Język nawaho

Diné bizaad
Obszar

Stany Zjednoczone (Arizona, Nowy Meksyk, Utah i Kolorado)

Liczba mówiących

ok. 100 tys.

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
Organ regulującyNavajo Language Academy
UNESCO2 wrażliwy
Ethnologue6b zagrożony
Kody języka
Kod ISO 639-1nv
Kod ISO 639-2nav
Kod ISO 639-3nav
IETFnv
Glottolognava1243
Ethnologuenav
GOST 7.75–97нав 470
WALSnav
Występowanie
Ilustracja
Zasięg języka nawaho w Stanach Zjednoczonych
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku nawaho
Słownik języka nawaho
w Wikisłowniku
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język nawaho (nazwa własna: Diné bizaad) – język z południowej gałęzi języków atapaskańskich, używany przez ponad 100 tysięcy Nawahów, głównie w amerykańskich stanach Arizona, Nowy Meksyk, Utah i Kolorado.

Język ten ma największą liczbę użytkowników spośród wszystkich języków autochtonicznych Ameryki Północnej na północ od Meksyku i służy ponad połowie populacji Nawahów za codzienny środek komunikacji. Mimo to jednak wśród młodego pokolenia, szczególnie w ośrodkach miejskich poza rezerwatami, jest wypierany przez język angielski.

W czasie II wojny światowej język nawaho wykorzystywany był w amerykańskim wojsku przez indiańskich szyfrantów do przekazywania zakodowanych informacji, niezrozumiałych dla wroga. W roku 1985, po 41 latach pracy dwóch Towarzystw Biblijnych, opublikowano pierwszy pełny przekład Pisma Świętego w języku nawaho.

Klasyfikacja

Język nawaho zalicza się do południowej gałęzi języków atapaskańskich w rodzinie eyak-atapasko, która należy do nadrodziny języków na-dene.

Alfabet

Język nawaho zapisywany jest zmodyfikowanym alfabetem łacińskim. Bywa używany w lokalnej prasie i literaturze. Ogonek do zaznaczenia nosowości samogłoski został zapożyczony z grafii polskiej.

Alfabet NawahoPolska wymowa
A, aa
Ą, ą (dyftong)
Aa, aadłuższe a
B, bb
Ch, chcz
Ch', ch'krtaniowe cz
D, dd
Dl, dljak angielskie dl w ladle
Dz, dzdz
E, ee
Ę, ęjak polskie ę
Ee, eedłuższe e
G, gg; czasem jak k
Gh, ghkrtaniowe h
H, hh
Hw, hwnieme h
I, imiędzy i oraz y
Ii, iidłuższe i
Į, į (dyftong)
J, j
K, kk
K', k'krtaniowe k
Kw, kw
L, ll
Ł, łzbliżone do rosyjskiego l (л)
M, mm
N, nn
O, oo
Ǫ, ǫjak polskie ą
Oo, oodłuższe o
S, ss
Sh, shsz
T, tt
T', t'zmiękczone t
Tł, tłtłl
Tł', tł'tłl ze zmiękczonym t
Ts, tsc
Ts', ts'zbliżone do ć
W, wł
Y, yj
Z, zz
Zh, zhż

Litera c występuje w alfabecie tylko jako część dwuznaku - samodzielnie nie występuje. Litery f, p, q, r, u, v, x w ogóle nie występują w alfabecie nawaho. Dwuznaki są traktowane jak pojedyncze litery[1].

Cechy charakterystyczne

Język nawaho reprezentuje typ aglutynacyjny i polisyntetyczny, jednak wiele afiksów zlewa się w jedną całość, podobnie jak w językach fleksyjnych. Typowy szyk zdania dla języka nawaho to SOV, jednak – co nie jest typowe w językach o takim szyku – słowa odmieniają się za pomocą przedrostków, nie zaś przyrostków.

Język nawaho jest stosunkowo bogaty w spółgłoski – posiada ich ok. 40, w tym pięć bocznych, zapisywanych l, ł, , tł' i dl oraz wiele szczelinowych i zwarto-szczelinowych. Nietypowy w tym kontekście jest natomiast brak w języku nawaho spółgłoski r. Wśród samogłosek zasadniczo wyróżnia się cztery: a, i, e i o, każda ma odpowiednik długi i nosowy. Występują też 4 tony: wysoki, niski, wznoszący i opadający.

W języku nawaho występuje duża liczba czasowników – znacznie większa niż w językach indoeuropejskich – ze względu na fakt, iż niektóre z nich pełnią funkcję odpowiadającą funkcji przymiotnika (którego brak jest w języku nawaho), a niektóre rzeczownika (których w nawaho jest znacznie mniej niż w językach europejskich). Właściwe rzeczowniki nie odmieniają się w języku nawaho przez liczby ani przypadki.

W koniugacji języka nawaho występuje 7 trybów:

  1. Imperfekt
  2. Perfekt
  3. Progressivus
  4. Prospectivus
  5. Usitativus
  6. Iterativus
  7. Optativus

Zobacz też

Przypisy

  1. Navajo Pronunciation Guide, Alphabet and Phonology (Dine, Dineh), www.native-languages.org [dostęp 2020-07-09].

Media użyte na tej stronie

Navaho USC2000 PHS.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0