Izrael Abraham Staffel

Izrael Abraham Staffel
Liczebnica mechaniczna Staffela

Izrael Abraham Staffel (ur. 1814 w Warszawie, zm. 1884 tamże) – polski wynalazca pochodzenia żydowskiego, warszawski zegarmistrz, mechanik, twórca między innymi maszynki rachunkowej – arytmometru. Wynalazca wielu precyzyjnych mechanizmów, z których anemometr i probież aliaży (przyrząd do badania składu stopów metali szlachetnych w oparciu o prawo Archimedesa), znajdują się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Maszyna licząca Staffela

Najbardziej znany jego wynalazek to maszyna licząca Staffela, która wykonywała funkcje dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, podnoszenia do potęg i wyciągania pierwiastków kwadratowych. Był to typ maszyny walcowej złożonej z siedmiu zestawów walców wzajemnie sprzężonych.

Wykonana po 10 latach prac, została zaprezentowana na wystawie przemysłowej w Warszawie w 1845 roku, następnie w Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie uzyskała równie wysokie oceny jak w Warszawie. W 1851 roku pokazana na pierwszej wystawie międzynarodowej w Londynie, gdzie otrzymała medal.

Inne wynalazki

Innym znanym wynalazkiem była liczebnica mechaniczna realizująca tylko dwa działania matematyczne – dodawanie i odejmowanie. Wykonana w postaci siedmiu walców z liczbami pozwalała na wykonywanie działań na liczbach od 0 do 9 000 000. W założeniu urządzenie miało wyprzeć popularne szczoty (czyli liczydła), lecz na skutek ceny, jak i czasu obsługi nie przyniosły wynalazcy dochodu.

Powstały nie więcej jak dwa modele jego maszyn, a jedyny zachowany egzemplarz znajduje się w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie[1].

Przypisy

  1. Machina rachunkowa Staffela (pol.). Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie. [dostęp 2022-08-20].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Liczebnica mechaniczna.jpg
Liczebnica mechaniczna, Izrael Abraham Staffel
Izrael Abraham Sztaffel właśc. Staffel Podług fot. Brandla (76820).jpg
Izrael Abraham Sztaffel [właśc. Staffel] : Podług fot. Brandla