Język karatajski

КIирли мицIи
Obszar

Federacja Rosyjska (Dagestan)

Liczba mówiących

ok. 6 tys.

Pismo/alfabet

brak piśmiennictwa

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
Organ regulującyInstitut jazyka, litieratury i iskusstwa im. Gamzata Cadasy
UNESCO3 zdecydowanie zagrożony
Ethnologue6b zagrożony
Kody języka
Kod ISO 639-3kpt
IETFkpt
Glottologkara1474
Ethnologuekpt
WALSkrt
SILKPT
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język karatajski (nazwa własna: КIирли мицIи) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Karatajów. Należy do języków andyjskich w zespole awaro-didojskim, tworzącym podgrupę wśród języków dagestańskich w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Jest blisko spokrewniony z językiem achwaskim.

Język ten używany jest według różnych szacunków od ok. 5 tys. osób (1990 r.) do 6 tys. (według spisu powszechnego w 2000 r.), w osiedlu Karata (południowy Dagestan) oraz kilku innych, niewielkich wioskach w okolicy. Nazwa języka wywodzi się od nazwy największej wsi, w której zamieszkują użytkownicy języka.

Język ten nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest język awarski, jako największy język literacki Dagestanu. Niektórzy Karatajowie znają także rosyjski, jako język urzędowy Federacji Rosyjskiej.

Alfabet

А аБ бВ вГ гГӀ гӀГь гьГъ гъД дЕ еЁ ёЖ ж
ЖӀ жӀЗ зИ иЙ йК кКӀ кӀКӀӀ кӀӀКь кьКьӀ кьӀКъ къЛ л
ЛӀ лӀЛъ лъМ мН нО оП ппӀпъР рС сТ т
ТӀ тӀУ уФ фХ хXӀ хӀХь хьХъ хъЦ цЦӀ цӀЦӀӀ цӀӀЧ ч
ЧӀ чӀЧӀӀ чӀӀШ шЩ щъЫ ыьЭ эЮ юЯ я

Linki zewnętrzne