Izrael Lichtensztajn

Izrael Lichtensztajn
Ilustracja
Fragment muralu z okazji 79-rocznicy powstania w getcie warszawskim według projektu Adama Walasa przy wejściu do stacji Metro Centrum w Warszawie
Data i miejsce urodzenia

1904
Radzyń Podlaski

Data i miejsce śmierci

kwiecień 1943
Warszawa

Zawód, zajęcie

pedagog, nauczyciel, publicysta

Izrael Lichtensztajn (ur. w 1904 w Radzyniu Podlaskim, zm. w kwietniu 1943) – polsko-żydowski pedagog, działacz społeczny i publicysta, w czasie okupacji niemieckiej współpracownik organizacji Oneg Szabat[1].

Życiorys

Pochodził z rodziny kupieckiej. Ukończył Żydowskie Seminarium Nauczycielskie w Wilnie. Przed wojną pracował jako nauczyciel gimnazjalny jednocześnie współpracując jako publicysta z najważniejszymi dziennikami żydowskimi. Był sekretarzem redakcji czasopisma literackiego Literarisze Bleter. Należał do partii Poalej Syjon-Lewica[1].

Od 1932 mieszkał w Warszawie gdzie objął stanowisko dyrektora szkoły im. Bera Borochowa przy ul. Nowolipki 68. W 1939 poślubił malarkę i graficzkę Gelę Seksztajn[1], z która miał córkę Margelit[2] urodzoną 4 listopada 1940 roku[3]. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w utworzonym przez niemieckie władze okupacyjne getcie warszawskim. Był członkiem Związku Towarzystw Opieki nad Dziećmi i Sierotami (CENTOS). Organizował w getcie tajne i jawne nauczanie, które dokumentował na potrzeby organizacji Oneg Szabat[1]. W getcie pracował między innymi w kuchni dziecięcej zorganizowanej w szkole im. Bera Borochowa[4], której był wcześniej dyrektorem. W trakcie wielkiej akcji deportacyjnej w getcie w 1942 wraz z dwoma uczniami Dawidem Graberem i Nachumem Grzywaczem brał udział w ukryciu pierwszej części dokumentów podziemnego archiwum getta warszawskiego powstałych w ramach działalności organizacji Oneg Szabat[1].

Izrael Lichtensztajn zginął prawdopodobnie tuż po wybuchu powstania w getcie warszawskim[4].

Przypisy

  1. a b c d e Poniedziałek, 3 sierpnia, 4 popołudniu (pol.). onegszabat.org. [dostęp 2021-04-18].
  2. Imię: Margelit Nazwisko: Lichtensztajn (pol.). new.getto.pl. [dostęp 2021-04-18].
  3. Yad Vashem: The Oyneg Shabbes Archive Collections: The Wills of Israel Lichtenstein and Gele Sekstein (Zbiory archiwum Oneg Szabas: Testamenty Izrael Lichtensztajna i Geli Seksztajn), 2:08-11 (ang.). www.youtube.com, 2016-12-28. [dostęp 2021-12-14].
  4. a b Imię: Israel Nazwisko: Lichtensztajn (2) (pol.). new.getto.pl. [dostęp 2021-04-18].

Media użyte na tej stronie

Mural upamiętniający Izraela Lichtensztajna i Gelę Seksztajn w Warszawie 01.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment muralu z okazji 79-rocznicy powstania w getcie warszawskim według projektu Adama Walasa przy wejściu do stacji Metro Centrum w Warszawie. Na fragmencie upamiętniono małżeństwo; pedagoga Izraela Lichtensztajna i malarkę Gelę Seksztajn.