Jadwiga Olszewska

Jadwiga Olszewska
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1855
Kuzawka

Data i miejsce śmierci

28 lutego 1932
Tuzla

Miejsce spoczynku

Tuzla

Zawód, zajęcie

lekarka, dziennikarka

Tytuł naukowy

doktorka nauk medycznych

Alma Mater

Uniwersytet Paryski

Małżeństwo

Bartłomiej Boldireff

Dzieci

Włodzimierz Boldireff-Strzemiński

Jadwiga Olszewska (ur. 10 kwietnia 1855 w Kuzawce, zm. 28 lutego 1932 w Tuzli) – polska lekarka i dziennikarka.

Młodość i wykształcenie

Olszewska urodziła się na ziemiach polskich należących do zaboru rosyjskiego. Jej matka była nauczycielką. W 1873 Olszewska ukończyła gimnazjum dla dziewcząt w Warszawie i od razu przeniosła się do Petersburga, gdzie rozpoczęła kurs ginekologii. Ze względu na carskie prześladowania studentów nie ukończyła jednak kursu i wyemigrowała do Paryża, gdzie w 1881 rozpoczęła studia medyczne. W 1882 wyszła za mąż za Bartłomieja Boldireffa. Małżeństwo rozpadło się jeszcze przed styczniem 1883, kiedy urodził się ich syn Włodzimierz, późniejszy inżynier dróg i mostów oraz taternik. Olszewska kontynuowała studia medyczne, wychowując jednocześnie Włodzimierza. Posługiwała się nazwiskiem panieńskim. Utrzymywała się, pisząc dla gazet i czasopism w Krakowie i we Lwowie. W 1894 obroniła na Uniwersytecie Paryskim dysertację doktorską poświęconą związanym z tyfusem zaburzeniom mięśnia sercowego wśród dzieci. W tym samym roku otrzymała tytuł doktorki nauk medycznych[1].

Według relacji Teodory Krajewskiej Olszewska była osobą o wysokiej inteligencji wrodzonej. W mowie i w piśmie znała polski, francuski i rosyjski, ponadto biegle mówiła po niemiecku, serbsko-chorwacku i włosku[2].

Praca na Bałkanach

Olszewska planowała początkowo wrócić z synem do Polski, jednakże władze carskie odmówiły nostryfikacji jej dyplomu. Zdecydowała się więc pozostawić syna w Paryżu pod opieką przyjaciółki Bronisławy Skłodowskiej-Dłuskiej, a sama wyjechała do Serbii, gdzie lekarki mogły pracować jako asystentki w szpitalach[3]. Olszewska pracowała na takim stanowisku w Loznicy (1895) i Požarevacu (prawdopodobnie od 1897)[4]. Bez powodzenia starała się o otwarcie prywatnej praktyki lekarskiej[5].

Tuzla pod koniec XIX w.

W 1897 aplikowała na stanowisko lekarki urzędowej w Bośni i Hercegowinie (ówcześnie okupowanej przez Austro-Węgry). Władze austro-węgierskie początkowo odrzuciły jej kandydaturę. Została zatwierdzona dopiero w marcu 1899 po interwencji innej polskiej lekarki urzędowej Teodory Krajewskiej, która wskazała Olszewską jako swoją następczynię w Tuzli. Po uzyskaniu obywatelstwa Austro-Węgier, co było wymagane przez władze, 24 maja 1899 Olszewska została mianowana lekarką urzędową w Tuzli, przysięgając nieść pomoc medyczną wszystkim kobietom w mieście, ze specjalnym uwzględnieniem muzułmanek[6]. Obwód, za który odpowiedzialna była Olszewska, liczył ok. 360 tys. mieszkańców, z czego 43% stanowili muzułmanie[7].

Przed opuszczeniem Tuzli Krajewska przygotowała Olszewską do pracy oraz przedstawiła ją lokalnej społeczności. Kilkutygodniowa, wspólna praca zaowocowała ich przyjaźnią. Olszewska mogła dzięki temu bez większych problemów rozpocząć samodzielną pracę[2]. Od 1900 Olszewska leczyła ok. 850 pacjentów rocznie, zarówno w samej Tuzli, jak innych miejscowościach w obwodzie. Około ¼ jej pacjentów stanowiły dzieci. Muzułmanie stanowili 64% ogółu jej pacjentów w 1899 oraz 37% w 1901[4].

W swojej praktyce lekarskiej Olszewska spotykała się m.in. z kiłą, chorobami metabolicznymi, chorobami przewodu pokarmowego, narządów płciowych czy też skóry[8]. W 1899 w odpowiedzi na epidemię niesztowicy Olszewska zaszczepiła 872 osoby[9]. W tym samym roku została również włączona w zwalczanie epidemii ospy[8]. W raportach rocznych Olszewska prezentowała informacje na temat zaobserwowanych zwyczajów i życia codziennego muzułmanów. Wyłaniał się z nich obraz bardzo skromnych warunków bytowych oraz przyzwyczajeń i tradycji, które wywoływały i sprzyjały rozwojowi chorób (np. nieużywanie mydła, karmienie niemowląt ciężkostrawnymi pokarmami). Olszewska próbowała z nimi walczyć, jednak ze słabymi efektami[10].

