Janina Świętosławska-Żółkiewska

Janina Świętosławska-Żółkiewska
Ilustracja
Prof. Janina Świętosławska-Żółkiewska
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

25 maja 1910
Kijów

Data i miejsce śmierci

22 października 2003
Warszawa

Profesor nauk fizycznych
Specjalność: Spektralne metody analityczne
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Aktywność zawodowa
Instytut

Instytut Przemysłu Chemicznego

Zakład

Zakład Fizyki Technicznej

Stanowisko

Twórca i kierownik

Okres zatrudn.

1947-1976

Okres spraw.

1947–1973

Następca

doc. dr Krystyna Gorczyńska

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Prof. Janina Świętosławska-Żółkiewska (ur. 25 maja 1910 w Kijowie, zm. 22 października 2003 w Warszawie) – polski fizyk i chemik. Prekursor stosowania metod matematycznych w chemii analitycznej, twórca szkoły naukowej w zakresie stosowania spektroskopii.

Życiorys

Prof. Janina Świętosławska-Żółkiewska urodziła się 25 maja 1910 w Kijowie. Dorastała w atmosferze szacunku dla pracy twórczej. Obserwowała zaangażowanie ojca, prof. Wojciecha Świętosławskiego, wybitnego fizykochemika, w badania naukowe prowadzone na Uniwersytecie Moskiewskim. Postawa matki Marii Świętosławskiej z Olszewskich uwrażliwiła ją na problem biedy.

W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przyjechała z rodzicami do Warszawy, gdzie rozpoczęła edukację w 8-klasowej Ogólnokształcącej Szkole Humanistycznej Anny Jakubowskiej. W latach 1928–1934 studiowała fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie odbyła roczne podyplomowe studia pedagogiczne. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę naukową w zakładzie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Czesława Białobrzeskiego, pracując jednocześnie jako nauczyciel fizyki w Gimnazjum i Liceum im. J. Słowackiego w Warszawie.

W okresie okupacji brała aktywny udział w tajnym nauczaniu w Warszawie[1], a od 1944 roku w Puszczy Mariańskiej[2]. Uczestniczyła w tajnych seminariach Zakładu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzonych pod kierunkiem prof. Stefana Pieńkowskiego, organizowanych z inicjatywy Anny Piotrowskiej, gdzie wygłosiła kilka obszernych referatów naukowych poświęconych metodycznym zagadnieniom wydzielania czystych izotopów oraz teoretycznym i doświadczalnym badaniom ciał ferromagnetycznych. Uczestniczyła także w spotkaniach naukowych organizowanych przez prof. Czesława Białobrzeskiego.

Bezpośrednio po wojnie prof. kontynuowała pracę w Liceum im J. Słowackiego, a w 1947 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Przemysłu Chemicznego. Studiowała na bieżąco trudno dostępną wówczas światową literaturę naukową, znała bieżące trendy naukowe i miała dobrą znajomość nowoczesnej aparatury badawczej. Z inicjatywy ówczesnego dyrektora Instytutu Przemysłu Chemicznego, prof. Mariana Świderka, w 1947 roku zorganizowała nowocześnie wyposażony Zakład Fizyki Technicznej[3], którego zadaniem było wprowadzanie i popularyzacja nowoczesnych metod instrumentalnych w chemii analitycznej oraz szkolenie analityków z instytutów i zakładów przemysłowych. W skali krajowej były to działania nowatorskie, szczególnie w zakresie dostosowywania tych metod do potrzeb przemysłu. W 1955 roku otrzymała tytuł docenta, a w 1967 roku tytuł profesora nadzwyczajnego w Instytucie Chemii Ogólnej.

Profesor Janina Świętosławska-Żółkiewska kierowała Zakładem Fizyki Technicznej do roku 1973, w którym przekazała kierownictwo doc. dr Krystynie Gorczyńskiej, dalej jednak realizowała swoje zamiłowania dydaktyczne organizując liczne kursy specjalistyczne, opracowując monografie i skrypty, których była redaktorem i współautorem oraz inspirowała wiele prac doktorskich[4]. Pracowała do 1976 roku, kiedy to w wieku 66 lat przeszła na emeryturę, nie tracąc kontaktu z Zakładem. Janina Świętosławska-Żółkiewska spoczywa na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 334-2-18)[5].

Dorobek naukowy

Na działalność naukową prof. Janiny Świętosławskiej-Żółkiewskiej składają się prace naukowe i organizacyjne. Działania organizacyjne związane były ze współtworzeniem zespołów:

  • Komitet Nauk Chemicznych Komisji Chemii Analitycznej (1955).
  • Komisja Chemii Analitycznej przy III wydziale PAN (1966).
  • Zespół Modernizacji Metod Analitycznych (1967).
  • Warszawskie Laboratorium Środowiskowe (1972).
  • Komitet Chemii Analitycznej przy III wydziale PAN (1975).

