Jan Turkiewicz

Jan Turkiewicz
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

30 maja 1934
Krzemieniec

Data i miejsce śmierci

28 lutego 2009
Konstancin-Jeziorna

Profesor nauk matematyczno-fizycznych
Specjalność: fizyk jądrowy
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

1963 – fizyka jądrowa
Uniwersytet Warszawski

Habilitacja

1969

Profesura

1975

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Warszawski

Okres zatrudn.

1964 — 1986

Grób prof. Jana Turkiewicza na cmentarzu Bródnowskim

Jan Andrzej Turkiewicz (ur. 30 maja 1934 w Krzemieńcu, zm. 28 lutego 2009 w Konstancinie-Jeziornie) – polski fizyk jądrowy.

Życiorys

Urodził się w rodzinie inżyniera leśnictwa, który był zarządcą dóbr Liceum Krzemienieckiego, wcześnie został osierocony i przebywał w ukraińskim domu dziecka, skąd rodzina matki zabrała go do Warszawy. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Górskiego, po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1952 rozpoczął studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1956 obronił pod kierunkiem prof. Mariana Danysza pracę magisterską, a następnie rozpoczął pracę w Instytucie Badań Jądrowych. Od 1957 przez rok przebywał na stażu w Centrum Badań Jadrowych (CEN) w Saclay we Francji. W 1963 uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora nauk matematyczno-fizycznych i uzyskał stanowisko adiunkta i kierownika pracowni, rok później rozpoczął pracę nauczyciela akademickiego. W 1969 przedstawił w Instytucie Badań Jądrowych pracę habilitacyjną, a następnie wyjechał na staż w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w Związku Radzieckim. Po powrocie został docentem i kierownikiem pracowni. W 1975 uzyskał w Instytucie Badań Jądrowych tytuł profesora nadzwyczajnego, został wówczas ekspertem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Od 1983 przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku, w 1987 uzyskał tam tytuł profesora zwyczajnego. W 1997 przeszedł na emeryturę. Członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Został pochowany na cmentarzu Bródnowskim (kw. 88B, rząd 6, grób 21).

Dorobek naukowy

Dorobek naukowy prof. Jana Turkiewicza obejmuje ponad 130 publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach fachowych, referatów przedstawianych na wielu międzynarodowych konferencjach. Już pierwsze prace zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej i były referowane w 1958 podczas II Międzynarodowej Konferencji Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej w Genewie. Przeważająca część prac dotyczyła badań nad oddziaływaniem szybkich neuronów istotnych podczas eksploatacji reaktorów termojądrowych.

Nagrody

  • Nagroda zespołowa Państwowej Rady ds. Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej (trzykrotnie);
  • Nagroda indywidualna I stopnia Państwowej Rady ds. Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Jan Turkiewicz grave.jpg
Autor: Sloggi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób prof. Jana Turkiewicza (1934-2009) na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 88B, rząd 6, grób 21)