Jacques-Joachim Trotti

Jacques-Joachim Trotti, markiz de La Chétardie
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 października 1705
Paryż

Data śmierci

1 stycznia 1759

Ambasador Francji w Wielkiej Brytanii
Okres

od 1727
do 1730

Ambasador Francji w Rosji
Okres

od 1739
do 1743

Odznaczenia
Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie)

Jacques-Joachim Trotti, markiz de La Chétardie (ur. 3 października 1705 w Paryżu, zm. 1 stycznia 1759) – francuski dyplomata, organizator zamachu stanu w Petersburgu, w wyniku którego na tron carski wyniesiono Elżbietę Piotrowną.

Życiorys

La Chetardie był wysyłany do wielu stolic europejskich: do Londynu w roku 1727, następnie do Hagi, Berlina, dwukrotnie do Petersburga i w końcu do Turynu w roku 1749.

Gdy po raz pierwszy dotarł do Petersburga w roku 1739, stwierdził, że wszystkie kluczowe stanowiska rosyjskie osadzone były przez Niemców, z reguły wrogich Francji. By zmienić tę sytuację w 1741 roku, Trotti wspólnie ze swym rodakiem hrabią Jean Armand de Lestocq'iem i szwedzkim ambasadorem Andersem Johanem von Höpken opracował plan działania, który zaowocował zamachem stanu w 1741 roku.

Wdzięczna za pomoc Elżbieta Romanow nadała La Chetardie'emu Order św. Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania i Order Świętej Anny, którymi mógł się pochwalić w Paryżu na potwierdzenie odniesionego sukcesu. Wersal nieco naiwnie oczekiwał, ze Elżbieta cofnie okcydentalne reformy, jakie wprowadził jej ojciec Piotr Wielki. Poza tym okazało się, że nowy doradca i główny minister carycy Aleksy Piotrowicz Bestużew-Riumin jest proaustriacki.

Gdy w roku 1743 La Chetardie powtórnie znalazł się w Petersburgu, razem z Lestocq'em postanowili wesprzeć plan matki przyszłej carycy Katarzyny (II), Joanny von Anhalt-Zerbst. Próbowała ona dopomóc Fryderykowi Pruskiemu podważając pozycję Bestużewa. Kanclerz wytrzymał starcie i wyzyskał przechwycony list Chetardie'go, w którym Francuz krytykował działania Elżbiety, w następstwie czego odesłano go do Paryża, Joannę zaś do Niemiec. Natomiast Bestużew umocnił swoją pozycję na dworze, na którym jako swojego szpiega umieścił damę dworu – Marię Czogłokową.

Literatura

  • Joseph Fitzgerald Molloy. The Russian Court in the Eighteenth Century. Hutchinson, 1905.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

RUS Order św. Anny (baretka).svg
Baretka Orderu św. Anny.
Order St. Andrew (Russia) ribbon.svg
Autor: Reliavech, Licencja: CC BY-SA 4.0
Barette de l'ordre de Saint-André (Russie impériale).
Shetardie-s.JPG
Portrait of Paul-François de Galluccio, marquis de L'Hôpital, ambassadeur de France en Russie[1] fr:Jacques-Joachim Trotti de La Chétardie