Język abchaski

Аҧсуа бызшәа
Obszar

Gruzja (Abchazja, Adżaria), Turcja

Liczba mówiących

ok. 100 tys.

Pismo/alfabet

zmodyfikowana cyrylica

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowyAbchazja
UNESCO2 wrażliwy
Ethnologue2 prowincjonalny
Kody języka
Kod ISO 639-1ab
Kod ISO 639-2abk
Kod ISO 639-3abk
IETFab
Glottologabkh1244
Ethnologueabk
GOST 7.75–97абх 010
WALSabk
SILABK
Występowanie
Ilustracja
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku abchaskim
Słownik języka abchaskiego
w Wikisłowniku
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.
Słowniki rosyjsko-abchaskie w Suchumi

Język abchaski (abch. аҧсуа бызшәа) – język należący do rodziny języków północno-zachodniokaukaskich, używany przez Abchazów[1]. Jest używany w Abchazji oraz częściowo w Adżarii i Turcji[2]. Posługuje się nim ok. 100 tys. osób[3]. Z perspektywy typologii ma charakter aglutynacyjny i polisyntetyczny[4][5].

Abchaski jest blisko spokrewniony z językiem abazyńskim. Wyróżnia się dialekty: abżujski (legł u podstawy języka literackiego), bzybski oraz sadzki (w Turcji).

Niektóre gramatyki podają, iż w języku tym występują zaledwie dwie samogłoski: otwarta samogłoska а oraz zamknięta samogłoska ә[6]. W zależności od pozycji w wyrazie obydwie te samogłoski mogą być wymawiane jako zbliżone do e, i, o lub u, jednak różnica między tymi dźwiękami nie jest relewantna i nie odgrywa większej roli dla rozumienia wyrazów. Czasem jednak, po uwzględnieniu wszystkich tych dźwięków podaje się liczbę 6 samogłosek. Z kolei liczba spółgłosek w dialekcie abżujskim, który stał się podstawą języka literackiego, wynosi 58, zaś w dialekcie bzybskim – 67. Dla porównania: w języku polskim mamy 8 samogłosek i 36 spółgłosek, co i tak – jeśli porównamy z innymi językami słowiańskimi – jest dużą liczbą.

Ze względu na sytuację polityczną Abchazji, język abchaski ma dziś stosunkowo wysoki prestiż i jest jednym z lepiej rozwiniętych „małych” języków Kaukazu. Jest to, wraz z językiem rosyjskim, oficjalny język samozwańczej Republiki Abchazji. Język ten używany jest w prasie, radiu i telewizji, powstaje w nim literatura piękna oraz dzieła naukowe. Ze względu na dzieje tego języka, dużo jest w nim zapożyczeń tureckich, gruzińskich oraz najnowszych – rosyjskich.

Alfabet abchaski

Alfabet abchaski z lat 1928–1938, oparty na piśmie łacińskim

Pierwsze świadectwa języka abchaskiego zostały utrwalone w XVII w. przez podróżującego przez te tereny Evliya Çelebiego. Pierwsze próby zapisywania tego języka podjęto w XIX w., po przyłączeniu Abchazji do Imperium Rosyjskiego. Pierwszy abchaski alfabet opracował w 1862 r. rosyjski kaukazolog Piotr Uslar. Wkrótce potem, w 1865 r. ukazał się pierwszy abchaski elementarz. Opracowany przez Uslara alfabet był oparty na cyrylicy i składał się z 37 liter. W 1905 r. alfabet ów poszerzono dodając kilka nowych liter, przez co alfabet liczył już wówczas 55 znaków.

W późniejszym okresie znany lingwista-poliglota i kaukazolog Mikołaj Marr (pochodzenia gruzińsko-szkockiego) opracował dla języka abchaskiego nowy, oparty na łacince alfabet złożony z 75 liter. Alfabet ten był w oficjalnym użyciu tylko dwa lata 1926–1928, do czasu opracowania nowego alfabetu, również opartego na łacince.

W 1937 r. wprowadzono nowy alfabet, oparty tym razem na piśmie gruzińskim, jednak dążenia Abchazów do odróżnienia i uniezależnienia się od Gruzinów doprowadziły do kolejnej zmiany: w 1954 r. ponownie wprowadzono alfabet oparty na cyrylicy.

