Jacques Doriot

Jacques Doriot
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 września 1898
Bresles

Data i miejsce śmierci

22 lutego 1945
Mengen

Przewodniczący Francuskiej Partii Ludowej
Okres

od 29 czerwca 1936
do 22 lutego 1945

Przynależność polityczna

Francuska Partia Ludowa

Deputowany do Zgromadzenia Narodowego
Okres

od 1 czerwca 1924
do 29 czerwca 1937

Przynależność polityczna

Partia Komunistyczna (do 1936)/Francuska Partia Ludowa (od 1936)

Jacques Doriot
Ilustracja
Jacques Doriot (w środku) w mundurze Wehrmachtu, 1943
Waffen-Sturmbannführer der SS Waffen-Sturmbannführer der SS
Data i miejsce urodzenia

26 września 1898
Bresles

Data śmierci

22 lutego 1945

Przebieg służby
Lata służby

1917–1920, 1940, 1941–1945

Siły zbrojne

Armoiries république française.svg Francuskie Siły Zbrojne
Balkenkreuz.svg Wehrmacht
Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS

Jednostki

Armia Orientu
Legion Ochotników Francuskich
33 Dywizja Grenadierów SS

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
walki w koloniach na Bliskim Wschodzie,
II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Wojenny (Francja-Vichy) Croix de Guerre Vichy LVF ribbon.svg Croix du Combattant Vichy ribbon.svg Krzyż Żelazny (1939) II Klasy Krzyż Zasługi Wojennej II klasy z mieczami (III Rzesza) Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie 1941/1942
Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Croix du Combattant (1930 France) ribbon.svg Medaille commemorative de la Guerre 1914-1918 ribbon.svg Medaille commemorative des Operations du Moyen-Orient ribbon.svg World War I Victory Medal ribbon.svg

Jacques Doriot (ur. 26 września 1898 w Bresles, zm. 22 lutego 1945 r. koło Mengen) – francuski komunistyczny, a następnie faszystowski działacz polityczny, jeden z głównych polityków Francuskiej Partii Komunistycznej, przywódca Francuskiej Partii Ludowej.

Młodość i komunizm

Jacques Doriot w młodym wieku zaczął pracować jako robotnik w Saint-Denis. W 1916 r. został socjalistą, ale w 1917 r. wcielono go do armii francuskiej. Brał udział w I wojnie światowej, podczas której dostał się do niewoli niemieckiej. Został odznaczony Croix de Guerre. Po wypuszczeniu na wolność powrócił do Francji. W 1920 r. wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF), robiąc szybką karierę polityczną. Wkrótce został jednym z jej głównych działaczy. W 1922 r. wszedł w skład Prezydium Komitetu Wykonawczego Kominternu. Rok później został sekretarzem Francuskiej Federacji Młodych Komunistów. W 1923 r. aresztowano go z powodu organizowania gwałtownych protestów przeciwko francuskiej okupacji Zagłębia Ruhry. W 1924 r. wyszedł na wolność, po czym wybrano go do parlamentu francuskiego jako deputowanego z Saint-Denis. W 1931 r. wygrał wybory na burmistrza miasta. W tym czasie zaczął opowiadać się za stworzeniem Frontu Ludowego poprzez sojusz komunistów z innymi ugrupowaniami socjalistycznymi. Chociaż jego koncepcja znalazła się w oficjalnym programie PCF, 16 maja 1934 r. został z niej wyrzucony pod zarzutem socjaldemokratycznych odstępstw.

Faszyzm

Przez kolejne 2 lata występował jako „komunista niezależny”. Ostatecznie odszedł od komunistycznych ideałów i 28 czerwca 1936 r. założył w Saint-Denis faszystowską Francuską Partię Ludową (PPF). Początkowo jej wpływy sięgały jedynie miasta i jego okolic, ale szybko ogarnęły całą Francję. W początkowym – robotniczym – okresie działalności PPF głosiła hasła populistycznie ekonomiczne i antykapitalistyczne. Jej program był też nie tyle antykomunistyczny, co antystalinowski oraz patriotyczny; jej przywódcy demaskowali agenturalność i finansowanie francuskich komunistów przez ZSRR. Jacques Doriot twierdził, że dwa największe niebezpieczeństwa grożące Francji to konserwatyzm społeczny i ingerowanie z zagranicy w jej wewnętrzne sprawy. PPF demaskowała parlamentaryzm, opowiadała się za ograniczeniem francuskiej demokracji i przeformowaniem społeczeństwa według własnych, autorytarnych życzeń. Gwałtownie występowała przeciw zarówno komunizmowi, jak liberalizmowi, a także chciała uwolnić Francję od masonerii. Była krytyczna wobec racjonalizmu i pragnęła zwrócenia się w kierunku polityki dyktowanej bardziej emocją i życzeniem niż racją. Ponadto PPF była antysemicka, chociaż niejednoznacznie. Jednocześnie PPF zaadoptowała wiele elementów faszystowskiej polityki, wizerunku i ideologii i szybko stała się popularna wśród konserwatywnych nacjonalistów. Przed wybuchem wojny oficjalnie nie deklarowała się jednak jako faszystowska, tylko ludowa i antykomunistyczna.

