Jańska Góra

Jańska Góra
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Rudawy Janowickie

Wysokość

565 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Jańska Góra”
Ziemia50°51′24,80″N 15°53′31,30″E/50,856889 15,892028

Jańska Góra (565 m n.p.m., niem. Henningsberg) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Rudaw Janowickch.

Położenie

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickch, pomiędzy Przełęczą Karpnicką a Masywem Fajki.

Charakterystyka

Wzniesienie o niewyraźnie zaznaczonym wierzchołku, stanowiące niższą kulminację Fajki, wyrasta na północny zachód od niej, w postaci wydłużonego, wąskiego wzniesienia, o stromo opadających północnych, południowo-zachodnich i północno-wschodnich zboczach. Wznosi się w długim ramieniu, odchodzącym na północny zachód od Świniej Góry w stronę Gór Sokolich. Położenie góry, nad Przełęczą Karpnicką, oraz kształt góry i wydłużona część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie.

Zbudowane jest z waryscyjskich granitów. Na szczycie wzniesienia występuje grupa okazałych granitowych skałek, a północno-zachodnim zboczu oprócz grup skałek występują pojedyncze skały granitowe i niewielkie urwiska skalne.

Cały szczyt i zbocza porastają rozległe lasy głównie świerkowe z domieszką innych gatunków drzew liściastych. Przez zbocza poniżej szczytu przebiega kilka leśnych ścieżek.

Wzniesienie położone jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Inne

  • Na południowy zachód od szczytu położona jest miejscowość Karpniki.
  • Szczyt Jańskiej Góry jest niedostępny dla turystów, nie prowadzi do niego szlak turystyczny. Na południowo-zachodnim zboczu ok. 65 m poniżej szczytu górę przecina leśna droga

Ciekawostki

Turystyka

Na szczyt góry można dojść

  • szlak turystyczny żółty szlak turystyczny niebieski - z Przełęczy Karpnickiej żółtym i niebieskim szlakiem w kierunku Starościńskich Skał, po kilkuset metrach od przełęczy w lewo nieoznaczoną ścieżką prowadzącą w pobliże szczytu.

Bibliografia

  • Marek Staffa (red.): Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 5, Rudawy Janowickie. Wrocław: Wydawnictwo I-Bis, 1998. ISBN 83-8577-327-4. (pol.).
  • Rudawy Janowickie mapa turystyczna, skala 1:25 000, Wydawnictwo Turystyczne "PLAN", Jelenia Góra, 2006, ISBN 83-60044-45-7.

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.