Jadwiga Beaupré

Jadwiga Beaupré
Malina
Data urodzenia

23 października 1902

Data i miejsce śmierci

15 listopada 1984
Kraków

Zawód, zajęcie

lekarz

Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (od 1941, dwukrotnie) Medal Wojska

Jadwiga Beaupré z Klemensiewiczów (ur. 23 października 1902, zm. 15 listopada 1984 w Krakowie) – lekarka, położnik, pionierka tworzenia szkół rodzenia w Polsce, podczas II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski.

Życiorys

Jadwiga Klemensiewicz pochodziła z rodziny Zygmunta Klemensiewicza i Jadwigi z Sikorskich. W 1921 roku wyszła za Feliksa Beaupré, absolwenta Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego (zm. w 1942 roku w KL Auschwitz), który został zarządcą zakupionego przez rodzinę żony majątku w Sygneczowie. Jadwiga Beaupré poświęciła się w tym czasie pracy społecznej, zakładając w majątku przedszkole, bibliotekę i koło gospodyń wiejskich. W latach 1930–1936 ukończyła studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1938 roku uzyskując tytuł doktora nauk medycznych.

Rozpoczęła pracę w szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Po agresji niemieckiej we wrześniu 1939 roku pracowała w szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Skarbowej. W 1940 roku została członkiem konspiracyjnego Związku Odbudowy Rzeczypospolitej, następnie Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, pod pseudonimem „Sikorska”. Po aresztowaniu i rychłej śmierci męża przeniosła się do Warszawy, gdzie była między innymi kierowniczką sekretariatu szefa sztabu Armii Krajowej, generała Tadeusza Pełczyńskiego, używając pseudonimu „Malina” i awansując do stopnia kapitana. Wzięła udział w powstaniu warszawskim, kierując punktem łączności. Po jego upadku znalazła się w niewoli niemieckiej, organizowała pomoc lekarską w obozach jenieckich w Lamsdorfie i Zeithain.

Po zakończeniu wojny powróciła do Krakowa i pracy w szpitalu im. Narutowicza. Od 1953 roku pracowała w szpitalu im. S. Żeromskiego w Nowej Hucie, w 1956 roku zakładając tam Izbę Porodową, a w jej ramach jedną z pierwszych w Polsce szkół rodzenia, której tradycja jest kontynuowana przez Szkołę Rodzenia im. Jadwigi Beaupré krakowskiego Szpitala na ul. Siemiradzkiego. Stworzyła również Poradnię Świadomego Macierzyństwa. Była autorką między innymi książek: Macierzyństwo. Książka dla kobiet w ciąży o przygotowaniu do porodu i pielęgnacji niemowlęcia, Seksualne ABC mężczyzny i Jak zapobiegać ciąży. Później pracowała także w Miejskim Ośrodku Matki i Dziecka w Krakowie. Była odznaczona między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Medalem Wojska. Od 1998 roku jej imię nosi Szkoła Podstawowa w Sygneczowie.

Bibliografia

  • Jadwiga Duda: 80 Spotkanie z cyklu „Wieliczka - Wieliczanie” pt. „W 60. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego 1. 08. 1944 Roku - Jadwiga Beaupré, Piotr Nowak i Inni Wieliczanie w Powstaniu”. „Biblioteczka Wielicka”, Zeszyt 25, Wieliczka 2004. ISSN 1730-2900.
  • Wojciech Gawroński: Słownik biograficzny wieliczan. Wieliczka: Muzeum Żup Krakowskich, 2008. ISBN 978-83-923123-7-6.

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Walecznych (1941) 2r BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1941) nadany dwukrotnie.
POL Medal Wojska BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .