Jan Obalski

Jan Obalski
do 1936 Jan Oberfeld
Data i miejsce urodzenia

3 maja 1898
Warszawa

Data i miejsce śmierci

13 września 1968
Warszawa

Miejsce spoczynku

Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie

Zawód, zajęcie

metrolog

Pracodawca

Główny Urząd Miar

Rodzice

Leon Oberfeld (1861–1927)[1], Anna z d. Winer

Małżeństwo

Aleksandra Kęsicka (1900–1994)

Dzieci

Janina (1928–1944), Tadeusz (1924–2009)

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Jan
doktor nauk technicznych
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Doktorat

1951

wykładowca akademicki
Uczelnia

Politechnika Warszawska

Założyciel, redaktor naczelny
czasopismo

Pomiary, Automatyka, Kontrola

Okres spraw.

1955–1968

Poprzednik

brak

Następca

doc. Czesław Bełkowski

Jan Obalski (do roku 1936 Jan Oberfeld, ur. 3 maja 1898 w Warszawie, zm. 13 września 1968 tamże) – profesor Politechniki Warszawskiej, pracownik Głównego Urzędu Miar, założyciel i pierwszy redaktor naczelny czasopisma Pomiary, Automatyka, Kontrola.

Życiorys

Był synem lekarza kardiologa Leona Oberfelda i Anny z domu Winer. W 1914 roku ukończył z wyróżnieniem handlową szkołę średnią Artura Jeżewskiego w Warszawie, a rok później rozpoczął studia na Wydziale Budowy Maszyn i Elektrotechnicznym Politechniki Warszawskiej. W latach 1918–1920 odbył służbę wojskową będąc równocześnie studentem[2].

Dwudziestolecie międzywojenne

Już podczas studiów, od 1919 roku, był asystentem, a następnie starszym asystentem na Politechnice Warszawskiej[3]. W 1921 roku uzyskał dyplom inżyniera mechanika. Dwa lata później rozpoczął pracę w Głównym Urzędzie Miar (GUM), z którym był związany do śmierci, zajmując kolejno stanowiska: asystenta, naczelnika Wydziału Naukowo-Metrologicznego, kierownika Ośrodka Dokumentacji Metrologicznej, doradcy naukowego Prezesa Urzędu i członka Rady Naukowej. W 1927 roku przerwał pracę na Politechnice Warszawskiej, poświęcając się całkowicie obowiązkom wynikającym z zatrudnienia w GUM. Do największych osiągnięć techniczno-organizacyjnych z okresu międzywojennego zaliczyć należy udział Obalskiego (wspólnie ze współpracownikami z GUM Henrykiem Szymańskim i Dominikiem Janem Łęczyckim) w podjęciu przez przemysł krajowy produkcji gazomierzy, wodomierzy i odmierzaczy paliw[4].

Okres II wojny światowej

W sierpniu 1939 roku został powołany do wojska i we wrześniu tego roku dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w obozie jenieckim Stalag IB Hohenstein w Prusach Wschodnich, z którego został zwolniony z powodu choroby i powrócił do Warszawy. Przez cały okres okupacji ukrywał się, utrzymując się dzięki pomocy rodziny i jednocześnie pracując nad teoretycznymi zagadnieniami metrologicznymi. Zbierał materiały i opracowywał zagadnienia do podręcznika do metrologii, z myślą wydania go po wojnie[4].

Okres powojenny

W marcu 1945 roku, wraz z grupą pracowników GUM, stanął do odbudowy siedziby Urzędu przy ul. Elektoralnej w Warszawie i jako kierownik odbudowy toczył dyskusje i negocjował z kierownictwem Biura Odbudowy Stolicy (BOS) szczegóły dotyczące rekonstrukcji historycznej oraz odbudowy technicznej[5]. Pierwsze laboratoria podjęły swoją działalność już na początku 1946 roku. Dzięki Obalskiemu wiele pracowni zostało szybko urządzonych i zorganizowanych na poziomie technicznym odpowiadającym współczesnym wymaganiom nauki. Był projektantem wielu przyrządów wzorcowych i stanowisk pomiarowych, stosowanych w polskiej służbie miar. Potrzebę rozszerzania zadań GUM – stosownie do roli nowoczesnej, naczelnej instytucji metrologicznej w Polsce – szeroko uzasadnił w artykule pt. Uwagi w związku z odbudową Głównego Urzędu Miar (1950). Ze szczególną troską zabiegał o odbudowę biblioteki GUM (liczącej przed wojną ok. 20 000 książek i doszczętnie w czasie wojny zniszczonej) – specjalistyczne zbiory biblioteczne gromadzone były od 1945 roku, jeszcze w tymczasowej siedzibie GUM w Bytomiu. W 1949 roku, po przeniesieniu Urzędu z Bytomia do Warszawy, przekształcił bibliotekę w Ośrodek Dokumentacji Metrologicznej, którym osobiście kierował przez wiele lat[5].

