Józef Łoskoczyński

Józef Łoskoczyński
Ilustracja
Sygnatura Józefa Łoskoczyńskiego
Data urodzenia

1857

Data śmierci

1928

Dziedzina sztuki

Grafika
Drzeworyt sztorcowy

Nagrody

Brązowy medal na Wystawie Sztuki Drukarskiej w Petersburgu

Józef Łoskoczyński (ur. 1857, zm. 1928) – drzeworytnik warszawski, płodny i ceniony ksylograf.

Życiorys

Czynny w latach 1872–1892; współpracował z ilustrowanym tygodnikiem „Kłosy”, jednak rytował głównie dla „Tygodnika Illustrowanego”, w którym znalazła się większość jego prac. Znakomicie odtwarzał w drzeworycie rysunki i prace malarskie takich artystów polskich jak: Michał AndriolliJałmużna, Józef BuchbinderNowy Rok 1884 oraz liczne portrety, Jan ChełmińskiNa przejażdżce, Józef EismondTarg za Żelazną Bramą, Julian FałatZ życia małego miasteczka, Juliusz KossakKsiążę Jeremi Wiśniowiecki na mogile, Ksawery PillatiWnętrze Teatru Rozmaitości, Piotr StachiewiczBył sobie dziad i baba. Z prac artystów-malarzy obcych należy wymienić: Mojżesz nad zwłokami Egipcjanina Paula Merwarta, Oliver Cromwell w Whitehall, przed wizerunkiem Karola I Juliusa Schradera, Przerwana nić Jeana Ernesta Auberta, Podarunek ślubny Émile'a Verneta Lecomte'go i Hieronim Savonarola przed sądem Paula René Reinickego.

W 1886 i 1888 roku został wyróżniony na Wystawach Ornamentacyjnych w Warszawie. W 1891 roku wystawiał drzeworyty na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Berlinie. W 1895 roku za swoje prace otrzymał brązowy medal na Wystawie Sztuki Drukarskiej w Petersburgu.

Galeria wybranych drzeworytów

Bibliografia

  • L. Grajewski: Bibliografia ilustracji w czasopismach polskich XIX i pocz. XX w. (do 1918 r.), Warszawa 1972
  • A. Kotańska: Ilustratorzy i drzeworytnicy czasopism ilustrowanych drugiej połowy XIX w., [w:] „Almanach Muzealny” 1997, tom 1, s. 85-116.
  • M. Opałek: Drzeworyt w czasopismach polskich XIX stulecia, Warszawa 1949, s. 54-55.
  • G. Socha: Andriolli i rozwój drzeworytu w Polsce, Ossolineum 1988

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie