Józef Karol Potocki

Józef Karol Potocki
Marian Bohusz, Kresowiec, Jan Weznaki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 listopada 1854
Prużana

Data i miejsce śmierci

ok. 1898
Warszawa

podpis

Józef Karol Potocki herbu Szeliga (ps. Marian Bohusz, Kresowiec[1], ur. 16 listopada 1854 w Prużanie, zaginął około 1 lipca 1898[2] w Warszawie) – polski poeta, tłumacz, wydawca i publicysta.

Życiorys

Syn Aleksandra Potockiego i Kasyldy z Jabłońskich, brat Antoniego, literata i krytyka, oraz Felicji żony Jana Ludwika Popławskiego. W latach 1876–1880 studiował na wydziale przyrodniczo-matematycznym na Uniwersytecie Warszawskim. Był członkiem Ligi Polskiej w 1887 roku[3]. Jego artykuły publicystyczne i utwory poetyckie ukazywały się m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Wędrowca” i „Prawdy”. Był jednym ze współzałożycieli pisma „Głos”, był też jego redaktorem i wydawcą pisma „Walka[1]. W 1894 roku został przez władze rosyjskie aresztowany, a następnie zesłany do Odessy za udział w demonstracji patriotycznej. Z zesłania wrócił w 1897 roku.

Postać Potockiego utrwalił na kartach Ludzi bezdomnych Stefan Żeromski. Lata współpracy z czasopismem „Głos” (tam ukazywały się pierwsze opowiadania i nowele Żeromskiego) zaowocowały kontaktami ze znanymi społecznikami, ludźmi idei tego czasu. W pamiętniku Joasi pojawia się postać Mariana Bohusza.

Był autorem poezji (m.in. wiersza Nowe hasło), artykułów publicystycznych oraz rozpraw socjologicznych (m.in. opublikowanego pośmiertnie zbioru Współzawodnictwo i współdziałanie), tłumaczem (przełożył m.in. Systemat filozofii syntetycznej i Zasady socjologii Herberta Spencera oraz Kształcenie woli Julesa Payota[1]).

Pseudonim literacki Józefa Potockiego upamiętniał zmarłą na zesłaniu narzeczoną Marię Bohuszewiczównę[4].

Przypisy

  1. a b c Profil J.K. Potockiego w katalogu opac www. opac.uph.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-05)]..
  2. Cezary W. Domański Zaginiony bez wieści. Tajemnica Józefa Karola Potockiego, w: T. Rzepa, C.W. Domański (red.), Na drogach i bezdrożach historii psychologii, Wyd UMCS, Lublin 2011.
  3. Stanisław Kozicki, Historia Ligi Narodowej (okres 1887-1907), Londyn 1964, s. 581.
  4. Irena Koberdowa „Socjalno-Rewolucyjna Partia Proletariat, Książka i Wiedza Warszawa 1981.

Bibliografia

  • Henryk Markiewicz: Pozytywizm. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004. ISBN 83-01-13849-1.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Józef Karol Potocki (signature).jpg
Autor: Lokys~plwiki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Józef Karol Potocki herbu Szeliga
Józef Karol Potocki (cropped) (cropped).jpg
Autor: Lokys~plwiki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Józef Karol Potocki herbu Szeliga