Był też redaktorem naczelnym wydawnictw GUM. W 1946 roku związał się z Instytutem Wydawniczym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) pełniąc funkcję redaktora naukowego działu Metrologia techniczna w poradniku technicznym „Mechanik” (którego redaktorem naczelnym był Adam Tadeusz Troskolański). W latach 1950 – 1955 był redaktorem działu Pomiary i mechanika precyzyjna w czasopiśmie Przegląd Mechaniczny. Upowszechnianiu wiadomości z dziedziny metrologii służyły także redagowane przez Obalskiego specjalne zeszyty poświęcone metrologii i mechanice precyzyjnej. W 1951 roku, na podstawie rozprawy O dokładności planimetru Prytza, uzyskał na Politechnice Wrocławskiej tytuł doktora nauk technicznych. Nie zaprzestając pracy w GUM, od 1953 roku ponownie związał się z Politechniką Warszawską i jako zastępca profesora na Wydziale Mechanicznym Technologicznym prowadził wykłady z podstaw metrologii, metrologii przemysłowej oraz statystycznej kontroli jakości – przedmiotów, których dotychczas w Polsce nie wykładano. Zwieńczeniem dorobku naukowego i dydaktycznego było nadanie Obalskiemu w 1955 roku tytułu profesora nadzwyczajnego[6]. W 1961 roku na Politechnice Warszawskiej zorganizował Zakład Metrologii Przemysłowej i został jego kierownikiem. Rok później objął kierownictwo Katedry Metrologii Energetycznej na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej i funkcję tę sprawował do końca życia. W katedrze, we współpracy z przemysłem, prowadzone były prace związane z wprowadzaniem zasad metrologii, doskonaleniem aparatury pomiarowej i metod pomiarowych. Tam też pod jego kierunkiem wykonano sto pięćdziesiąt osiem prac przejściowych i dyplomowych, co stanowiło wyraz jego troski o szkolenie młodych metrologów. Wielu studentów Wydziału Mechaniki Precyzyjnej, w tym jego dyplomantów, zostało pracownikami Głównego Urzędu Miar[4].

Działalność na arenie międzynarodowej

Obalski, jako specjalista i ekspert w swoich dziedzinach, brał aktywny udział w kongresach, zjazdach i konferencjach naukowych, krajowych oraz zagranicznych, poświęconych metrologii, mechanice precyzyjnej i statystycznej kontroli jakości, będąc jednocześnie inicjatorem wielu z nich. Był ponadto organizatorem I i II Krajowej Konferencji Metrologii i Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, w których wzięło udział wielu uczestników z zagranicy. Był współtwórcą Międzynarodowej Konfederacji Pomiarów IMEKO. Współdziałał przy organizacji w 1958 roku w Budapeszcie pierwszej Międzynarodowej Konferencji Mechaniki Precyzyjnej i Techniki Pomiarów IMEKO i do 1963 roku przewodniczył Sekcji Statystycznej Kontroli Jakości, a w latach 1963 – 1965 przewodniczył Podkomitetowi Pomiarów IMEKO. W 1961 roku Międzynarodowa Organizacja Metrologii Prawnej (OIML) w Paryżu powierzyła Polsce prowadzenie Sekretariatu Słownika Metrologicznego. Sekretariat ten prowadził w GUM właśnie Obalski przy wydatnej współpracy doc. inż. Jerzego Jasnorzewskiego, mgr. Tadeusza Maczubskiego i mgr. Antoniego Żabczyńskiego. W latach 1961–1964 przy największym osobistym wysiłku Obalskiego został opracowany i wydany drukiem – przez Międzynarodowe Biuro Metrologii Prawnej (BIML) w Paryżu – projekt wstępny słownika w języku francuskim (fr. Avant-projet de vocabulaire de métrologie légale. Termes fondamentaux. Documentation de travail), zawierający 305 pojęć z dziedziny metrologii prawnej w języku francuskim, tekst zaś uzgadniano z grupami roboczymi 35 państw[2]. Słownik został przyjęty w 1966 roku przez Komitet OIML jako tymczasowe zalecenie. Jest to jedno z polskich osiągnięć o wymiarze międzynarodowym, które zaliczyło nazwisko Obalskiego w poczet najbardziej znanych metrologów w skali światowej. O wartości jego pracy świadczą słowa E. M. Allwrighta, zastępcy dyrektora Międzynarodowego Biura Metrologii Prawnej: To dzieło jest w istocie czymś więcej niż słownikiem. Jest ono jedynym traktatem międzynarodowym, przedstawiającym zasady metrologii prawnej i rozległość ich zastosowań w ramach państwowych. Winniśmy Sekretariatowi wiodącemu nasze najgorętsze podziękowania i gratulacje. W 1956 roku z inicjatywy Katedry Metrologii Technicznej Politechniki Warszawskiej, powołano specjalny zespół w Polskim Komitecie Normalizacyjnym w celu opracowania normy o podstawowych definicjach metrologicznych – Obalski został jego przewodniczącym. Pomimo wielu trudności napotykanych przy opracowywaniu normy, które były spowodowane rozbieżnościami w ujęciu tych samych zagadnień przez różne ośrodki naukowe i techniczne, zarówno w Polsce (m.in. GUM, SEP, PW), jak i w innych krajach, w 1961 roku wydano pierwszy „projekt do stosowania” normy PN/N02050 pt. Metrologia. Nazwy i określenia. Nagła śmierć przerwała dalsze jego wielopłaszczyznowe prace[4].

