Jan Sławiński (porucznik)

Jan Sławiński
Gruby Janek, Gruby Jan, Tyfus
Ilustracja
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia30 października 1906
Zakopane, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci3 marca 1944
Kaznów, Generalne Gubernatorstwo
Przebieg służby
Lata służby1938-1944
Siły zbrojneEmblem of the International Brigades.svg Brygady Międzynarodowe
Orl.jpg Gwardia Ludowa
Orl.jpg Armia Ludowa
JednostkiBatalion im. Adama Mickiewicza
Brygada im. Jarosława Dąbrowskiego
StanowiskaZastępca dowódcy plutonu do spraw polityczno-wychowawczych w batalionie im. Adama Mickiewicza
Komisarz polityczny batalionu w Brygadzie im. Jarosława Dąbrowskiego
Główne wojny i bitwyHiszpańska wojna domowa

II wojna światowa

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy
Jan Sławiński
Sekretarz Lubelskiego Komitetu Obwodowego PPR
PrzynależnośćPolska Partia Robotnicza
Okres urzędowaniaod maj 1943
do 18 lutego 1944
NastępcaKazimierz Wyrwas

Jan Sławiński ps. „Gruby Janek”, „Gruby Jan” zwany „Tyfusem”[1] (ur. 30 października 1906 w zakopiańskich Kuźnicach, zm. 3 marca 1944 w Kaznowie) – działacz komunistyczny, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, sekretarz II Obwodu PPR, oficer Armii Ludowej.

Biografia

Skończył trzy klasy szkoły ludowej. W końcu lat dwudziestych zamieszkał w Pełkiniach, gdzie pracował jako szewc. Następnie wyemigrował do Francji, gdzie od 1930 pracował w cynkowni w Pont de-la-Deule w departamencie Nord, później w kopalni Vazier. W kwietniu 1934, zarekomendowany przez działacza komunistycznego we Francji Franciszka Sobeckiego, u którego kwaterował, wstąpił do Polskiej Grupy Językowej Francuskiej Partii Komunistycznej (FPK) w Pont de-la-Deule; od czerwca pełnił funkcję sekretarza. W sierpniu współorganizował strajk okupacyjny w kopalni Escarpeller w Leforest. Następnie zorganizował akcję w obronie ekspulsowanych polskich rodzin górniczych. Wyrzucony za to z pracy w kopalni Vazier, dzięki pomocy działaczy CGT (Confederation Generale du Travail) i FPK, znalazł pracę w koksowni w Douai. Członek Polskich Grup Francuskiej Sekcji Czerwonej Pomocy, działacz Związku Zawodowego Górników i MOPR, od 1935 sekretarz MOPR na departament Nord. Założył kilka patronatów nad więźniami politycznymi w Polsce, korespondował w związku z tym ze Stefanią Sempołowską.

W maju i czerwcu 1936 czynny w walce strajkowej, zdobył popularność jako okręgowy działacz polskiej sekcji górników przy CGT w de. Nord. Prowadził tam skuteczną akcję na rzecz założenia komunistycznego „Dziennika Ludowego”, pozyskując przyszłych abonentów i zbierając środki na uruchomienie pisma (ukazywało się od grudnia 1936 do października 1938. Z kolei centralne kierownictwo polskich grup skierowało go jako instruktora do departamentów Meurthe i Mozela w północno-wschodniej Francji, w celu utworzenia tam organizacji lewicowych i przeciwdziałania wpływom polskich stowarzyszeń „klerykalno-sanacyjnych” (m.in. w Hayange). We wrześniu 1936 powołany do Komitetu Okręgowego Polskich Grup FPK w dep. Nord, odpowiadał za organizowanie wśród górników komitetów solidarności z hiszpańskimi republikanami i mobilizację ochotników. W kwietniu 1938 uzyskał zgodę na wyjazd do Hiszpanii. Członek Komunistycznej Partii Hiszpanii. Przydzielony do Kompanii Ciężkich Karabinów Maszynowych w Batalionie im. Adama Mickiewicza, w nocy z 24 na 25 lipca 1938 osłaniał jego przeprawę na drugi brzeg Ebro. W następnych walkach był już komisarzem politycznym plutonu CKM (zastępcą dowódcy plutonu do spraw polityczno-wychowawczych). Ranny i umieszczony w szpitalu, 24 września został wycofany z frontu nad Ebro. W styczniu 1939 objął funkcję komisarza politycznego batalionu w zreorganizowanej XIII Brygadzie Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego. Wraz z Brygadą 24 stycznia wyruszył w kierunku Barcelony, ale 26 stycznia upadł Madryt, co spowodowało odwrót Brygady. Z ostatnimi jednostkami ochotników 9 lutego przekroczył granicę hiszpańską. Internowany we Francji, początkowo przebywał w różnych obozach internowania, następnie, uznany przez władze francuskie za bardzo niebezpiecznego, w obozie karnym, a od 1941 na przymusowych robotach w Niemczech.

