James Oliver Curwood

James Oliver Curwood
Ilustracja
James Oliver Curwood na rysunku Jamesa Montgomeryego
Data i miejsce urodzenia

12 czerwca 1878
Owosso

Data i miejsce śmierci

13 sierpnia 1927
Owosso

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Dziedzina sztuki

powieść przygodowa

Ważne dzieła
  • Szara wilczyca
  • Włóczęgi północy

James Oliver Curwood (ur. 12 czerwca 1878 w Owosso, Michigan, zm. 13 sierpnia 1927 tamże) – amerykański pisarz.

Życiorys

Urodził się w stanie Michigan, w małym miasteczku Owosso. Ojciec jego spokrewniony był z angielskim pisarzem marynistą Frederickiem Marryatem, matka pośród przodków miała członków plemienia Mohawk.

Curwood spędził dzieciństwo na fermie w stanie Ohio, a mając kilkanaście lat wyruszył w długą wędrówkę po sąsiednich stanach; polował na dzikie zwierzęta, próbował handlu skórami, a przede wszystkim poznał i pokochał surową przyrodę, która później stała się tłem jego powieści. W latach 1898–1900 Curwood studiował na uniwersytecie stanu Michigan, a następnie pracował w Detroit jako reporter. W roku 1908 wydał swoją pierwszą książkę pt. „The Courage of Captain Plum”. Wkrótce twórczość literacka stała się jego pasją. Materiał do swoich powieści czerpał z obserwacji w czasie swych podróży po rozległych przestrzeniach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zapuszczał się na tereny oddalone o setki mil od cywilizacji, poznawał twarde życie traperów i poszukiwaczy złota, a także życie zwierząt Dalekiej Północy.

Najbardziej znane powieści Curwooda to „Włóczęgi Północy” i „Szara Wilczyca” – ze zwierzętami w roli głównych bohaterów oraz „Łowcy wilków”, „Łowcy złota”, „Dolina Ludzi Milczących” i „Najdziksze serca” – książka o przygodach mieszkańców północnych rejonów Kanady: traperów, policjantów i zakochanych.

Pisarstwo Curwooda było popularne w Polsce. Polscy czytelnicy mogli, jako jedyni na świecie, poznać kontynuację przygód bohaterów Łowców wilków i Łowców złota w książce Łowcy przygód, napisanej przez tłumaczkę dzieł Curwooda Halinę Borowikową, występującą pod pseudonimem literackim „Jerzy Marlicz”,

Publikacje

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

James Oliver Curwood by James Montgomery Flagg.jpg
Sketch of James Oliver Curwood by James Montgomery Flagg, used in ad for Curwood's book The Country Beyond, on page 91 of the October 1922 Photoplay.