Jan Peszek

Jan Peszek
Ilustracja
Foto: Paweł Matyka
Imię i nazwisko

Henryk Jan Peszek

Data i miejsce urodzenia

13 lutego 1944
Szreńsk

Zawód

aktor, reżyser, pedagog

Współmałżonek

Teresa Peszek (od 1969)

Lata aktywności

od 1966

Zespół artystyczny
Teatr Polski we Wrocławiu
(1966–1975)
Teatr Nowy w Łodzi
(1975–1979)
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
(1979–1981)
Teatr Polski w Poznaniu
(1981–1982)
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
(1986–1992, 2003–2010)
Teatr Narodowy w Warszawie
(1997–1998)
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Zespół MW 2 w dniu 20 lipca 1986 r. na promie z Ystad do Rønne (w drodze na koncert w ramach "Bornholms Musik-Festival"). Jan Peszek - drugi od lewej
Odcisk dłoni i podpis J. Peszka w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach

Jan Peszek, właśc. Henryk Jan Peszek[1] (ur. 13 lutego 1944 w Szreńsku) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.

Życiorys

Urodził się w Szreńsku. Dzieciństwo i młodość spędził w Andrychowie. Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował – na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny.

Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego[2].

Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1986/1987, za rolę w Scenariuszu dla trzech aktorów Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie oraz za rolę Jakuba w przedstawieniu Republika marzeń Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

W filmie debiutował już w 1969 w Znakach na drodze, jednak regularnie na ekranach kinowych zaczął się pojawiać dopiero na początku lat 80. Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach, w jego filmografii znajdują się role m.in. w: Był jazz Falka, Trójkącie bermudzkim Wójcika, Ferdydurke Skolimowskiego, Śmierci jak kromka chleba Kutza, Łabędzim śpiewie Glińskiego, Ucieczce z kina „Wolność” Marczewskiego i Darmozjadzie polskim Wylężałka.

W RMF FM czytał kryminalno-polityczne powieści Klary Weritas: W imię Ojca (2007/2008 r.) oraz Trzy dni Pontona (2008/2009 r.)[3]. W PR3 czyta autobiograficzną książkę noblisty Mario Vargas Llosy Jak ryba w wodzie. Wspomnienia[4].

Jest ojcem aktorki i piosenkarki Marii (wraz z nią i zespołem Voo Voo nagrał płytę Muzyka ze słowami) oraz aktora, Błażeja.

Filmografia

Polski dubbing

Dyskografia

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
Zespół MW 2 w drodze do Bornholmu.jpg
Autor: Kamil Teremeski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ensemble MW 2 on the way to Bornholm for a concert at Bornholm-Festival
Jan Peszek (2018).jpg
Autor: Paweł Matyka, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jan Peszek (2018)
Jan Peszek odcisk.jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC0
Jan Peszek - odcisk dłoni i podpis w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach