Janówek Pierwszy
wieś | |
Kościół Św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Powiat | |
Gmina | |
Liczba ludności (2011) | |
Strefa numeracyjna | 22 |
Kod pocztowy | 05-124[3] |
Tablice rejestracyjne | WL |
SIMC | 0008496[4] |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
52°26′25″N 20°47′24″E/52,440278 20,790000 |
Janówek Pierwszy – dawniej Janówek, wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Wieliszew[4][5].
W latach 1952–1954 miejscowość była siedzibą gminy Janówek.
Historia
Pierwsza wzmianka o Janówku pochodzi z 1404 r. Wtedy to Sędziwój z Góry wystąpił do króla Władysława Jagiełły o nadanie miejscowości praw. Zostały one nadane Janowi z Góry herbu Nałęcz w 1428 roku[6].
W XVIII w. Janówek oraz pobliskie wsie Góra, Olszewnica Stara, Krubin i miasto Nowy Dwór Mazowiecki weszły w posiadanie rodu Poniatowskich. Ich zarządcą został bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisław, który pełnił urząd Podskarbiego Wielkiego Litewskiego. Janówek, Góra oraz inne okoliczne wsie stały się folwarkiem.
Na ten czas przypada okres świetności tych terenów. W przylegającej do Janówka Górze powstał pałac, w którym Stanisław Poniatowski organizował bale mające być konkurencją dla tzw. „Obiadów czwartkowych” jego stryja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Od czasu wybudowania pałacu w Górze, pozycja i historia Janówka są jemu podporządkowane.
W 1795 r. pałac i przyległe ziemie stały się własnością Ludwika Szymona Gutakowskiego. Po jego śmierci majątek przechodził z rąk do rąk w obrębie rodziny. Zarządzały nim po kolei jego żony, siostry i brat. W tych czasach powstały gorzelnia, browar, wiatrak, młyn, deptak oraz przeprawy na Narwi i Wiśle.
W 1839 r. władze cesarskie zajęły majątek i oddały go biskupom utworzonej właśnie prawosławnej eparchii warszawskiej, którzy byli w jego posiadaniu do I wojny światowej.
W 1933 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego otworzyło „Państwową Szkołę Rolniczą Żeńską w Willi Górze”. Dzięki sprawnemu zarządzaniu i wysokim kwalifikacjom nauczycieli, szkoła w Górze, była oblegana przez kobiety z Polski, ale także z Francji, Czechosłowacji i Niemiec. Podczas II wojny światowej szkoła zaprzestała działalności, a sam pałac uległ poważnym uszkodzeniom. Z zabudowań pałacowych zachowała się jedynie oficyna pałacowa – obecnie dom mieszkalny[6].
Po wojnie obiekt zajął Zakład Doświadczalny Polskiej Akademii Nauk.
Ludność
Janówek liczy 520 mieszkańców. Ich źródłem utrzymania jest głównie rolnictwo i ogrodnictwo. Wielu pracuje także w Nowym Dworze Mazowieckim, a część także w Legionowie i Warszawie.
Parafia
Dnia 22 czerwca 1992 roku bp Kazimierz Romaniuk skierował księdza Krzysztofa Czyżyka, dotychczasowego wikariusza katedry św. Floriana w Warszawie do organizowania Ośrodka Duszpasterskiego w miejscowości Janówek w parafii św.Michała w Nowym Dworze Mazowieckim.
W 1993 roku rozpoczęta została budowa kościoła, a trzy lata później kościół pw. Św.Bartłomieja Apostoła został poświęcony[7].
Swym zasięgiem parafia obejmuje wsie: Janówek I, Janówek II, Janówek Osiedle Wojskowe, Góra i PAN Góra, Krubin, Olszewnica Nowa – 12 rodzin. Na frontowej ścianie widnieje tablica: „Kościół parafialny zbudowany z fundacji Janiny Korczyńskiej i ofiar parafian, poświęcony 17 X 1996 A.D.”
Szkolnictwo
W Janówku znajduje się przedszkole oraz Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego. W tej ostatniej uczą się dzieci z Janówka i Góry. Do 1972 r. jej budynki były drewniane. W latach 1968–1972 wybudowano budynki murowane, a w roku 1993 koło szkoły powstała sala sportowa[8].
Straż pożarna
OSP Janówek została założona w 1932 r. Ze składek mieszkańców zbudowano remizę która funkcjonuje do dziś. Oprócz służenia strażakom jest wykorzystywana jako ośrodek spotkań mieszkańców wsi Góra i Janówka, czy zebrań sołeckich. Do OSP Janówek należy trzydziestu dwóch członków.
Turystyka
Część terenów wokół Janówka wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Można tam spotkać wszelkie gatunki flory i fauny występujące na Mazowszu. Mają tam swoje siedliska m.in. jelenie, dziki, jaszczurki zwinki i wiele innych[9].
Nieopodal Janówka przepływa Narew, oraz znajduje się wiele mniejszych zbiorników wodnych jak jezioro Góra, czy „glinianki”.
Przez Janówek przebiegają dwa szlaki turystyczne: II-a część niebieskiego szlaku wzdłuż Narwi i Wisły WA1459n Nieporęt – Choszczówka (29 km; Zegrze – Poddębie – Łąki Kałuszyńskie – Kępa Kikolska – Janówek), z półtorakilometrowym Łącznikiem Kałuszyńskim oraz część szlaku czerwonego WA 1420 Modlin – Wiązowna.
W pobliżu Janówka znajduje się zespół fortów, który wchodził w skład umocnień twierdzy Modlin. Grupa forteczna Janówek powstawała w latach 1883–1888 (obiekt ceglanoziemny) i 1912 – 1915 (dwa obiekty żelbetowe)[10]. Są one zniszczone i obecnie odwiedzają je, oprócz miłośników militariów i paintballa, wspinacze skałkowi.
Janówek jest położony w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 631 łączącej się z drogami: krajową nr 61 i wojewódzką nr 621 oraz warszawskiej podmiejskiej linii kolejowej Warszawa – Nasielsk (stacja Janówek).
Wieś jest także połączona z Nowym Dworem, Legionowem i Warszawą poprzez nowodworski PPKS.
Przypisy
- ↑ Wieś Janówek Pierwszy w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2017-02-09] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
- ↑ GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-04-20].
- ↑ Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 369 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
- ↑ a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
- ↑ Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
- ↑ a b Plan rozwoju miejscowości Janówek - Załącznik Nr 1 do uchwały Nr 270/XXV/05 Rady Gminy Wieliszew z dnia 5 kwietnia 2005 r.. bip.wieliszew.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-10)]..
- ↑ Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Janówku na stronie diecezji warszawsko-praskiej.
- ↑ Szkoła Podstawowa im. J. Wybickiego w Janówku.
- ↑ Gmina Wieliszew: Turystyka. wieliszew.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-10)]..
- ↑ Forty XVII (XVIIb) i D-9 (XVIIa) grupa fortowa Janówek.
Linki zewnętrzne
- Janówek 1(1), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 426 .
- Strona internetowa gminy Wieliszew
- Stowarzyszenie Sąsiedzkie w Janówku Pierwszym. janowekpierwszy.waw.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-22)].
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.55N
- S: 50.95 N
- W: 19.15 E
- E: 23.25 E
Autor: Gmina Wieliszew, Licencja: CC BY-SA 4.0
Herb i barwy Gminy Wieliszew zostały ustanowione przez Radę Gminy Uchwałą Nr 201/XX/96 Rady Gminy Wieliszew w dniu 30 grudnia 1996 r.
W górnej części pola błękitnego złota rzeka w pas, pod nią stylizowana litera "W" złota, której blanki utworzone są przez wieże kościelne połączone krokwią, na wierzchołku której złoty liść dębu w pion.
Złota rzeka w górnej części herbu symbolizuje naturalne zasoby wodne na czele z rzeką Narew-naturalną północną granicą Gminy. Wieże kościelne odwołują się do kościelnej historii tych terenów i przedstawiają najstarsze ośrodki kościelne na tym terenie: nieistniejącą już dziś parafię i kościół w Okuninie (której powstanie datuje się na XI w.) oraz parafię i kościół w Wieliszewie (ufundowaną w roku 1387). Obecnie zaś symbolizować mogą kościoły parafialne położone w dwóch krańcach gminy: zachodnim- w Janówku Pierwszym i wschodnim-w Wieliszewie. Połączenie wież krokwią symbolizuje jedność i zintegrowanie mieszkańców a także terytorialną przestrzeń, na której obecnie rozciąga się gmina. Całość tworzy literę W, czyli pierwszą literę nazwy gminy. Liść dębu symbolizuje zasoby przyrodnicze gminy, stanowi również nawiązanie do poprzedniej wersji herbu gminy, przedstawiającej drzewo dębu, licznie występujące na tych terenach.Autor: Korwin3, Licencja: CC BY-SA 3.0
kościół Św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym (gmina Wieliszew)
Autor:
Mapa powiatu legionowskiego, Polska
Autor:
Mapa gminy Wieliszew, Polska