Jadwiga Pietraszkiewicz

Jadwiga Pietraszkiewicz
Data i miejsce urodzenia

30 sierpnia 1919
Naliboki

Data i miejsce śmierci

23 maja 2013
Łódź

Typ głosu

sopran

Gatunki

opera, oratorium

Zawód

śpiewaczka operowa profesor zwyczajny wokalistyki (1993)

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jadwiga Pietraszkiewicz, po mężu Michońska, na Litwie jako Jadvyga Petraškevičiūtė (ur. 30 sierpnia 1919 w Nalibokach w woj. nowogródzkim, zm. 23 maja 2013 w Łodzi[1]) – polska śpiewaczka operowa, nauczyciel śpiewu solowego, profesor zwyczajny.

Życiorys

Po ukończeniu w 1947 Konserwatorium Wileńskiego była solistką Litewskiego Teatru Opery i Baletu, występowała gościnnie m.in. na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie i Teatru Maryjski w dawnym Leningradzie. Po przyjeździe do Polski w 1959 została solistką teatrów operowych w Warszawie, Łodzi i Bytomiu.

Wykonywała główne role sopranowe w operach P. Czajkowskiego – Eugeniusz Oniegin, Dama pikowa, Mazepa, M. Musorgskiego – Borys Godunow, A. Borodina – Kniaź Igor, G. Verdiego – Aida, Bal maskowy, Moc przeznaczenia, G. Pucciniego – Tosca, Cyganeria, Dziewczyna z Zachodu, P. Mascaganiego – Rycerskość wieśniacza, G. Bizeta – Carmen, S. Moniuszki – Halka, Hrabina, Straszny dwór.

W latach 1963–2006 uczyła śpiewu w PWSM (później Akademii Muzycznej) w Łodzi. Do grona jej najwybitniejszych uczniów należą m.in. Joanna Woś, Urszula Kryger, Anna Walczak, Agnieszka Makówka, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Andrzej Niemierowicz, Piotr Nowacki[2].

Za osiągnięcia artystyczne w byłym ZSRR otrzymała Nagrodę Państwową, Order Lenina oraz miano Zasłużonej Artystki Litewskiej SRR. W Polsce została dwukrotną laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mąż – śpiewak operowy Stanisław Michoński.

Przypisy

  1. l, Zmarła profesor Jadwiga Pietraszkiewicz, lodz.naszemiasto.pl, 23 maja 2013 [dostęp 2015-02-17] (pol.).
  2. Aktualności – Teatr Wielki w Łodzi, www.operalodz.com [dostęp 2017-05-02].

Bibliografia