Język iberyjski
Język iberyjski – język używany przez starożytnych Iberów, zamieszkujących wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego. Wymarł na przełomie I i II wieku, wyparty przez łacinę.
Nie udało się ustalić pochodzenia tego języka. Niektórzy badacze sugerują jego możliwe pochodzenie od języków berberyjskich. Istnieje teoria, że był on przodkiem języka baskijskiego.
Niektóre słowa we współczesnym hiszpańskim są prawdopodobnie wpływem substratu iberyjskiego np. barro, calabaza, carrasca, galápago, perro.
Zapis
Najstarsze teksty iberyjskie są datowane na IV lub V wiek p.n.e., a najpóźniejsze na I wiek p.n.e. Znanych jest ponad 2000 inskrypcji. Większość to krótkie teksty na ceramice z imionami własnymi, zwykle interpretowane jako znaki własności. Najdłuższe znane teksty iberyjskie są zrobione na tabliczkach ołowianych; najdłuższy pochodzi z Yátova (prowincja València) i ma ponad sześćset znaków.
Znane są trzy sposoby zapisu języka iberyjskiego:
- pismo północno-wschodnie (z dwiema odmianami);
- pismo południowo-wschodnie;
- grecko-iberyjski alfabet.
Zobacz też
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Papix (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Reproducción de un "documento" ibero hallado en la ciudad gerundense de Ullastret. parece ser, según los estudiosos, que es una carta de a finales del siglo IV a. C., escrita sobre una placa de plomo. Autor de la reproduccion: J.M de la osa Papix
(c) I, Tautintanes, CC-BY-SA-3.0
The lead plaque I from la Bastida (A).
(c) I, Tautintanes, CC-BY-SA-3.0
The lead plaque I from la Serreta (B).
Autor: Pguerin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lead plate with epigraphic inscription (Iberian language) from Castellet de Bernabe