Jan Pieńkowski

Jan Pieńkowski
Data i miejsce urodzenia

8 sierpnia 1936
Warszawa

Data śmierci

19 lutego 2022

Zawód, zajęcie

ilustrator, pisarz

Odznaczenia
Kate Greenaway Medal (dwukrotnie)
Strona internetowa

Jan Michał Pieńkowski (ur. 8 sierpnia 1936 w Warszawie, zm. 19 lutego 2022[1]) – polsko-brytyjski ilustrator i autor książek i komiksów dla dzieci.

Życiorys

Jan Pieńkowski urodził się w inteligenckiej rodzinie mieszkającej w Warszawie, jego ojciec walczył w powstaniu warszawskim. Po upadku walk powstańczych rodzinie Pieńkowskich udało się uciec z terytorium Polski i po długo trwającej tułaczce osiąść w Wielkiej Brytanii. W tym czasie Jan narysował swoje pierwsze ilustracje, miał osiem lat i był to prezent dla ojca. Od 1946 Jan mieszkał z rodziną w Herefordshire w Anglii. Po ukończeniu szkoły stopnia podstawowego rodzice oddali go do mieszczącej się w Londynie rzymskokatolickiej Cardinal Vaughan Memorial School. Po jej ukończeniu studiował anglistykę w King’s College w Cambridge.

Gdy zakończył edukację, założył Galerię Pięciu Widokówek (Gallery Five greeting cards company). Mniej więcej wówczas zaczął w wolnym czasie rysować ilustracje do książek dla dzieci, co wkrótce stało się jego głównym zajęciem. Od 1968 rozpoczął współpracę z Joan Aiken, pisarką książek dla dzieci. W 1972 otrzymał Kate Greenaway Medal za ilustracje do zbioru baśni słowiańskich zebranych przez Joan Aiken i zatytułowanych Kingdom Under the Sea (Podwodne królestwo). Na początku lat 70. rozpoczął ilustrowanie pop-upowych książek Helen Nicoll z serii „Meg and Mog”. Ilustracje te przyniosły rysownikowi ogromną sławę i dziś są określane jako kultowe. W 1979 otrzymał po raz drugi Kate Greenaway Medal za stworzoną wspólnie z Waldo Huntem książkę przestrzenną Haunted House (Nawiedzony dom).

Poza ilustrowaniem Jan Pieńkowski zajmuje się również tworzeniem scenografii teatralnych, jego projekty stanowią tło przedstawień w Theatre de Comlicite, Royal Ballet, a także we francuskim Disneyland Resort Paris (dekoracje dotyczące Śpiącej Królewny).

Wystąpił w roli głosowej w komedii Miś jako kasjer polsko-żydowskiego pochodzenia w Mellon Bank w Londynie wygłaszający zdanie: „Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen...”[2][3].

Życie prywatne

Jan Pieńkowski przez wiele lat milczał o swoim życiu prywatnym, dopiero wizyta w BBC Radio 4, która miała miejsce 18 października 2009 stała się w tej kwestii przełomowa. Jan Pieńkowski powiedział wówczas, że jest od czterdziestu lat w związku z Davidem Walserem. Obaj zarejestrowali swój związek w 2005, gdy ustawodawstwo brytyjskie pozwoliło na takie usankcjonowanie. Pieńkowski wspomniał wówczas swoje dzieciństwo, zmarłą wówczas siostrę, opowiadał o wojennej tułaczce swojej rodziny. Dodał, że jedną z jego pasji jest zbieranie starych ubrań, które po jakimś czasie przekazuje na cele charytatywne. Mieszkał w Barnes (dzielnica Londynu).

Przypisy

  1. Morag Styles: Jan Pieńkowski obituary (ang.). theguardian.com, 2022-02-20. [dostęp 2022-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-21)].
  2. Tomasz Ziemba, Jak w Londynie kręcono "Misia", wiadomosci.onet.pl, 17 listopada 2009 [dostęp 2017-11-15] [zarchiwizowane z adresu 2022-02-21] (pol.).
  3. Jan Pieńkowski - Filmweb, filmweb.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).

Bibliografia