Jacques de Molay

Jacques de Molay (litografia z XIX wieku)

Jacques de Molay (ur. ok. 1243 w Molay, zm. 18 marca 1314 w Paryżu) – ostatni wielki mistrz zakonu templariuszy w latach 1293–1312.

Aresztowanie i śmierć

Aresztowany na rozkaz króla Francji Filipa IV Pięknego w piątek, 13 października 1307, postawiony przed sądem. Oskarżony o herezje, stosowanie magii i czarów, homoseksualizm, dzieciobójstwo, wyrzeczenie się Chrystusa, bezczeszczenie krzyża, czczenie demona o imieniu Baphomet. Uwięziony w lochach twierdzy Temple i poddany torturom, przyznał się do zarzucanych zbrodni. Gdy następnie odwołał swoje zeznania, Filip IV Piękny nakazał spalić go na stosie. Wyrok został wykonany w Paryżu 18 marca 1314.

Przekleństwo templariuszy

Na chwilę przed śmiercią w płomieniach odwołał swoje zeznania i jak głosi legenda rzucił przekleństwo na papieża Klemensa V, króla francuskiego Filipa IV Pięknego i jego ministra policji Wilhelma de Nogaret – głównego organizatora procesu templariuszy. Objęty płomieniami miał wówczas wypowiedzieć słowa:

Papieżu Klemensie, królu Filipie, rycerzu Wilhelmie! Nim rok minie spotkamy się na Sądzie Bożym!

Przekleństwo miało spełnić się jeszcze szybciej. Papież zmarł miesiąc później z powodu dyzenterii[potrzebny przypis], a jego ciało zostało spopielone na katafalku przez piorun, który wpadł przez okno kościoła. Niektóre źródła podają, że przyczyną śmierci było otrucie przez mnicha, który dosypał trucizny do wina mszalnego Klemensa. Natomiast w kilka miesięcy po spaleniu de Molaya Filip IV zmarł 29 listopada 1314 roku, prawdopodobnie na skutek wylewu krwi do mózgu. Klątwa mistrza templariuszy miała dotyczyć również potomków Filipa IV, aż do 13. pokolenia.

Natomiast Wilhelm de Nogaret zmarł w rzeczywistości w 1313 roku. Z kolei w cyklu powieściowym Królowie przeklęci Maurice`a Druona znajduje się opowieść o otruciu Nogareta tzw. wężem faraona i jego śmierci po spaleniu de Molaya – trucizną miały być nasycone knoty świec, których Nogaret używał jako oświetlenia pracując w nocy. Opowieść ta to jednak licencja poetycka autora.

Bibliografia

  • A. Demurger, Jakub de Molay. Zmierzch templariuszy, Wyd. Naukowe UMK, Toruń 2012, s. 427. ​ISBN 978-83-231-3031-4​.


Media użyte na tej stronie

Question book-4.svg
Autor: Tkgd2007, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A new incarnation of Image:Question_book-3.svg, which was uploaded by user AzaToth. This file is available on the English version of Wikipedia under the filename en:Image:Question book-new.svg
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
JacquesdeMolay.jpg
Jacques de Molay