Jadwiga Golcz

Jadwiga Golcz
Data i miejsce urodzenia

1866
Gradowo

Data i miejsce śmierci

1936
Warszawa

Zawód, zajęcie

fotograf

Zdjęcie Pałacu Tarnowskich od strony ul. Krakowskie Przedmieście, Wędrowiec (2 półrocze r. 1898, str.854) autorstwa Jadwigi Golcz
Stefan Buszczyński z synową Jadwigą i wnukiem Stefanem, zdjęcie autorstwa Jadwigi Golcz

Jadwiga Golcz (ur. 1866 w Gradowie, zm. 1936 w Warszawie) – polska fotograf. Członkini założycielka Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego[1].

Życiorys

Pochodziła z zamożnej rodziny ziemiańskiej, która osiadła na Kujawach. Początkowo uczyła się w pensji Jadwigi Sikorskiej, a następnie uczęszczała na lekcje grafiki i malarstwa do pracowni Wojciecha Gersona. Zainteresowała się wówczas sztuką fotografii i wyjechała do Wiednia i Paryża, gdzie uczyła się technik fotograficznych[2]. Po powrocie zetknęła się z Franciszkiem Ejsmontem, za którego namową kupiła dom w Milanówku. W połowie lat 90. XIX wieku wspólnie ze Stanisławem Szalayem odkupiła atelier od Edwarda Troczewskiego, które mieściło w Warszawie przy ul. Erewańskiej 3[3], a następnie w Hotelu Bristol. Szybko stało się modnym zakładem fotograficznym, z którego usług korzystali m.in. Bolesław Prus i Ignacy Jan Paderewski. Poza usługami fotograficznymi Jadwiga Golcz prowadziła sklep z markowym sprzętem fotograficznym. W 1899 dokonano w nim prezentacji i wypróbowano pierwszy na ziemiach polskich aparat do robienia zdjęć barwnych. Wkrótce do sprzedaży wprowadzone zostały kinematografy.

Poza zdjęciami portretowymi uprawiała również fotografię prasową, jej zdjęcia publikowane były na łamach Wędrowca i Tygodnika Ilustrowanego[4]. Na łamach tej gazety ogłosiła w 1900 pierwszy konkurs fotograficzny, którego zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. W 1898 zaczęła wydawać własne czasopismo poświęcone fotografii, które nosiło tytuł „Światło”. Okres prosperity zakończył się w 1910, gdy postanowiła wspólnie z ks. Włodzimierzem Kirchnerem założyć pierwszą szkołę fotograficzną. Inicjatywa pochłonęła cały jej majątek i po dwóch latach zakończyła się bankructwem. Jadwiga Golcz poza kłopotami finansowymi przeszła załamanie nerwowe i usunęła się z życia publicznego.

Zmarła w 1936 w zupełnym zapomnieniu[5].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Zdjęcie Pałacu Tarnowskich od strony ul. Krakowskie Przedmieście, Wędrowiec (2 półrocze r. 1898, str.854).JPG
Tarnowski Palace photo from the street Krakowskie Przedmieście (Photo by Jadwiga Golcz was published in Wędrowiec, 1898)
Stefan Buszczyński z synową Jadwigą i wnukiem Stefanem.jpg
Stefan Buszczyński (1822-1892) z synową Jadwigą z Dmochowskich Konstantową Buszczyńską i wnukiem Stefanem