W 1937 r. przybliżyła się do haseł kapitalistycznych, kiedy J. Doriot stracił robotnicze poparcie w wyborach na burmistrza Saint-Denis. Partia otrzymała wówczas finansowe wsparcie od prawicowych przemysłowców i finansistów. W kwietniu tego roku Doriot wystąpił do wszystkich antykomunistycznych partii, głównie jednak do Francuskiej Partii Społecznej (Parti Social Français) płk. François de La Rocque’a, z propozycją utworzenia sojuszu skierowanego przeciw rządom Frontu Ludowego pod nazwą Front Wolności (Front de la Liberté). Wysunął przy tym 2 warunki: „obrona wolności pracy, myśli, prasy, zebrań i handlu” oraz „absolutne respektowanie instytucji republikańskich”. Akces do Frontu Wolności ostatecznie zgłosiły: Republikańska Partia Narodowa i Społeczna Pierre'a Taittingera, Federacja Republikańska i były wódz Solidarności Francuskiej, Jean Renaud.

Od 1937 r. rozpoczęły się kontakty PPF początkowo z faszystami włoskimi Benito Mussoliniego, a następnie niemieckimi narodowymi socjalistami Adolfa Hitlera. Uzyskano od nich nowe fundusze. W jej programie zaczęto coraz bardziej akcentować korporacjonizm oraz zbliżenie z Włochami i Niemcami w wielkim sojuszu przeciw ZSRR. W 1938 r. nastąpił kryzys partii, spowodowany ujawnieniem faktu subwencjonowania jej przez Włochy, przez co wystąpił z niej dotychczasowy skarbnik Pierre Pucheu, a po ugodzie monachijskiej, zerwali z PPF intelektualiści: Betrand de Jouvenel, Alfred Fabre-Luce, Pierre Drieu la Rochelle i Paul Marion. Po zawarciu paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 r., Doriot domagał się rozwiązania Francuskiej Partii Komunistycznej jako „partii zdrajców” i uwięzienia jej szefów, a w przeciwieństwie do Marcela Déata popierał przystąpienie Francji do wojny przeciwko „dwóm formom nowoczesnego barbarzyństwa: pangermanizmowi i bolszewizmowi”. Przed wybuchem wojny z Niemcami był jedynym zmobilizowanym przywódcą partii politycznej. Po przystąpieniu Francji do wojny 3 września 1939 r., stał się jeszcze bardziej pro-niemiecki.

Okupacja niemiecka i kolaboracja

W stopniu sierżanta walczył z Niemcami w 1940 nawołując działaczy PPF do obrony kraju[1]. Po klęsce Francji i okupowaniu przez wojska niemieckie jej północnej części, Doriot przeniósł się do nieokupowanej części kraju, ale zorientował się, że reżim marszałka Philippe’a Pétaina jest nie tyle faszystowski, co autorytarno-konserwatywny. W związku z tym zamieszkał w Paryżu, gdzie występował z propagandowymi pro-niemieckimi i antykomunistycznymi audycjami radiowymi. Jego aktywna polityka kolaboracji z Niemcami, zwana „kolaboracjonizmem”, była motywowana antybolszewizmem oraz „internacjonalistyczną” ideą włączenia się w budowę zjednoczonej pod przywództwem III Rzeszy, narodowo-socjalistycznej, uwolnionej od żydowskiej plutokracji i „judeomarksizmu”, Nowej Europy.

22 czerwca 1941 r., czyli w dzień agresji Niemiec na ZSRR, Doriot reaktywował Francuską Partię Ludową. Jednym z jej pierwszych działań był udział w lipcu w akcji rekrutacyjnej do Legionu Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (LVF); Doriot – obok innych przywódców ugrupowań kolaboranckich – wszedł do Centralnego Komitetu LVF. Jego partia otrzymywała od Niemców dużą pomoc materialną i organizacyjną, co pozwoliło na zwiększenie jej aktywności, dzięki czemu osiągnęła ona w szczytowym okresie liczebność nawet do 300 tys. członków.

