Jan Lach

Jan Lach
Data i miejsce urodzenia

29 kwietnia 1936
Łódź, Polska

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent, muzykolog, profesor UKW

Aktywność

od 1964

Powiązania

Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Zespół Pieśni Dawnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Jan Lach (ur. 29 kwietnia 1936 w Łodzi) – polski muzykolog, dyrygent, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Życiorys

Urodził się w 1936 r. w Łodzi i tam w 1964 r. ukończył studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W latach 1964-1971 pracował w Studium Nauczycielskim w Łowiczu i Toruniu. Od 1971 r. związał się z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Bydgoszczy. Na tej uczelni zdobywał kolejne szczeble naukowej kariery: od starszego wykładowcy po profesora. W latach 1977-1983 był kierownikiem Zakładu Dydaktyki Muzyki, a od 1984 r. kierował także Pracownią Dyrygowania.

Rozgłos zyskał jako twórca i dyrygent uczelnianych zespołów chóralnych powstałych przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy: Chóru Akademickiego i Zespołu Pieśni Dawnej. Z Zespołem Pieśni Dawnej koncertował na terenie całego kraju, a także w Niemczech, Czechosłowacji, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Norwegii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Zyskiwał nagrody i wyróżnienia na Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1986, 1988) i na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (1987).

Przy realizacji poważniejszych pozycji repertuarowych współpracował z Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Kameralną w Toruniu, orkiestrą symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i Wrocławską Orkiestrą Kameralną. Jako członek Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (wyróżniony złotą odznaką z laurem) pełnił funkcję kierownika artystycznego do spraw chórów Oddziału Bydgoskiego. Zasiada w jury licznych wojewódzkich i pozaregionalnych konkursów chórów szkolnych a cappella.

Bibliografia

  • Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 317
  • Krystyna Kwaśniewska, Mieczysław Rak, Naukowcy Bydgoszczy. Słownik biograficzny 1997, edycja druga, Bydgoszcz 1997, s. 140–141 (z fotografią)