January Zaradny

January Zaradny
Ilustracja
January Zaradny (z prawej) i autor książki „Marta Mirska. Gloria i gehenna” Tadeusz Stolarski (w środku) podczas uroczystości związanych z odsłonięciem tablicy na Domu Marty Mirskiej w Alei Wyzwolenia 9 w Warszawie w 20 rocznicę śmierci Artystki – 15 listopada 2011 r.
Data i miejsce urodzenia

23 czerwca 1941
Nowa Słupia

Instrumenty

gitara

Gatunki

jazz

Zawód

muzyk, kompozytor, działacz kulturalny

Powiązania

Klub Studencki „NURT”, Studio Nagrań „Rita”

Zespoły
The Stan Sternal Quartet, Violiny, Lechici, The Realists, Poznań Quartet
Strona internetowa

January Zaradny (ur. 23 czerwca 1941 r., w Nowej Słupi) – polski gitarzysta, klawiszowiec i kompozytor muzyki rozrywkowej oraz działacz kulturalny i popularyzator muzyki.

Życiorys

Karierę muzyczną rozpoczął w 1957 jako gitarzysta. Debiutował na deskach Klubu Studenckiego „NURT” w Poznaniu. W kolejnych latach grał w różnych zespołach jazzowych. Był członkiem zespołu Jazz Tramp 7 kierowanego przez Lecha Kapturskiego. W roku 1963 wstąpił do poznańskiego zespołu Stanisława Sternala – The Stan Sternal Oktet, z którym współpracował, z przerwami przez kilka kolejnych lat. W lipcu 1964 powrócił na deski Klubu Studenckiego „NURT” z założonym przez siebie zespołem gitarowym Violiny. W latach 1970-1972 współpracował z zespołem Sava’s Bar Trio akompaniującemu wokalistce Wiesławie Orlewicz pod kierownictwem Andrzeja Borowskiego[1]. Współpracował także z zespołem Lechici – Michała Urbańskiego. Był założycielem i liderem zespołów The Realists i Poznań Quartet.

Po czasowym zerwaniu z branżą muzyczną powrócił w latach 90. XX wieku jako kompozytor, tworząc muzykę do tekstów swojej żony – Renaty. Jego córka Taida-Cyntia udzielała się muzycznie jako dziecięca piosenkarka. January Zaradny był założycielem studia nagrań „Rita” oraz opiekunem dziecięcego duetu wokalnego Czarne Koty, który założyła jego córka wraz z koleżanką Eweliną Toś. Był także wieloletnim animatorem i propagatorem ruchu muzycznego w Swarzędzu oraz organizatorem koncertów. Piastował dwukrotnie funkcję radnego Swarzędza. Był pomysłodawcą wybudowania sceny w Swarzędzu nad jeziorem, która powstała w 2006 roku. Piastował także funkcję przewodniczącego Swarzędzkiego Stowarzyszenia Wspierania Talentów Oraz Inicjatyw Sportowych i Kulturalnych – „Talenty”.

W dorobku ma między innymi: wydaną w 1991 r., kasetę „Swarzędzki Kompozytor January Zaradny - zaprasza”, wydane w latach 1992 i 1993 r., kasety „January Zaradny przedstawia” – promujące piosenki dla dzieci, a także powstałą w roku 1991 płytę CD pt. „Muzyczne pozdrowienia ze Swarzędza” w wykonaniu zespołu Czarne Koty oraz powstałą rok później kasetę wideo pod tym samym tytułem. Powstały również dwa autorskie albumy nutowe z dołączoną płytą CD z piosenkami dla dzieci pt. „Pośpiewajmy razem” oraz jeden pt. „O naszej to gminie piosenki”.

Bibliografia

Przypisy

  1. Zdjęcie na stronie wewnętrznej okładki płyty Wiesławy Orlewicz z serii Muzyka Wspomnień wydanej przez wytwórnię Teddy Records

Media użyte na tej stronie

January Zaradny i Tadeusz Stolarski.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kompozytor - January Zaradny (z prawej) i autor książki „Marta Mirska. Gloria i gehenna” Tadeusz Stolarski (w środku) podczas uroczystości związanych z odsłonięciem tablicy na Domu Marty Mirskiej w Alei Wyzwolenia 9 w Warszawie w 20 rocznicę śmierci Artystki – 15 listopada 2011 r.