Jacek Chruściński

Jacek Chruściński
Ilustracja
Jacek Chruściński (1998)
Imię i nazwiskoJacek Leszek[a] Chruściński
Data i miejsce urodzenia15 kwietnia 1961
Kraków
Instrumentygitara basowa
Zawódmuzyk, basista, kompozytor, aranżer
Aktywnośćod 1978
PowiązaniaTryton, Blef, Axis, Monkey Business, Wawele, Charming Beauties
Instrument
Fender Precision Bass
Ernie Ball Music Man Sub 5
Strona internetowa

Jacek Leszek Chruściński (ur. 15 kwietnia 1961 w Krakowie) – polski muzyk, gitarzysta basowy, publicysta, kompozytor i aranżer.

Życiorys

Karierę rozpoczynał w wieku 17 lat w krakowskiej rockowej grupie Tryton, następnie grał w zespole Blef i w jazzowym combo Przemysława Gwoździowskiego – Axis. W roku 1983 rozpoczął występy z założoną przez gitarzystę Ryszarda Philipsa grupą Monkey Business. Rok później został liderem tego zespołu. Równocześnie kontynuował studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1985 roku otrzymał od lidera grupy Wawele, Jana Wojdaka, propozycję artystycznej współpracy. Z Wawelami nagrał 16 albumów, z czego dwie płyty zdobyły miano złotej a także zarejestrował kilkanaście teledysków i trzy programy telewizyjne. Z zespołem tym koncertuje do dziś.

Równolegle występował nadal w grupie Monkey Business, a w 1992 założył zespół – Charming Beauties, który po zawieszeniu działalności w roku 1997 reaktywował w roku 2006. W latach 1995–1998 występował także w międzynarodowym zespole rockowym Seven B. Od roku 1999 gra nieprzerwanie w grupie blues-rockowej Bluesmobile. W roku 2013 podjął współpracę z zespołami Krecia Robota i Makar Trio. W roku 2016 zaczął grać w formacji Maciej Kłeczek i przyjaciele, a rok później został członkiem brytujskiej grupu Keith Thompson Band, z którą nagrał już 3 płyty! Łącznie ma w swoim dorobku już 87 płyt, współpracując z gwiazdami polskiej i światowej estrady:

Wśród artystów zagranicznych, z którymi występował są: Petra Janu, Jumping Alex, Liam McMurray, Atma Anur, Oliver Mally, Wolf Mail, Chuc Frazier i Keith Thompson.

Koncertował wielokrotnie za granicą m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Danii, Norwegii, Francji, Belgii, Holandii, Rosji, Litwie, Kazachstanie, Gruzji, Czechach i na Słowacji a także na Ukrainie, na Węgrzech, w dawnych ZSRR i Czechosłowacji oraz Jugosławii.

W roku 2009 otrzymał wraz z Wawelami nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność na rzecz polskiej kultury muzycznej. W 2016 miasto Kraków uhonorowało go medalem Honoris Gratia.

Działalność pozamuzyczna

W latach 1994–2003 wspólnie z Arturem Charwatem prowadził krakowski klub muzyczny „Blues Club Klinika 35”. Od połowy lat 1990. pisał cykliczne artykuły do Dziennika Polskiego. W roku 2006 ukazał się jego zbiór opowiadań pt. Bania. Prowadzi działalność pedagogiczną (warsztaty i wykłady) oraz popularyzatorską (audycje w radiu i artykuły w prasie). Jest też zaangażowany w profilaktykę antynarkotykową, prowadząc na ten temat prelekcje i spotkania z młodzieżą.

Życie prywatne

Jest żonaty z Anną, mają dwoje dzieci. Pieczętuje się herbem Junosza. Jest wnukiem Zygmunta Chruścińskiego – piłkarza Cracovii i reprezentanta Polski.

Jacek Chruściński (2007)

Instrumentarium, sprzęt

  • gitary basowe:
    • FENDER PRECISION BASS – czterostrunowa gitara basowa
    • ERNIE BALL MUSIC MAN SUB 5 – pięciostrunowa gitara basowa
  • wzmacniacze:
    • FENDER BASSMAN TEN 50 50 watowy lampowy wzmacniacz basowy typu Combo
    • NEMESIS NC-200A by EDEN ELECTRONICS, 200 watowy wzmacniacz basowy typu Combo
    • WXT-500 by EDEN ELECTRONICS, 500 watowy wzmacniacz basowy typu Głowa
    • AMPEG PORTAFLEX PF500, 500 watowy wzmacniacz basowy typu Głowa
    • NEMESIS NSP 212(E) by EDEN ELECTRONICS, 400 watowa kolumna głośnikowa
    • AMPEG 115HE, 400 watowa kolumna głośnikowa
    • AMPEG 810AV, 800 watowa kolumna głośnikowa

Wybrana dyskografia

Uwagi

  1. Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów J. Chruścińskiego.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Chruscinski2.jpg
Autor: Bartek Chruściński, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Jacek Chruściński
MKiDN.JPG
Dyplom nagrody MKiDN.
Medal11.jpg
Autor: Jacek Chruściński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Medal i legitymacja odznaki Honoris Gratia dla Jacka Chruścińskiego.
Chruscinski.jpg
Autor: Bartek Chruściński, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Jacek Chruściński