Wiosną 1942 na urlopie w Paryżu spotkał się z działaczem komunistycznym Janem Rutkowskim i niedługo potem dzięki fałszywym dokumentom powrócił do kraju. Działał na Mazowszu, Kielecczyźnie, w Małopolsce i rejonie Rzeszowa, jednak głównie na Lubelszczyźnie. Na początku 1943 był krótko dowódcą operacyjnym Okręgowej Komendy (OK) Gwardii Ludowej. W lutym został wysłany wraz z Grzegorzem Korczyńskim na Zamojszczyznę z zadaniem zorganizowania zbrojnego oporu chłopów przeciw pacyfikacjom, a w marcu do okręgu siedleckiego, gdzie – jak wynika z jego raportu – bez większego skutku podjął próbę organizowania partyzantki GL. Od maja 1943 sekretarz II Obwodu (Obwodu Lubelskiego) PPR. Na początku 1944 roku, po powstaniu Krajowej Rady Narodowej, organizował konspiracyjne rady narodowe i komitety folwarczne. 10 lutego 1944 został mianowany porucznikiem Armii ludowej. Na założycielskim zebraniu konspiracyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej Lubelszczyzny, zwołanym 18 lutego 1944 w Rudce Kijańskiej, został wybrany na członka Rady jako przedstawiciel PPR. Podczas konspiracyjnej narady, którą odbywał 3 marca 1944 w domu Woźniaków w Kaznowie w powiecie lubartowskim z sekretarzem lubelskiego Komitetu Okręgowego PPR Bolesławem Kwiatkiem i szefem sztabu Oręgu nr. 4 Lublin AL Józefem Ozonem, dom został otoczony przez niemiecką żandarmerię na skutek denuncjacji Józefa Kołaczewskiego ps. "Dżo" z NSZ do Gestapo. Uczestnicy spotkania zginęli w walce[2][3][4]. Po wojnie zbudowano obelisk w tym miejscu.

Odznaczenia

Awanse

  • ofocer polityczny plutonu CKM XIII BI - sierpień 1938
  • komisarz batalionu XIII BI - styczeń 1939
  • podporucznik - w GL
  • porucznik AL - 10 lutego 1944

Przypisy

  1. „Tyfus” nie był oficjalnym pseudonimem Sławińskiego. Było to przezwisku nadane mu przez gwardzistów i PPRowców Obwodu II ze względu na nadużywanie przezeń słowa tyfus jako zamiennik wulgaryzmów wobec faszystów hiszpańskich i hitlerowców. Pisali o tym w swoich wspomnieniach Mieczysław Moczar i Gustaw Alef-Bolkowiak
  2. M. Moczar, Barwy walki, rozdział pt. Wspomnienie o Janku Sławińskim
  3. G. Alef-Bolkowiak, Gorące dni, rozdział pt. Powrót
  4. Żołnierze Armii Ludowej polegli i zamordowani przed podziemie zbrojne po wyzwoleniu kraju, Warszawa 1997, str. 187

Bibliografia

  • Edward Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową, Warszawa 1982.
  • Polski Słownik Biograficzny, t. XXXVIII, Warszawa-Kraków 1997–1998.

Media użyte na tej stronie

PL Epolet por.svg
Naramiennik porucznika Wojska Polskiego (1919-39).
POL Order Krzyża Grunwaldu 3 Klasy BAR.svg
Baretka: Order Krzyża Grunwaldu III klasy
Orl.jpg
Autor: Marek Ruszczyc, Licencja: CC BY-SA 4.0
Orzełek Gwardii i Armii Ludowej
Emblem of the International Brigades.svg
Autor: MyName (Roger Davies), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Emblem of the International Brigades, Spanish Civil War
Jan Sławiński.jpg
Jan Sławiński (1906-1944)