Utrzymując syna Włodzimierza, w tym opłacając jego studia, Olszewska żyła skromnie i nieustannie zabiegała o wyższe wynagrodzenie oraz dodatkowe środki finansowe[5]. Na wniosek jej oraz dwóch innych lekarek w 1913 lekarki urzędowe zostały przeniesione do innej klasy siatki płac z wyższym wynagrodzeniem[2].

Po upadku Austro-Węgier Olszewska pozostała lekarką urzędową w Tuzli, składając przysięgę wierności Królestwu Serbów, Chorwatów i Słoweńców 1 marca 1919[11].

Olszewska przeszła na emeryturę w 1923 w wieku 68 lat. Jako była lekarka urzędowa z niską emeryturą żyła bardzo skromnie. Zmarła w Tuzli 28 lutego 1932. Przyjaciele Olszewskiej sfinansowali jej pogrzeb na rzymskokatolickim cmentarzu Borić w Tuzli, gdyż pozostawiony przez nią majątek na to nie pozwolił. Nie umieszczono jednak nagrobku i dokładne miejsce pochówku nie jest znane[11].

Walka o prawa kobiet

W swoich artykułach prasowych Olszewska sprzeciwiała się dyskryminacji kobiet na polu edukacyjnym i zawodowym oraz opowiadała się za równouprawnieniem kobiet i mężczyzn. Podczas pobytu w Serbii działała w Belgradzkim Stowarzyszeniu Kobiet[3]. Pracując w Tuzli, walczyła o wyrównanie zarobków lekarek i lekarzy[11].

Przypisy

  1. Tahirović 2020 ↓, s. 208–209.
  2. a b c Nečas 1987 ↓, s. 664.
  3. a b Tahirović 2020 ↓, s. 209.
  4. a b Tahirović 2020 ↓, s. 213.
  5. a b Tahirović 2020 ↓, s. 210.
  6. Tahirović 2020 ↓, s. 210, 212.
  7. Nečas 1987 ↓, s. 662.
  8. a b Tahirović 2020 ↓, s. 214.
  9. Nečas 1987 ↓, s. 665.
  10. Nečas 1987 ↓, s. 666.
  11. a b c Tahirović 2020 ↓, s. 212.

Bibliografia

  • Husref Tahirović, Brigitte Fuchs. Jadwiga Olszewska: A Woman Pioneer in Medicine in Serbia and Bosnia and Herzegovina. „Acta Medica Academica”. 49 (2), s. 207–216, 2020. DOI: 10.5644/ama2006-124.299. 
  • Ctibor Nečas. Doktor medycyny Jadwiga Olszewska, lekarka urzędowa w Tuzl. „Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka”. 42 (4), 1987. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Durch Bosnien und die Herzegovina kreuz und quer; Wanderungen (1897) (14595283388).jpg
Autor: Renner, Heinrich, Licencja: No restrictions

Identifier: durchbosnienundd00rennuoft (find matches)
Title: Durch Bosnien und die Herzegovina kreuz und quer; Wanderungen
Year: 1897 (1890s)
Authors: Renner, Heinrich
Subjects: Bosnia and Hercegovina -- Description and travel
Publisher: Berlin D. Reimer (E. Vohsen)
Contributing Library: Robarts - University of Toronto
Digitizing Sponsor: University of Toronto

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
ion auch in diesemTheile desLandes seine Strenge gegen dieUebergriffeder mohammedanischenEdlen zur vollen Geltung brachte, traf die neue politische Einrichtungzum Segen des Ortes. Auch er konnte freilich nicht voraussehen, wasaus Tuzla für ein Bergwerks- und industrielles Centrum werden würde, undunter türkischer Verwaltung wäre es ein solches auch nie geworden. Die Stadt ist beinahe gänzlich umgebaut worden; sie besitzt zwarauch noch ihre türkischen Viertel, aber in der Hauptsache sind d:eStrassen breit und rein, die Gebäude neu und modern. An Stelle desverfallenen Kastells, das demolirt wurde, ist der Sooo Quadratmeter grosseAppellplatz getreten. In dessen Mitte steht ein Obelisk, am Nordende dasim maurischen Stile erbaute Rathhaus. An modernen Amtsgebäuden sinddas Kreisgebäude, das Bezirksamt, das Brigadekommando, das Saline-Amtu. s. w. erstanden. Ein bedeutender Fortschritt zeigt sich auch in denzahlreichen Schulen, die- allerdings meist noch konfessionell sind. Einen 543
Text Appearing After Image:
'

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.