Jan Król (duchowny)

Jan Król CSsR
Ilustracja
Kraj działania

Polska

Data i miejsce urodzenia

1960
Łukowica

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Redemptoryści

Prezbiterat

Jan Król CSsR (ur. w 1960 w Łukowicy) – polski redemptorysta, pracownik Radia Maryja i jeden z założycieli Fundacji Lux Veritatis, do której należą Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Od 2021 dyrektor Muzeum „PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ” im. Jana Pawła II w Toruniu.

Życiorys

Przez 2 lata studiował teologię w Krakowie, przebywając rok w nowicjacie w Lubaszowej, a następnie 4 lata studiował ten sam kierunek w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Pracował na placówkach w Krakowie, Warszawie i Elblągu oraz obecnie w Toruniu.

Obecnie pracuje w Radiu Maryja i Telewizji Trwam, których jest wicedyrektorem. Odpowiada za sprawy finansowe Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz jest kwestorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej[1]. Jest także członkiem zarządu Fundacji Lux Veritatis i prezesem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Geotermia Toruń[2]. Był jednym z akcjonariuszy giełdowej spółki ESPEBEPE[3][4], która zbankrutowała.

Prowadzi program Rozmowy niedokończone, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi omawia problemy społeczne. Komentował także podróże apostolskie Benedykta XVI.

Jest głównym pomysłodawcą powstałej w 2009 sieci telefonii komórkowej wRodzinie, skupiającej głównie osoby należące do tzw. rodziny Radia Maryja. W imieniu Fundacji Lux Veritatis podpisał umowę z firmą CenterNet.

Od maja 2021 dyrektor Muzeum „PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ” im. Jana Pawła II w Toruniu (do maja 2022 jako p.o.)[5].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

O.Jan Król (CSSR).jpg
Autor: Zografos 07, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ojciec Jan Król (CSSR)