Józefologia

Georges de La Tour, Św. Józef jako cieśla (1642)

Józefologia, dawniej teologia Józefowa lub teologia św. Józefa – teologiczna refleksja o Józefie z Nazaretu, jego funkcji w historii zbawienia, podstawach jego kultu w Kościele, niekiedy uważana za odrębną dyscyplinę teologiczną wchodzącą w skład teologii dogmatycznej, rozwijana od XIX w.

Bazuje na Piśmie Świętym, nauczaniu ojców Kościoła, późniejszych teologów i pisarzy kościelnych oraz nauczycielskiego urzędu Kościoła. Obejmuje studia z zakresu nauk biblijnych, teologii systematycznej i praktycznej, liturgiki, historii sztuki sakralnej oraz nauczania społecznego Kościoła. Jest ściśle powiązana z mariologią.

W 1870 papież Pius IX dekretem Quemadmodum Deus ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. W 1889 Leon XIII wydał encyklikę o św. Józefie Quamquam pluries. W 1955 Pius XII wprowadził święto Józefa Robotnika. Jan XXIII ustanowił go patronem Soboru watykańskiego II. Zachętą do czci św. Józefa jest adhortacja Jana Pawła II Redemptoris Custos z 15 VIII 1989.

W 1970 odbył się w Rzymie I Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. Józefologia wykładana jest m.in. w Loyola University w Chicago. Stanowi też niemal wyłączny przedmiot badań wielu teologów, centrów józefologicznych i międzynarodowych kongresów. W Polsce działa Studium Józefologii założone w 1969 w Kaliszu – głównym ośrodku kultu św. Józefa w Polsce.

Do podstawowych czasopism józefologicznych należą:

  • „Vita Giuseppina” – miesięcznik wydawany w Rzymie od 1895
  • „Estudios Josefinos” – półrocznik wydawany w Valladolid od 1947
  • „Cahiers de Joséphologie” – półrocznik wydawany w Montrealu od 1953[1].

Józefologią zajmuje się wielu teologów, m.in.: José Maria Bover, José Antonio Carasco, Francis Filas, Tadeusz Fitych, Roland Gauthier, Wojciech Hanc, Alexis Henri Lépicier (1863–1936), Martínez Llamas, Boniface Llamera, Cyprien Macabiau, Joseph Parent.

Trwają zabiegi o uznanie józefologii za odrębną dyscyplinę teologiczną.

Przypisy

  1. Tarsycjusz Sinka, Z dziejów kultu świętego Józefa w Polsce, „Ruch Biblijny i Liturgiczny”, 52 (2), 1999, s. 157-158.

Bibliografia

  • Wojciech Hanc, Józefologia, [w:] Encyklopedia katolicka, t. 8, Lublin: Tow. Nauk. KUL, 2000, ISBN 83-87703-87-7
  • Religia. Encyklopedia PWN, t. 5, Warszawa: Wydaw. Nauk. PWN, 2002, ISBN 83-01-13812-2

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

La Tour.jpg
Saint Joseph, patron des charpentiers, travaille une poutre devant l'Enfant Jésus qui semble déjà y voir le bois de sa croix.