Józef z Werony

Józef z Werony
Joseph von Verona
Biskup
Herb duchownegoHerb biskupów Fryzyngi
(późniejszy)
Kraj działaniaBawaria, Agilolfingów
Data i miejsce urodzenianieznana
najprawdopodobniej Werona
Data i miejsce śmierci764
Fryzynga
Biskup Fryzyngi
Okres sprawowania748/749-764
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
InkardynacjaBenedyktyni (najprawdopodobniej)
Sakra biskupia749

Józef z Werony (niem. Joseph von Verona), znany także jako Józef ze Fryzyngi (miejsce i data urodzenia nieznane, najprawdopodobniej w Weronie, zm. 17 stycznia 764 we Fryzyndze) – trzeci biskup Fryzyngi.

Życie i działalność

O jego życiu niewiele wiadomo. Tradycja podaje, że miejscem jego urodzenia (stąd przydomek, pod którym został zapisany w późniejszych kronikach kościelnych) miała być Werona[1]. Według innej wersji miał pochodzić z Breonen, na terenie obecnego Tyrolu[2]. To podobieństwo nazw mogło w kolejnych wiekach doprowadzić do zagubienia oryginalnego miejsca pochodzenia biskupa. To właśnie na tamtym obszarze spotkać miał św. Korbiniana, pierwszego fryzyngijskiego biskupa i udać się za nim do Bawarii. Tu najprawdopodobniej wstąpił do założonego przez Korbiniana benedyktyńskiego klasztoru Weihenstephen[1]. Miał także pobierać nauki w swego rodzaju szkole funkcjonującej przy katedrze pod okiem biskupa Eremberta, a towarzyszem tych nauk miał być jego następca, Arbeo z Fryzyngi[3].

W 749 roku został wybrany na następcę swojego nauczyciela i został trzecim biskupem w historii młodej diecezji. Jako biskup miał się poświęcić umacnianiem porządku i dyscypliny kościelnej[2], a także zakładaniem nowych ośrodków życia religijnego: zarówno kościołów, jak i klasztorów[4].

Józef z Werony za cel stawiał sobie głównie powiększanie majątku diecezji i stworzenie odpowiedniego zaplecza finansowego (w ziemi), aby skuteczniej realizować misję ewangelizacyjną Kościoła wśród wiernych[2]. Następnie klasztory odpowiednio: w tyrolskim Scharnitz i w bawarskim Schäftlarn. Fundacje te podlegały bezpośredniemu zwierzchnictwu fryzyngijskiego biskupa[2]. Ten pierwszy miał dostarczać do Fryzyngi rok w rocznie buty[2]. W 752 roku założył benedyktyński klasztor w Isen z kościołem św. Zenona z Werony[1]. Biskup Józef miał także doprowadzić do powstania klasztoru w Perlach (na terenie dzisiejszego Monachium)[5]. Józef z Werony polecił ufundować kościoły w Pohn, Bachern, Kranzbergu i w Abens[6].

Według tradycji Józef z Werony zmarł 17 stycznia 763 roku we Fryzyndze[7]. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w kościele św. Zenona z Werony, który sam polecił ufundować. W 1473 roku jego grób został odnowiony[2]. Klasztor skasowano w czasie masowej sekularyzacji w latach 1802-1803. Szczęśliwie kościół (wraz z grobem biskupa) przetrwał, stając się świątynią parafialną. W lokalnej tradycji czczony niekiedy jako błogosławiony[1].

Przypisy

  1. a b c d Zeno.org: Josephus, B. (niem.). [dostęp 2012-08-08].
  2. a b c d e f Zeno.org: Der selige Joseph, Bischof von Freising (niem.). [dostęp 2012-08-08].
  3. Die Deutsche Literatur Des Mittelalters: Verfasserlexikon, Band 1, Berlin 1978, s. 193.
  4. Catholic Encyclopedia: Munich-Freising (ang.). [dostęp 2012-08-08].
  5. Auburger L.: Peraloh – ein Bärenwald (niem.). [dostęp 2012-08-08].
  6. Meichelbeck C., Geschichte der Stadt Freising und ihrer Bischöfe, Freising 1854, s. 29.
  7. Meichelbeck C., Geschichte der Stadt Freising und ihrer Bischöfe, Freising 1854, s. 29-30.

Media użyte na tej stronie

Frs mohr.jpg
Der Mohr aus dem Wappen der Freisinger Fürstbischöfe.