Józef Łukaszewicz (żołnierz NSZ)

Józef Łukaszewicz
Walek, Kruk
Ilustracja
sierżant sierżant
Data i miejsce urodzenia

19 marca 1929
Klukowo, Polska

Data i miejsce śmierci

14 maja 1949
Warszawa, Polska

Przebieg służby
Lata służby

1947–1948

Siły zbrojne

Narodowe Siły Zbrojne

Główne wojny i bitwy

działania zbrojne podziemia antykomunistycznego w Polsce

Groby Zygfryda Kulińskiego ps. „Albin” i Józefa Łukaszewicza ps. „Walek” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Józef Łukaszewicz, pseud. „Walek”, „Kruk” (ur. 19 marca 1929 w Klukowie, zm. 14 maja 1949 w Warszawie) – uczeń liceum, sierżant Narodowych Sił Zbrojnych.

Życiorys

Był synem Jana i Heleny z Idzikowskich. Po II wojnie światowej mieszkał w Warszawie i uczył się w Gimnazjum a potem Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Lisa-Kuli na warszawskiej Pradze.

W grudniu 1947 roku razem z Janem Braunem, Czesławem Gałązką i Edwardem Markosikiem założył OPSN (Organizacja Podziemna Stronnictwa Narodowego) i przyjął pseudonim „Walek”. Zebrania odbywały się w Gimnazjum im. Leopolda Lisa-Kuli. W połowie marca 1948 roku organizacja podporządkowała się Zygmuntowi Rzeźkiewiczowi „Lisowi” „Grotowi”, „Parabelce”, a następnie Zygmuntowi Jezierskiemu „Orłowi”, dowódcy oddziału NSZ działającego na terenie powiatu mińskiego. Walczył w stopniu sierżanta o pseudonimie „Kruk”. Oddział ten przeprowadził kilka akcji bojowych, m.in. 1 kwietnia 1948 roku na szosie koło Kałuszyna przeciw grupie operacyjnej UB i KBW, 26 kwietnia 1948 roku w Sinołęce. Oddział „Orła” realizował szereg zadań bojowych: „spalił sowiecką ruchomą radiostację, uwolnił więźniów przewożonych do warszawskiej katowni UB, wydawał wyroki na zdrajców "typujących" polskich patriotów na wywózki do sowieckich łagrów”[1].

Józef Łukaszewicz został ujęty 4 czerwca 1948 roku podczas obławy w Grodzisku koło Mrozów. 12 lutego 1949 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 14 maja 1949 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, równocześnie mordując dwóch innych żołnierzy z oddziału „Orła” – Edwarda Markosika „Wichurę” i Czesława Gałązkę „Bystrego”.

Szczątki Józefa Łukaszewicza odnaleziono latem 2012 roku w kwaterze „na Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, o czym Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Instytut Pamięci Narodowej powiadomiły 22 sierpnia 2013 roku. Identyfikację szczątków odnalezionych na kwaterze "Ł" przeprowadzili specjaliści z PUM w Szczecinie w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Przypisy

  1. Grażyna Dziedzińska: Jerzy Waldorff wspierał propagandę UB. 2010-03-20. [dostęp 2013-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-16)].

Bibliografia

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Józef Łukaszewicz.jpg
Józef Łukaszewicz (1929-1949) – Polish partisan of anti-communist underground after WW II. Arrested, executed by communist authorities.
PL Epolet sierz 38.svg
Naramiennik sierżanta Wojska Polskiego (1938-39).
Zygfryd Kuliński, Józef Łukaszewicz (grób) 01.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Groby Zygfryda Kulińskiego ps. „Albin” i Józefa Łukaszewicza ps. „Walek” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.