Jadwiżanki wawelskie

Jadwiżanki wawelskie
Dewiza: „Miłuj i czyń co widzisz” (Dilige et fac quod vides)
Pełna nazwa

Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego

Nazwa łacińska

Congregatio Sororum Sanctae Hedvigis Reginae Ancillarum Christi Praesentis

Skrót zakonny

CHR

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

ks. bp Wacław Świerzawski

Data założenia

1990

Data zatwierdzenia

1991

Liczba członków

42

Strona internetowa

Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (Congregatio Sororum Sanctae Hedvigis Reginae Ancillarum Christi Praesentis), CHR – wspólnota założona przez ks. Wacława Świerzawskiego, późniejszego biskupa diecezji sandomierskiej, w 1990 r. w Krakowie. Metropolita krakowski Franciszek Macharski zatwierdził je w 1991 roku jako publiczne stowarzyszenie wiernych (KPK kan. 312).

Domy zakonne

  • Dom Macierzysty – Kraków, ul. Sławkowska 24/3 przy kościele św. Marka
  • Dom Generalny (i Postulat) – Kraków, ul. Skalica 21B
  • Dom Wspólnoty – (Dom Modlitwy i Nowicjat) Zawichost, ul. 11 Listopada 5
  • Dom Wspólnoty – Kraków, ul. Rusałek 7a
  • Dom Wspólnoty – Szczecin, ul. św. Jakuba 1
  • Dom Wspólnoty - Łódź, ul. Ks. Ignacego Skorupki 1

Duchowość zgromadzenia

Źródłem duchowości Wspólnoty jest liturgia. Powołaniem sióstr jest wielbienie Boga obecnego i działającego w Liturgii Kościoła oraz posługa jego spotkaniu z ludźmi. Duchowość wspólnoty ujmuje dewiza: „Miłuj i czyń co widzisz” (Dilige et fac quod vides).

Działalność

Liturgia

Centrum życia Wspólnoty stanowi liturgia. Siostry uczestniczą każdego dnia w liturgii. Wspólnota chce pomagać ludziom świeckim w budowaniu wspólnot żyjących sakramentalną komunią z Chrystusem, tworząc dla katechumenów i neofitów środowiska żywej wiary. Tej samej sprawie służą przygotowywane przez zgromadzenie publikacje dotyczące duchowości liturgii i materiały formacyjne. Wspólnota szerzy także znajomość i rozumienie życia konsekrowanego w świecie (instytutów świeckich). Siostry służą modlitwą i ofiarą tym, którzy całkowicie mu się oddając wnoszą w serce świata prawdę Ewangelii.

Katechumenat

Głównym zadaniem apostolskim wspólnoty jest pomoc w przygotowaniu ludzi dorosłych do sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia: chrztu, bierzmowania i eucharystii. Praca w katechumenacie wiąże się też z duchową pomocą osobom towarzyszącym katechumenom, ich rodzicom chrzestnym oraz wszystkim, którzy współtworzą ich najbliższe środowiska. Siostry obejmują troską również osoby już ochrzczone, by spotkały Chrystusa w pozostałych sakramentach i nawiązały z Nim zażyłą więź. Wspólnota służy ludziom zagubionym i przeżywającym kryzys wiary, stara się wspierać tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji życiowej, czy wręcz stracili sens życia.

Ośrodek Formacji Liturgicznej

Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście na terenie Diecezji Sandomierskiej powstał z inicjatywy bp. Wacława Świerzawskiego. Jego prowadzenie powierzone zostało Zgromadzeniu Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, których charyzmatem jest posługa Chrystusowi obecnemu w liturgii, zwłaszcza w sakramentach chrześcijańskiej inicjacji.

W ramach pracy ośrodka odbywają się sesje grupowe, rekolekcje, indywidualne dni skupienia i rekolekcje, lektury. Ośrodek pomaga również w pogłębianiu rozumienia sakramentaliów i nabożeństw, czerpania z nich jako ze skarbca Kościoła.

Habit

Jadwiżanki wawelskie na Rynku Głównym w Krakowie w 2008 roku

Biały habit z kapturem i wyszytym przez siostrę czerwonym znakiem serca z krzyżem. Habit przepasany jest białym sznurem. Dopełnieniem habitu jest brązowa peleryna.

Patroni zgromadzenia

Patronką Wspólnoty jest św. Jadwiga Andegaweńska. Wspólnota ceni sobie również wskazania bł. Michała Giedroycia i św. Augustyna.

Bibliografia

  • Bogumił Łoziński, Leksykon zakonów w Polsce, wyd. III, Katolicka Agencja Informacyjna, Warszawa 2009
  • Konstytucje Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, Kraków 2005

Media użyte na tej stronie

Jadwizanki wawelskie Krakow.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siostry Świętej Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego czyli jadwiżanki wawelskie na Rynku w Krakowie, nieopodal Sukiennic.