Jadwiga Golcz
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie | fotograf |
Jadwiga Golcz (ur. 1866 w Gradowie, zm. 1936 w Warszawie) – polska fotograf. Członkini założycielka Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego[1].
Życiorys
Pochodziła z zamożnej rodziny ziemiańskiej, która osiadła na Kujawach. Początkowo uczyła się w pensji Jadwigi Sikorskiej, a następnie uczęszczała na lekcje grafiki i malarstwa do pracowni Wojciecha Gersona. Zainteresowała się wówczas sztuką fotografii i wyjechała do Wiednia i Paryża, gdzie uczyła się technik fotograficznych[2]. Po powrocie zetknęła się z Franciszkiem Ejsmontem, za którego namową kupiła dom w Milanówku. W połowie lat 90. XIX wieku wspólnie ze Stanisławem Szalayem odkupiła atelier od Edwarda Troczewskiego, które mieściło w Warszawie przy ul. Erewańskiej 3[3], a następnie w Hotelu Bristol. Szybko stało się modnym zakładem fotograficznym, z którego usług korzystali m.in. Bolesław Prus i Ignacy Jan Paderewski. Poza usługami fotograficznymi Jadwiga Golcz prowadziła sklep z markowym sprzętem fotograficznym. W 1899 dokonano w nim prezentacji i wypróbowano pierwszy na ziemiach polskich aparat do robienia zdjęć barwnych. Wkrótce do sprzedaży wprowadzone zostały kinematografy.
Poza zdjęciami portretowymi uprawiała również fotografię prasową, jej zdjęcia publikowane były na łamach Wędrowca i Tygodnika Ilustrowanego[4]. Na łamach tej gazety ogłosiła w 1900 pierwszy konkurs fotograficzny, którego zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. W 1898 zaczęła wydawać własne czasopismo poświęcone fotografii, które nosiło tytuł „Światło”. Okres prosperity zakończył się w 1910, gdy postanowiła wspólnie z ks. Włodzimierzem Kirchnerem założyć pierwszą szkołę fotograficzną. Inicjatywa pochłonęła cały jej majątek i po dwóch latach zakończyła się bankructwem. Jadwiga Golcz poza kłopotami finansowymi przeszła załamanie nerwowe i usunęła się z życia publicznego.
Zmarła w 1936 w zupełnym zapomnieniu[5].
Przypisy
- ↑ Wacław Żdżarski, Historia fotografii warszawskiej, str. 85-89, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974
- ↑ Fotografowie – Galeria Fotografii Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości w zbiorach IS PAN, web.archive.org, 2 kwietnia 2017 [dostęp 2019-08-12] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-02] .
- ↑ Jadwiga Golcz w Leksykonie fotografów
- ↑ Magdalena Zaliwska "Świat w obiektywie kobiet" Polskie Radio 16 lwietnia 2008
- ↑ Ewelina Bartosik "Jadwiga Golcz. Altelier w Hotelu Bristol" Mapa Kultury 1 lipca 2011
Linki zewnętrzne
- Fotografie J. Golcz w kolekcji Biblioteki Narodowej – wersja cyfrowa na Polona.pl
- J. Klietkutė. Fotografka warszawska Jadwiga Golcz. Kretinga, 2022 – wersja cyfrowa na issuu.com
- Ddrzewo genealogiczne rodziny Golcz – wersja cyfrowa na geni.com
Media użyte na tej stronie
Tarnowski Palace photo from the street Krakowskie Przedmieście (Photo by Jadwiga Golcz was published in Wędrowiec, 1898)
Stefan Buszczyński (1822-1892) z synową Jadwigą z Dmochowskich Konstantową Buszczyńską i wnukiem Stefanem