Jabłoń purpurowa

Jabłoń purpurowa
Ilustracja
Odmiana 'Lemonei'
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

różowce

Rodzina

różowate

Rodzaj

jabłoń

Gatunek

jabłoń purpurowa

Nazwa systematyczna
Malus ×purpurea Rehder

Jabłoń purpurowa (Malus ×purpurea Rehder) – gatunek rośliny z rodziny różowatych, mieszaniec M.×atrosanguinea (Spath)C.K.Schneider i M. sieversii (Ledeb.) M. Roem. 'Niedzvetskyana'[3]. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Odmiana 'Royalty'

Morfologia

Pokrój
Nieduże drzewo lub silnie rozgałęziony krzew o dość cienkich gałązkach. Osiąga do 5 m wysokości i ma koronę o podobnej średnicy. Wielkość drzewa jednak ściśle zależy od rodzaju podkładki, na której zostało zaszczepione[4].
Liście
Eliptyczne, wydłużone, o blaszce prawie dwukrotnie dłuższej od ogonka liściowego. U różnych odmian mogą być zielone lub czerwone.
Kwiaty
Promieniste, 5-krotne, o odwrotnie jajowatych płatkach z paznokciem. Słupek o zrośniętych szyjkach. W odróżnieniu od większości gatunków jabłoni mają kwiaty w kolorze od różowego do ciemnopurpurowego. Mają średnicę do 3,5 cm.
Owoce
Typu owoc zbiorowy. Są nieduże i niesmaczne, nie posiadają wartości konsumpcyjnej[4].

Zastosowanie

Roślina ozdobna uprawiana w parkach i ogródkach przydomowych. Jej walorami ozdobnymi są kwiaty o różnych (w zależności od odmiany), odcieniach czerwonego koloru i bardzo intensywne kwitnienie. Kwitnie w maju. Ozdobne są również purpurowoczerwone owoce długo utrzymujące się na drzewie. Niektóre odmiany mają ponadto przez cały rok czerwono wybarwione liście, co daje możliwość tworzenia zestawień kolorystycznych[5]. Ładnie prezentuje się na tle strzyżonej trawy, albo posadzona wśród roślin okrywowych lub niskich krzewów[4].

Uprawa

Wymaga słonecznego stanowiska. Jest mrozoodporna i tolerancyjna na suszę[6]. Należy jej wybrać dobrze eksponowane stanowisko. Najczęściej atakowana jest przez parcha jabłoni, mączniaka prawdziwego oraz przez mszyce. Choroby te i szkodniki zwalcza się przez opryskiwanie środkami chemicznymi[5]. Szczególnie ważne jest zwalczanie parcha, na którego jabłoń purpurowa jest bardzo wrażliwa[4].

Zmienność

Odmiany uprawne
  • 'Eleyi' – bardzo obficie i późno (po połowie maja) kwitnąca, o ciemnopurpurowych kwiatach i owocach
  • 'Royalty' – ma czerwono wybarwione liście i ciemnopurpurowe kwiaty
  • 'Lemonei' – jedna z najobficiej kwitnących jabłoni, o ciemnoróżowych kwiatach
  • 'Aldenhamensis' - półpełne, purpurowe kwiaty
  • 'Jadwiga' - polska odmiana o ciemnych kwiatach i jadalnych owocach,

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-25] (ang.).
  3. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  4. a b c d Jabłoń rajska. [dostęp 2008-05-15].
  5. a b Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0.
  6. Find me plant (ang.). [dostęp 2010-01-26].

Media użyte na tej stronie

Malus x purpurea Royalty a2.JPG
Autor: Opioła Jerzy, Licencja: CC BY-SA 4.0
Malus x purpurea 'Royalty'