Zmarł tragicznie w Warszawie 13 września 1968 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A27-1-16)[7].

Grób Jana Obalskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Działalność społeczna

Jedną z pasji życiowych Obalskiego była praca w organizacjach zawodowych i naukowo-technicznych. W latach 1921–1939 pracował w zarządzie instytucji „Liga Pracy”, mającej na celu propagowanie metod podnoszenia wydajności pracy i prawidłowej jej organizacji. W latach 1936–1939 współpracował przy organizacji działu metrologii w Muzeum Techniki i Przemysłu – o tymże dziale w 1938 roku opublikował opracowanie. Równolegle w okresie międzywojennym należał także do dwóch stowarzyszeń: Techników Polskich i Urzędników Państwowych. Po wojnie w 1952 roku zainicjował i zorganizował Sekcję Metrologii i Mechaniki Precyzyjnej w Stowarzyszeniu Inżynierów i Mechaników Polskich (SIMP) będąc jej przewodniczącym do 1959 roku. W 1958 roku doprowadził do współpracy w zakresie metrologii trzech stowarzyszeń technicznych: Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego[4].

Ordery i odznaczenia i wyróżnienia

Wyróżnienia

Za pracę nad rozwojem SIMP otrzymał Dyplom Uznania SIMP[4].

Na arenie międzynarodowej toczyły się w latach 50. dyskusje nad terminologią metrologii prawnej i jej harmonizacją pomiędzy krajami. Prace te oficjalnie rozpoczęła Międzynarodowa Organizacja Metrologii Prawnej (OIML) w 1961 roku z inicjatywy Obalskiego, który odegrał wiodącą rolę w przygotowaniu pierwszego wydania słownika terminologicznego pt. Vocabulary of Legal Metrology (VML)[9]. Jego wkład do rozwoju metrologii prawnej został bardzo wysoko oceniony przez międzynarodową społeczność metrologów. Françis Viaud – dyrektor francuskiego urzędu miar (fr. Services français des Instruments de Mesure), przewodniczący III Międzynarodowej Konferencji Metrologii Prawnej odbywającej się w 1968 roku tuż po śmierci Obalskiego – przed rozpoczęciem obrad uczcił pamięć zmarłego krótkim przemówieniem, w którym scharakteryzował jego sylwetkę, podkreślając szczególnie zasługi dla OIML, zwłaszcza w dziedzinie prac nad słownictwem metrologicznym. W czasie obrad konferencji podjęto postanowienie o przyjęciu do stosowania Słownika metrologii prawnej, jako zalecenia OIML, i o nadaniu pośmiertnie Janowi Obalskiemu tytułu Honorowego Członka Międzynarodowego Komitetu Metrologii Prawnej[4].

Publikacje

Był autorem około stu dwudziestu publikacji, w tym dwudziestu oryginalnych prac naukowych, trzech książek i jednego skryptu. Wiele jego prac ukazało się w czasopismach zagranicznych.

