Izraelski Komitet Olimpijski

Izraelski Komitet Olimpijski
הוועד האולימפי בישראל
Ilustracja
Państwo

 Izrael

Siedziba

Tel Awiw

Data założenia

1933/1951

Profil działalności

sportowy

Prezes

Ja’el Arad

Powiązania

Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Europejski Komitet Olimpijski

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Izraelski Komitet Olimpijskiהוועד האולימפי בישראל”
Ziemia32°06′25″N 34°48′56″E/32,106831 34,815489
Strona internetowa

Izraelski Komitet Olimpijski (OCI) (hebr. הוועד האולימפי בישראל; ang. The Olympic Committee of Israel) – ogólnoizraelskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą na osiedlu Hadar Josef w mieście Tel Awiw w Izraelu. Zajmuje się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Izraela w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem izraelskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOI).

Historia

Pierwszy komitet o nazwie Komitet Olimpijski Ziemi Izraela powstał w 1933 z inicjatywy syjonistycznego ruchu sportowego „Maccabi”. W 1934 komitet został oficjalnie uznany przez MKOI za Narodowy Komitet Olimpijski i od tego momentu funkcjonował pod nazwą Komitetu Olimpijskiego Palestyny. Wystawiał on reprezentację sportowców Brytyjskiego Mandatu Palestyny. W praktyce komitet był zdominowany przez żydowskie kluby sportowe „Maccabi” i nie reprezentował arabskiego sportu w Palestynie.

Izraelska reprezentacja olimpijska w Helsinkach w 1952

Po powstaniu w 1948 niepodległego Państwa Izraela, komitet zmienił nazwę na obecną - Izraelski Komitet Olimpijski. W 1951 został on oficjalnie uznany przez MKOI jako Narodowy Komitet Olimpijski.

Izraelski Komitet Olimpijski pierwszą delegację wysłał na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952, które odbyły się w Helsinkach (Finlandia). Delegacja składała się z 26 zawodników, którzy wzięli udział w 5 dyscyplinach sportowych. Od tamtej pory izraelskie reprezentacje olimpijskie wzięły udział we wszystkich letnich igrzyskach olimpijskich, z wyjątkiem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie (ZSRR), które były bojkotowane przez Izrael z powodu radzieckiej interwencji w Afganistanie.

W latach 1954-1974 komitet był również odpowiedzialny za wysyłanie delegacji sportowców na Igrzyska azjatyckie. Po wojnie Jom Kipur Izrael został wykluczony z możliwości brania udziału w tych igrzyskach. W 1981 państwa arabskie doprowadziły do wykluczenia Izraela z Olimpijskiej Rady Azji. Na początku lat 90. XX wieku Izrael stał się członkiem Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

W 1994 Izrael zadebiutował na zimowych igrzyskach olimpijskich, wysyłając delegację sportowców na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994 w Lillehammer (Norwegia). Od tamtej pory izraelskie reprezentacje brały udział we wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich. Od 1995 Izrael bierze również udział w Europejskim Festiwalu Młodzieży Olimpijskiej.

Działalność

Gal Fridman - pierwszy izraelski złoty olimpijczyk

Od momentu swojego powstania Izraelski Komitet Olimpijski był odpowiedzialny za określanie kryteriów i wymagań wobec sportowców, których spełnienie było wymagane aby zakwalifikować się do udziału w olimpiadzie. Polityka ta zaowocowała wzrostem osiągnięć izraelskich olimpijczyków:

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Silver medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
The joining of the rings is not correct drawn.
Bronze medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
Gold medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Israel Olympic 1952.jpg
Original Description: THE ISRAELI OLYMPIC TEAM BEFORE THE DEPARTURE FOR HELSINKI.
European Olympic Committees 2016 logo.svg
Autor: Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:, Licencja: CC BY-SA 4.0
This is the logo owned by European Olympic Committees for Infobox.
Centar narodni sport.jpg
Autor: Ori~, Licencja: Attribution
מרכז הספורט הלאומי
Galfridman.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Amoruso z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Gal Fridman