Izrael Lejzerowicz

Izrael Lejzerowicz
Ilustracja
Autoportret, 1927
Data i miejsce urodzenia

6 listopada 1902
Łódź

Data i miejsce śmierci

sierpień 1944
Auschwitz-Birkenau

Dziedzina sztuki

malarstwo, rysunek, poezja

Izrael Lejzerowicz (ur. 6 listopada 1902 w Łodzi, zm. w sierpniu 1944 w Auschwitz) – artysta malarz, poeta, był jednym z najlepiej zapowiadających się żydowskich malarzy łódzkich młodej generacji.

Studiował w Berlinie. Po studiach powrócił do Łodzi. Malował sceny rodzajowe i portrety. Prezentował swoje obrazy na wystawach w Łodzi czy Krakowie. Zamknięty w łódzkim getcie rozwinął oryginalną twórczość poetycką i malarską. Na papierze, dykcie i płótnie malował scenki rodzajowe z ulic getta. Dzięki protekcji Chaima Rumkowskiego, Przełożonego Starszeństwa Żydów w Litzmannstadt Getto (którego wielokrotnie portretował) przeżył, mimo wielu chorób, do końca Litzmannstadt Getto.

W końcu sierpnia 1944 r. w jednym z ostatnich transportów został wywieziony do Auschwitz-Birkenau, gdzie natychmiast zamordowano go w komorze gazowej – był kaleką.

Zachowało się ponad 50 jego prac, w tym wstrząsające sceny z getta. Przechowywane są m.in. w Żydowskim Instytucie Historycznym, Muzeum Miasta Łodzi i Instytucie Yad Vaschem w Jerozolimie.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Izrael Lejzerowicz Autoportret 1927.jpg
Self-portrait (from Freie Presse, a German-language newspaper in Łódź on 29 January 1927)