Jachad (kibuc)

Jachad
‏יחד‎
Ilustracja
Ulica w kibucu Jachad
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Północny

Poddystrykt

Akka

Samorząd Regionu

Misgaw

Wysokość

451 m n.p.m.

Populacja
• liczba ludności


412
(2015)

Nr kierunkowy

+972 4

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Jachad”
Ziemia32°50′44,52″N 35°21′42,83″E/32,845700 35,361897
Strona internetowa
Portal Izrael

Jachad (hebr. יחד; ang. Yahad) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Położenie

Kibuc Jachad jest położony na wysokości 451 metrów n.p.m. w północnej części Dolnej Galilei. Leży na wschodnim zboczu wzgórza Har Netofa (526 m n.p.m.), wchodzącego w skład grzbietu górskiego Gór Jatwat oddzielających położoną na północy Dolinę Sachnin od będącej na południu Doliny Bejt Netofa. Okoliczny teren stromo opada w kierunku południowym do Doliny Bejt Netofa, i łagodnie w kierunku północno-zachodnim do Doliny Sachnin. Na południowy zachód od osady przepływa strumień al-Chasin. W otoczeniu kibucu Jachad znajdują się miejscowości Arraba, Dejr Channa, Ajlabun i Bu’ejne Nudżejdat, oraz wioski komunalne Hararit i Awtaljon.

Podział administracyjny

Jachad jest położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia

Kibuc został założony w 1992 roku przez grupę młodych przyjaciół, którzy wychowali się w latach 80. XX wieku w sąsiedniej wiosce Hararit. Są to osoby zaangażowane w medytację transcendentalną. Z racji bliskiego położenia od siebie i faktu, że obie wioski są zamieszkane przez podobnie myślących ludzi, są one często uznawane za jedną osadę i nazywane Hararit-Jachad. Są one zarządzane przez jeden lokalny komitet, jednak ich mieszkańcy tworzą dwie odrębne spółdzielnie. Na początku XXI wieku kibuc przeszedł proces częściowej prywatyzacji[1].

Kultura i edukacja

W kibucu jest ośrodek kultury. Dzieci są dowożone do przedszkola w sąsiedniej wiosce Hararit lub do szkoły podstawowej w wiosce Gilon.

Gospodarka

Gospodarka kibucu opiera się na obsłudze ruchu turystycznego i usługach. Część mieszkańców dojeżdża do pracy poza kibucem.

Transport

Przy wiosce przebiega droga nr 7955, którą jadąc na wschód dojeżdża się do wioski Hararit, lub jadąc na południowy zachód dojeżdża się do wioski Awtaljon i dalej do moszawu Jodfat oraz skrzyżowania z drogą nr 784.

Przypisy

  1. Yahad (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-06-01].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Yachad.jpg
yachad קיבוץ יחד