Współczesny alfabet
LiteraTransliteracjaIPA
А аa/a/; /a:/ (< */ʕa, aʕ/)
Б бb/b/
В вv/v/
Г гg/ɡ/
Гь гьg'/ɡʲ/
Гә гә/ɡʷ/
Ҕ ҕġ/ɣ ~ ʁ/
Ҕь ҕьġ'/ɣʲ ~ ʁʲ/
Ҕә ҕәġ°/ɣʷ ~ ʁʷ/
Д дd/d/
Дә дә/dʷ/ [d͡b]
Е еe/ɛ/
Ж жž/ʐ/
Жь жьž'/ʒ/
Жә жәž°/ʒʷ/
З зz/z/
(Ҙ ҙ)/ʑ/
Ӡ ӡʒ/d͡z/
Ӡә ӡәʒ°/d͡ʑʷ/
(Ӡ’ ӡ’)/d͡ʑ/
И иi/j, jɨ, ɨj/ [j, jə, i:]
К кk//
Кь кьk'/ʲ/
Кә кә/ʷ/
Қ қ/kʰ/
Қь қьk̢'/kʲʰ/
Қә қәk̢°/kʷʰ/
Ҟ ҟ//
Ҟь ҟьk̄'/ʲ/
Ҟә ҟәk̄°/ʷ/
Л лl/l/
М мm/m/
Н нn/n/
О оo/wa, aw/ [o]
П пp//
Ҧ ҧ/pʰ/
Р рr/r/
С сs/s/
(Ҫ ҫ)/ɕ/
Т тt//
Тә тә/ʷ/ [tʼ͡pʼ]
Ҭ ҭ/tʰ/
Ҭә ҭәt̢°/tʷʰ/ [t͡pʰ]
У уu/w, wɨ, ɨw/ [w, wə, u:]
Ф фf/f/
Х хx/x ~ χ/
Хь хьx'/xʲ ~ χʲ/
Хә хә/xʷ ~ χʷ/
(Х’ х’)/χ ~ χˁ/
Ҳ ҳ/ħ/
Ҳә ҳәx̢°/ħʷ/
Ц цc/t͡sʰ/
Цә цә/t͡ɕʷʰ/
(Ц’ ц’)/t͡ɕʰ/
Ҵ ҵ/t͡sʼ/
Ҵә ҵәc̄°/t͡ɕʼʷ/
(Ҵ’ ҵ’)/t͡ɕʼ/
Ч чč/t͡ʃʰ/
Ҷ ҷč̢/t͡ʃʼ/
Ҽ ҽċ/t͡ʂʰ/
Ҿ ҿċ̨/t͡ʂʼ/
Ш шš/ʂ/
Шь шьš'/ʃ/
Шә шәš°/ʃʷ/
Ы ыy/ɨ/
Ҩ ҩ/ɥ ~ ɥˁ/ (< */ʕʷ/)
Џ џǰ/d͡ʐ/
Џь џьǰ'/d͡ʒ/

Przypisy

  1. Marian Jurkowski, Abchaski język, [w:] Kazimierz Polański (red.), Encyklopedia językoznawstwa ogólnego, wyd. II, Wrocław: Ossolineum, 1999, s. 13, ISBN 83-04-04445-5, OCLC 835934897 (pol.).
  2. Krystyna Damm, Aldona Mikusińska (red.), Ludy i języki świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 (PWN Leksykon), s. 7, ISBN 83-01-13070-9, OCLC 830240260 (pol.).
  3. Viacheslav Chirikba, Abkhaz Grammar, 2003 [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  4. Viacheslav A. Chirikba: Abkhaz. Munich: LINCOM Europa, 2003, seria: Languages of the world/Materials 119. ISBN 3-89586-136-7. (ang.).
  5. Thomas R. Wier. Abkhaz (review). „Language”. 81 (2), s. 516–517, 2005. DOI: 10.1353/lan.2005.0109. ISSN 1535-0665. (ang.). 
  6. К. В. Ломтатидзе, Абхазский язык, [w:] Языки народов СССР, t. 4: Иберийско-кавказские языки, Москва 1967, s. 103.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Map of Abkhaz language.svg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Fobos92 z projektu Wikimedia Commons, Licencja: CC BY-SA 3.0
Abkhaz language
 
Spoken language by majority
 
Spoken language by minority
Abxaz lat+IPA.png
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Koryakov Yuri (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Abkhaz latin-based alphabet used in 1928-38 with corresponding current Cyrillic letters and IPA pronounciation.