Jan Mieczysław Stobbe

Jan Mieczysław Stobbe (ur. 1894 w Kurowie, zm. 29 kwietnia 1967 w Szydłowcu) – polski nauczyciel, związkowiec, działacz narodowy.

Od 1917 do 1918 r. był nauczycielem w szkole Polskiego Komitetu do Spraw Wysiedleńców w Juriewie. W marcu i kwietniu 1918 r., pod pozorem zatrudnienia, przewoził pociągami polskich wysiedleńców z Syberii na Ukrainę, do polskich majątków ziemiańskich. W majątku Dzugastra, koło Olgopola, założył czteroklasową szkołę Komitetu Polskiego. W maju tego roku przedarł się przez front i austriackie linie obrony. Kilkakrotnie był aresztowany i osadzony w więzieniu. Po wyjściu z więzienia trafił do Tarnopola, następnie do Lwowa i w głąb kraju – do Radomia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości znów pracował jako nauczyciel. Początkowo w Polanach, niedaleko Radomia, gdzie prowadził też kursy dla analfabetów i był komendantem miejscowej straży pożarnej. Podobną działalność prowadził w Gąsawach Rządowych – prowadził kursy i założył jednostkę straży pożarnej. W roku 1920 wyjechał na Mazury, by agitować za przyłączeniem tych ziem do Polski w wyniku plebiscytu.

1 września 1932 r. rozpoczął pracę w Szkole im. Władysława Syrokomli. Pracował tam do sierpnia 1943 r. Przeniósł się wtedy do Szydłowca. Przez cały okres okupacji prowadził w swoim mieszkaniu tajne nauczanie. Od organizacji podziemnych pozyskiwał pieniądze dla wdów po nauczycielach aresztowanych przez hitlerowców.

Po wojnie, w latach 1943-1967, był dyrektorem Szkoły Powszechnej im. Jana III Sobieskiego w tym mieście. Był założycielem Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Szydłowcu. Przez trzy lata (1946-1949) był jej dyrektorem. Z inicjatywy Stobbego, choć dopiero po jego śmierci, został postawiony nowy budynek szkoły im. Jana III Sobieskiego.

Od roku 1919 był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pełnił kolejno funkcje: sekretarza, wiceprezesa i prezesa oddziału powiatowego tej organizacji.

Do końca swych dni pełnił obowiązki nauczyciela. Został pochowany na cmentarzu w Szydłowcu w kwaterze X. Wśród mieszkańców pozostawił po sobie opinię gorącego patrioty i człowieka o wysokiej kulturze osobistej.

Bibliografia

  • Irena Przybyłowska-Hanusz: Pomniki przeszłości Szydłowca. Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Kamiennej, ASGRAF, Szydłowiec 2009