Działalność organizacyjna nie przesłoniła prof. Świętosławskiej-Żółkiewskiej działalności naukowej. Dotyczyła ona przede wszystkim jej ulubionego tematu – fizycznych metod analizy spektralnej, atomowej spektrometrii emisyjnej i absorpcyjnej, spektrofotometrii UV-VIS i IR, spektrometrii Ramana i spektrometrii mas. W kierowanym przez nią zespole, powstawały prace łączące gruntowną wiedzę fizyczną i chemiczną z praktycznymi zastosowaniami metod analitycznych w procesach przemysłowych i wielu dziedzinach gospodarki. Na szczególne podkreślenie zasługują prace wykonane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, dotyczące precyzji i dokładności metod analitycznych oraz takich zagadnień jak zastosowanie matematyki w chemii analitycznej i opracowanie zmodyfikowanej metody dodatku wzorca[6]. Bazą tych prac były pomiary spektrofotometryczne, ale mają one szersze znaczenie analityczne. Nie ulega wątpliwości, że wówczas te prace dotyczące zastosowania metod matematycznych w chemii analitycznej wnosiły znaczący element nowości naukowej i mogą być z perspektywy czasu rozpatrywane jako prekursory prac chemometrycznych, które w kilkanaście lat później stały się istotnym elementem chemii analitycznej. Działalność prof. Świętosławskiej-Żółkiewskiej doprowadziła do stworzenia szkoły naukowej w zakresie stosowanej spektroskopii, która przez wiele lat była uznawana jako wiodący w tej dziedzinie ośrodek w Polsce, a także uznawany za granicą. W oparciu o gruntowną znajomość teorii i metod matematycznych opracowywano metody analityczne wdrażane następnie w laboratoriach przemysłowych. Sprzyjały temu liczne seminaria, kursy, konferencje oraz praktyki indywidualne i zbiorowe, w których w czasie działalności prof. Świętosławskiej-Żółkiewskiej, uczestniczyło łącznie ponad trzy tysiące osób.

Profesor łączyła głęboką wiedzę fizyczną i chemiczną z zamiłowaniami pedagogicznymi, wielką życzliwością i skromnością w stosunku do wszystkich osób z którymi spotkała się na swojej drodze.

Publikacje

W dorobku prof. Świętosławskiej-Żółkiewskiej znajduje się 21 prac naukowych, 15 opracowań przeglądowych i monograficznych[6][1]. Wydawać się to może niewielką liczbą, choćby w zestawieniu z wypromowaniem 12 doktorów – pracowników instytutu i laboratoriów przemysłowych, Jednakże nawet w przypadkach gdy jej wkład jako promotora był znaczący, prof. Świętosławska-Żółkiewska nie chciała dopisywać swojego nazwiska jako współautora publikacji[6][7]. Znaczną jej zasługą było stymulowane współautorstwo oraz nadzór redaktorski w zbiorowych opracowaniach, które tworzyły podstawy polskiego piśmiennictwa, niezbędnego przy kształceniu kolejnych pokoleń analityków. Wymienić tu można „Podstawy spektrometrii stosowanej” (1949), „Metody instrumentalne w analizie chemicznej” (PWT 1954), „Spektralna analiza emisyjna” (PWN 1957) i „Spektrofotometria absorpcyjna” (PWN 1962), „Spektralna Analiza Emisyjna” i „Spektrofotometria UV-VIS”. Całe pokolenia analityków uczyły się z tych podręczników.

W kolejnych etapach życia Janina Świętosławska-Żółkiewska publikowała podpisując się aktualnie noszonymi nazwiskami: Świętosławska, Ścisłowska i Świętosławska-Żółkiewska.

Odznaczenia i nagrody

W uznaniu zasług prof. Świętosławska-Żółkiewska została uhonorowana licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m.in.[1]:

Przypisy

  1. a b c Prof. Adam Hulanicki „Profesor Janina Świętosławska-Żółkiewska (1910-2003)” Kwartalnik Historii Nauki i Techniki R. 51:2006 nr 3-4 s. 315
  2. Stanisław Witek Olszanka i jej pionierzy s. 96 Puszcza Mariańska 1979 r.
  3. Doc. dr Krystyna Gorczyńska, dr Danuta Ciecierska-Stokłosa „Zakład Fizyki Technicznej Instytutów Chemicznych na Żoliborzu w Warszawie” Przemysł Chemiczny 83/2(2004)
  4. Dr Anna Łabodzińska-Radwan „Janina Świętosławska-Żółkiewska w rocznicę śmierci” Wiadomości chemiczne 2004, 58, 11-12 PL ISSN 0043-5104
  5. Cmentarz Stare Powązki: KRYSTYN LESŁAW ŚCISŁOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-02-22].
  6. a b c Prof. Stanisław Rubel „Odznaczeni Medalami Polskiego Towarzystwa Chemicznego - Janina Świętosławska-Żółkiewska” s. 154. Polskie Towarzystwo Chemiczne ORBITAL Wiadomości chemiczne 3/98
  7. Dr Hanna Otwinowska Dr Anna Łabodzińska-Radwan „Profesor Janina Świętosławska-Żółkiewska (1910-2003)” Przemysł Chemiczny 83/2(2004) s. 100.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Prof. Janina Świętosławska Żółkiewska plski fizyk i chemik.jpg
Autor: WScislowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Profesor Janina Świętosławska-Żółkiewska (1910 – 2003).

Polski fizyk i chemik, specjalność: analiza spektralna. Twórca i wieloletni kierownik Instytutu Chemii Przemysłowej

Zdjęcie zrobione w około 1960 roku.