Jednocześnie Doriot ochotniczo wstąpił do LVF, służąc do 1943 r. w jego szeregach, a następnie w Waffen-SS w składzie Französische SS-Freiwilligen-Grenadier-Regiment na froncie wschodnim. Został odznaczony za odwagę Żelaznym Krzyżem. Tymczasem po objęciu stanowiska premiera Francji Vichy przez Pierre’a Lavala 18 kwietnia 1942 r. i prowadzeniu przez niego polityki zbliżenia do III Rzeszy, PPF przestała odgrywać dla Niemców tak użyteczną rolę, jak dotychczas. W rezultacie została politycznie zmarginalizowana, chociaż nie zaprzestała całkowicie działalności. Przed wyzwoleniem Francji przez aliantów PPF zaprzestała jednak działać jako partia polityczna, natomiast uwaga jej przywódców i wielu członków skupiła się na współudziale w wysiłku wojennym Niemiec. Jacques Doriot uciekł do Niemiec, gdzie został członkiem tzw. rządu Vichy na wygnaniu z siedzibą w Sigmaringen. 22 lutego 1945 r. w mundurze SS został zabity w wyniku ostrzału alianckiego w rejonie Mengen, k. Wirtembergii podczas podróży samochodem. Pochowano go na cmentarzu w Mengen.

Awanse

Francja

  • sierżant (Sergent) - prawdopodobnie w okresie międzywojennym[2]

III Rzesza

Odznaczenia

Francja Vichy

III Rzesza

Francja

Przypisy

  1. a b Victor Barthélemy, Du communisme au fascisme : l'histoire d'un engagement politique, Paris, A. Michel, 1978, 508 p
  2. Stopień ten Doriot posiadał w czasie kampanii francuskiej.
  3. Jacques Doriot - Axis History Forum, www.forum.axishistory.com [dostęp 2019-06-05] (ang.).
  4. Jean Dumont, Dictionnaire de la Seconde Guerre mondiale et de ses origines
  5. Jacques Doriot (1898 - 1945) - Du communisme à la Collaboration - Herodote.net, www.herodote.net [dostęp 2019-06-05] (fr.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Balkenkreuz.svg
Insignia of the German Armed Forces in WWII.
DEU Ostmedaille BAR.svg
Baretka: Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie 1941/42 – III Rzesza.
Croix de Guerre 1914-1918 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix de Guerre 1914-1918 (France)
SS-Sturmbannfuehrer collar.svg
Autor: Rama, Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
Rang insignia of the SS/Waffen-SS, here universal collar patcheses to the CO-rank “SS-Sturmbannfuehrer” until 1945.
Croix de Guerre Vichy ribbon.svg
Baretka Krzyża Wojennego (Croix de Guerre) Francji Vichy.
Jacques Doriot.jpg
Jacques Doriot (1898-1945), député de la Seine. Photogr. nég. sur verre
Croix de Guerre Vichy LVF ribbon.svg
Baretka Krzyża Wojennego (Croix de Guerre) Legionu Ochotników Francuskich (Francja Vichy).
Croix du Combattant Vichy ribbon.svg
Autor: Mboro, Licencja: CC0
Baretka: Krzyż Kombatanta Wojny 1939-1940 (Croix du Combattant de la guerre 1939-1940) – Francja Vichy.
Medaille commemorative des Operations du Moyen-Orient ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille commémorative d'Orient (1926) & Médaille commémorative des Opérations du Moyen-Orient (1957). France.
Robert Brasillach, Jacques Doriot, Claude Jeantet.jpg

French writer and journalist Robert BRASILLACH, on the left, posing next to Jacques DORIOT, in the middle, on the East front about 1943. BRASILLACH is the chief editor of the newspaper JE SUIS PARTOUT, a pronazi propaganda publication.

Behind them is a Panhard P178 armoured car, made and originally used by the French Army and,

after the Armistice of 1940, reused by the Heer, the German Army.
Medaille commemorative de la Guerre 1914-1918 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille commémorative de la Guerre 1914-1918. France.
DEU EK 2 Klasse BAR.svg
Baretka: Krzyż Żelazny II Klasy 1935-1945 (III Rzesza).
DEU KVK 2 Klasse swords BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi z Mieczami II Klasy (III Rzesza).
Croix du Combattant (1930 France) ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix du Combattant (France, 1930)
Armoiries république française.svg
Autor: Bonjour vive la France Dessiné par Jérôme BLUM le 5 septembre 2007. Készítette: Jérôme BLUM 2007., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
unofficial armorial bearings of the French republic, created from France coa.png. (The only official emblem of France is its tricolour flag).