W latach trzydziestych ukazały się jego pierwsze opracowania badawcze dotyczące przyrządów pomiarowych i ich legalizacji:

  • Przyrząd do mierzenia objętości pojemników, [Warszawa] 1931,
  • Mierniki do ropy naftowej i ich legalizacja (we współpracy z Władysławem Szaynokiem), Warszawa 1934,
  • Doświadczenia nad metodami sprawdzania pojemności zbiorników mierniczych, [Lwów 1936],
  • Maszyny do mierzenia powierzchni skór, Warszawa 1937,
  • Dział metrologii w Muzeum Techniki i Przemysłu, Warszawa 1938,
  • Gospodarka wodomierzowa miasta Paryża (we współpracy z Henrykiem Szymańskim), [Kraków] 1938,
  • Laboratorium wodomierzowe Głównego Urzędu Miar, [w:] „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”, t. 17, 1938, s. 43–47.

W latach wojny i okupacji pracował nad podstawami teoretycznymi dotyczącymi metrologii. Pierwszą publikacją powojenną były Podstawowe pojęcia metrologii (Warszawa 1946), natomiast dwadzieścia lat później ukazały się Podstawy metrologii (Warszawa 1966), obszerne dzieło w postaci skryptu, będące owocem prac od lat 40. XX w. i stanowiące wzór opracowania pod względem naukowym oraz dydaktycznym. Jego drugie wydanie ukazało się po śmierci autora w 1970.

W 1950 roku opublikował rozprawę O dokładności planimetru Prytza, będącą podstawą do uzyskania stopnia doktora nauk technicznych.
W 1955 roku ukazała się Statystyczna kontrola jakości podczas produkcji. Miał też duży wkład w objaśnianiu i wprowadzaniu Międzynarodowego układu jednostek miar (obowiązującego w Polsce od 1966 roku) – jego Zasady Międzynarodowego układu jednostek miar były kilkukrotnie wznawiane (Warszawa 1969, 1970, 1971, 1981).

W 1955 roku był inicjatorem i głównym organizatorem wydawania nowego czasopisma Pomiary, Automatyka, Kontrola, w którym do końca życia pełnił funkcję redaktora naczelnego[10]. Był autorem wielu artykułów w prasie naukowej i branżowej:

  • Cuda pomiarów, [w:] „Problemy” Nr 4, 1948
  • O pewności wyników sprawdzania narzędzi mierniczych, [w:] „Zastosowania Matematyki” ,T.1 Warszawa, Wrocław 1954, s. 105–124.
  • Projekt Polskiej Normy o podstawowych definicjach metrologii, [w:] „Pomiary Automatyka Kontrola”, z. 5 (1960), 165–169
  • Czy potrzebny jest „uchyb”?, [w:] „Pomiary Automatyka Kontrola”, z. 8 (1960), 324
  • 150 annés de système métrique en Pologne, [w:] „Bulletin de L'Organisation Internationale de Métrologie Légale” nr 29, Paris 1967, s. 7–14.

Przypisy

  1. Daty na podstawie zdjęcia grobu: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Leon_Oberfeld_grób.JPG
  2. a b Józef Piłatowicz, Jan Obalski (1898-1968), [w:] Polski Słownik Biograficzny [online], t. 23, Warszawa 1978 [dostęp 2020-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-29].
  3. Plan wykładów i skład osobowy w roku naukowym 1922/23, Warszawa: Politechnika Warszawska, 1922 [dostęp 2020-04-02].
  4. a b c d e f g Magdalena Klarner-Śniadowska, Barbara Piotrowska, Słownik biograficzny pracowników Głównego Urzędu Miar, Warszawa: Główny Urząd Miar, 2019, s. 131-134., ISBN 978-83-940756-2-0 [dostęp 2020-04-01].
  5. a b Andrzej Barańśki, 100 lat Głównego Urzędu Miar, Warszawa: Główny Urząd Miar, 2019, s. 118., ISBN 978-83-940756-3-7 [dostęp 2020-04-02].
  6. Wykaz zmarłych profesorów Politechniki Warszawskiej, wyd. 3, Warszawa: Politechnika Warszawska, 1987 [dostęp 2020-04-02].
  7. Mapy cmentarzy – Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie [dostęp 2020-04-01].
  8. M.P. z 1932 r. nr 259, poz. 297 „za zasługi w dziedzinie administracji miar”.
  9. Jerzy Borzymiński (red.), Międzynarodowy Słownik Terminów Metrologii Prawnej, Warszawa: Główny Urząd Miar, 2015, s. 9, ISBN 978-83-940756-1-3 [dostęp 2020-04-02].
  10. Ludzie zasłużeni dla PAK-u, Strona internetowa Wydawnictwa PAK [dostęp 2020-04-02].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Jan Obalski grób.jpg
Autor: Lukasz2, Licencja: CC0
Grób Jana Obalskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach