Jan Jerzy Plersch
Data urodzenia | 1704 lub 1705 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 1 stycznia 1774 Warszawa |
Dziedzina sztuki | rzeźba |
Epoka | rokoko |
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7f/Jan_Tar%C5%82o.png/220px-Jan_Tar%C5%82o.png)
Jan Jerzy Plersch (ur. 1704 lub 1705, zm. 1 stycznia 1774 w Warszawie) – polski rzeźbiarz niemieckiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy warszawskich.
Stylistyka jego rzeźb nawiązuje w pewnym stopniu do tzw. szkoły lwowskiej w rzeźbie. Portalowy nagrobek symboliczny wojewody Jana Tarły wykonany dla kościoła o.o. pijarów obecnie w kościele Matki Bożej Łaskawej o.o. jezuitów w Warszawie (zniszczony w czasie II wojny światowej, scalony i zrekonstruowany w 2010) jest porównywalny do najlepszych osiągnięć rzeźby europejskiej XVIII wieku i to zarówno pod względem treści, jak i wykonania.
Inne ważne dzieła to grupa Zaślubin Marii w kościele Karmelitów w Warszawie, a także ambona i rzeźby z górnej kondygnacji fasady kościoła Wizytek w Warszawie, odnowione w roku 2009: Elżbiety i Maryi ze sceny Nawiedzenia oraz świętych Józefa, Joachima, Anny i Zachariasza.
W 1729 na zlecenie Zofii Denhoffowej z Sieniawskich wykonał posąg św. Jana Nepomucena w Warszawie[1]. Wykonywał też sztukaterie w kościele św. Krzyża w Wołczynie[2].
Jego żoną była Marianna Magdalena z Fontanów, córka Józefa (II) Fontany[3]. Jego syn Jan Bogumił Plersch był portrecistą i dekoratorem wnętrz na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Synem Jana Jerzego Plerscha był kanonik wolborski Teodor Plersch[4].
Przypisy
- ↑ Kaczmarzyk-Byszewska, s. 716.
- ↑ Wojciech Walczak , Karol Łopatecki , Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, tom 4, Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, 1 grudnia 2013, ISBN 978-83-934920-7-7 [dostęp 2020-01-02] (pol.).
- ↑ Kaczmarzyk-Byszewska, s. 717.
- ↑ Michał Kowalski, Dzieje Mniszewa, Warszawa 1984, s. 18.
Bibliografia
- J. Białostocki: Drzwi śmierci: Antyczny symbol grobowy i jego tradycja [w:] Symbole i obrazy w świecie sztuki, Warszawa 1982 [o pomniku Tarły]
- D. Kaczmarzyk: Nowe materiały do monografii Jana Jerzego Plerscha. „Biuletyn Historii Sztuki”, nr XXXIII, 1971, z. 3
- Jadwiga Kaczmarzyk-Byszewska: Plersch (Plersz, Pleys, Pleisch) Jan Jerzy. W Polski Słownik Biograficzny. T. XXVI. Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1981, s. 716-718.
- K. Lewicka, B. Osińska: Poczet artystów polskich, Warszawa 1996
Rzeźby w Ogrodzie Saskim
Media użyte na tej stronie
Nagrobek wojewody Jana Tarły.
Military architecture - sculpture by Jan Jerzy Plersch
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Ambona w kościele ss. Wizytek w Warszawie - rzeźbiarz Jan Jerzy Plersch
Flora - sculpture by Jan Jerzy Plersch
Autor: NN, before 1939, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kenotaf - nagrobek symboliczny Jan Tarły, kościół Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie.
Painting - sculpture by Jan Jerzy Plersch
Autor: Stefs, Licencja: CC0
Kenotaf wojewody Jana Tarły, kościół Matki Boskiej Łaskawej, Warszawa.