Józef Lewkiewicz

Józef Lewkiewicz
starszy ogniomistrz starszy ogniomistrz
Data i miejsce urodzenia

9 kwietnia 1899
Brzesko

Data i miejsce śmierci

16 września 1920
Dytiatyn

Przebieg służby
Lata służby

1915–1920

Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).pngArmia Austro-Węgier
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie

Formacja

Orzełek legionowy.svg Legiony Polskie
Polski Korpus Posiłkowy

Jednostki

16 pułk piechoty
1 pułk artylerii górskiej

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
wojna polsko-ukraińska
wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920-1941)

Józef Lewkiewicz (ur. 9 kwietnia 1899 w Brzesku, poległ 16 września 1920 pod Dytiatynem) – podoficer Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Eustachego i Marii z domu Flak.

Ukończył szkołę ludową i szkołę przemysłową. Od kwietnia 1915 roku w Legionach Polskich, w których walczył na froncie rosyjskim, gdzie został ranny. Następnie pełnił służbę w warsztatach I Brygady. Po kryzysie przysięgowym (lipiec 1917 roku) w randze plutonowego służył w Dowództwie Taborów Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po nieudanej próbie przejścia frontu pod Rarańczą został internowany w Szeklence, wcielony do armii austro-węgierskiej i skierowany na front włoski. Po upadku armii cesarskiej powrócił do Brzeska i przystąpił do organizowania oddziałów młodzieży gimnazjalnej do obrony Kresów Wschodnich. W listopadzie 1918 roku wstąpił jako ochotnik do odrodzonego Wojska Polskiego, od kwietnia 1919 r. przydzielony był do 3 kompanii zapasowej 16 pułku piechoty z Tarnowa. Uczestniczył w odsieczy Lwowa i walkach z Ukraińcami. Następnie bił się z bolszewikami podczas wojny polsko-radzieckiej. W szeregach 4 baterii 2 dywizjonu 1 pułku artylerii górskiej wziął, w dniu 16 września 1920 roku, udział w bitwie pod Dytiatynem[1][2].

Podczas tej bitwy jego bateria uległa niemal całkowitej zagładzie po stawieniu sześciogodzinnego oporu przeważającym siłom bolszewików (w dowód uznania swego męstwa i poświęcenia 4 bateria 1 pag została później nazwana „baterią śmierci”). Ofiara polskich żołnierzy pozwoliła zatrzymać na cały dzień marsz dwóch brygad radzieckich. Starszy ogniomistrz Józef Lewkiewicz pozostał na swym stanowisku do końca i poległ śmiercią bohatera, za co odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari[2]. Nadanie to zostało następnie potwierdzone dekretem Wodza Naczelnego marszałka Józefa Piłsudskiego L.14135 z 18 sierpnia 1922 roku (opublikowanym w Dzienniku Personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 41 z dnia 27 października 1922 roku)[3][a].

Józef Lewkiewicz nie zdążył założyć rodziny.

Ordery i odznaczenia

Uwagi

  1. W Dzienniku Personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 41 z 1922 roku podano, że Józef Lewkiewicz posiadał rangę ogniomistrza sztabowego.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png
Lesser coat of arms of the Austrian Empire form the Congress of Vienna in 1815 until the Austro-Hungarian Compromise of 1867. It then represented the Cisleithanian territories of Austria-Hungary in the Reichsrat until 1915.

It shows the arms of Habsburg-Lorraine encircled by the chain of the Order of Golden Fleece, surmounted on the crowned Austrian imperial double-headed eagle clutching in its claws the Imperial orb, sceptre and sword, with the Imperial Crown of Rudolf above.

After 1915 the inescutcheon only displayed the red-white-red arms of Austria.
Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
POL Krzyż Walecznych (1920) BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1920).
PL Epolet st sierz 38.svg
Naramiennik starszego sierżanta Wojska Polskiego (1938-39).
Orzełek legionowy.svg
Orzełek legionowy