James Dyson

James Dyson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia2 maja 1947
Cromer
Zawód, zajęcieprojektant, przedsiębiorca
Narodowośćbrytyjska
Strona internetowa

James Dyson (ur. 2 maja 1947 w Cromer) – brytyjski projektant urządzeń przemysłowych oraz założyciel Dyson Ltd. Najbardziej znany jako wynalazca bezworkowego odkurzacza działającego na zasadzie wykorzystania separacji cyklonicznej. W 2008 roku wartość majątku Jamesa Dysona oszacowano na 1,1 miliarda funtów brytyjskich.

Życiorys

Odkurzacz DC 07 (Dual Cyclone 07) firmy Dyson Ltd.
Suszarka do rąk firmy Dyson Ltd.

Dyson urodził się w Cromer, w hrabstwie Norfolk, w Anglii. Był jednym z trojga dzieci Aleca Dysona. W latach 1956 – 1965 uczęszczał do Gresham School w miejscowości Holt w Norfolk, gdzie osiągał dobre wyniki w biegach długodystansowych. Rok 1965/1966 spędził w Byam Shaw School of Art (dzisiaj część Central Saint Martins College of Art and Design). Zanim zajął się inżynierią, studiował architekturę wnętrz i projektowanie mebli w Royal College of Art.

W roku 1968 Dyson ożenił się z Deirdre Hindmarsh. Częściowo dzięki wsparciu finansowemu ze strony żony, nauczycielki rysunku, Dyson mógł zająć się pracami nad nowym typem odkurzacza. Dyson ma z Deirdre Hindmarsh troje dzieci: Emily, Jacoba i Sama.

W roku 1997 Dyson otrzymał Prince Philip Designers Prize.

Odkurzacze

Pod koniec lat siedemdziesiątych Dyson pracował nad skonstruowaniem odkurzacza działającego na zasadzie cyklonu, dzięki czemu siła ssąca urządzenia nie malałaby wraz z gromadzącym się wewnątrz pyłem.

W roku 1983 Dyson wypuścił na rynek w Japonii odkurzacz 'G-Force'. Nowy odkurzacz można było zamawiać wyłącznie przez katalog, aby w ten sposób w Anglii nie zakłócić sprzedaży worków wymienialnych do klasycznych odkurzaczy.

Odkurzacz G-Force miał kolor różowy i cenę rynkową równoważną £2,000. W roku 1991 Dyson otrzymał w Japonii za ten model nagrodę na Międzynarodowych Targach Wzornictwa (International Design Fair). W roku 1986 opatentował swój wynalazek w USA (Nr patentu w USA 4,593,429).

Ponieważ nie udało się Dysonowi sprzedać swojego wynalazku żadnemu liczącemu się producentowi, otworzył swą własną firmę Dyson Ltd. W czerwcu 1993 roku powstało centrum badawcze oraz fabryka w Malmesbury, Wiltshire.

W roku 2005 ogłoszono, iż odkurzacze Dysona stały się liderem na rynku amerykańskim jeśli chodzi o wartość sprzedaży (a nie liczbę sprzedanych egzemplarzy).

Inne wynalazki

W październiku 2006 roku Dyson wprowadził na rynek suszarkę do rąk zwaną Dyson Airblade. Strumień nieogrzanego powietrza wytworzonego przez silnik znajdujący się wewnątrz urządzenia wydostaje się na zewnątrz z prędkością 640 km/h przez szparę o średnicy 0,3 milimetra. Ta warstwa powietrza działa jak niewidoczna wycieraczka, która osusza dłonie.

Fundacja Jamesa Dysona

W 2002 roku została powołana do życia Fundacja Jamesa Dysona mająca na celu promowanie rozwoju wzornictwa i inżynierii. Fundacja ma wspierać młodych ludzi i zachęcać do myślenia niekonwencjonalnego oraz robienia błędów. Fundacja ta szczególnie wspiera szkoły w Wiltshire.

Kontrowersje związane z Brexitem

Dyson był zwolennikiem Brexitu, jednak gdy w referendum zdecydowano się o jego dokonaniu, zdecydował o przeniesieniu głównego biura z Wielkiej Brytanii do Singapuru.[1]


Bibliografia

Dyson, James; Giles Coren (1997). Against The Odds: An Autobiography. ​ISBN 0-7528-0981-4​.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dyson airblade at DX.JPG
Dyson Airblade installed in the Design Exchange in Toronto
Sir James Dyson CBE FREng FRS.jpg
Autor: Royal Society uploader, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dyson is a renowned inventor, entrepreneur, philanthropist and supporter of science and engineering. He has espoused developments in science and engineering to improve capital goods and everyday products. He holds 1,138 patents, funds 50 scientific research projects at UK universities and conducts further significant R&D at his own facility which he plans to double over the next two years. He has been an outspoken advocate of science and engineering. The James Dyson Foundation is dedicated to inspiring young people in science and engineering by offering resources and bursaries to schools, to university students and to post graduate researchers.
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Uznanie autorstwa: The Royal Society
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
VRT Wikimedia

Ta praca jest wolna i może być używana przez każdego w dowolnym celu. Jeśli chcesz używać tej pracy, nie musisz prosić o pozwolenie, o ile przestrzegasz wszystkich wymagań licencyjnych wymienionych na tej stronie.

Fundacja Wikimedia otrzymała wiadomość e-mail potwierdzającą, że właściciel praw autorskich tej pracy udzielił pozwolenia na jej publikację na warunkach wymienionych na tej stronie. To pozwolenie zostało zweryfikowane przez wolontariusza VRT i zarchiwizowane w systemie Wikimedia VRTS. Korespondencja jest dostępna wolontariuszom VRT pod numerem 2014062710019796.

Aby potwierdzić zezwolenie, zostaw wiadomość na tablicy ogłoszeń. Link: https://ticket.wikimedia.org/otrs/index.pl?Action=AgentTicketZoom&TicketNumber=2014062710019796
Znajdź inne pliki objęte tym samym pozwoleniem: SDC query (SPARQL)

Dyson.cleaner.dc07.arp.jpg

Dyson vacuum cleaner, model DC07 .

Taken in England by Adrian Pingstone in October 2004 and released to the public domain.