Janusz Leydo

Janusz Leydo
Cord
Data i miejsce urodzenia7 kwietnia 1928
Łomża
Data i miejsce śmierci5 listopada 2018
Toruń
Zawód, zajęcielekarz
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Warszawski Krzyż Powstańczy Krzyż Partyzancki Medal za Warszawę 1939–1945

Janusz Leydo ps. Cord (ur. 7 kwietnia 1928 w Łomży, zm. 5 listopada 2018 w Toruniu) – polski lekarz, uczestnik ruchu oporu podczas II wojny światowej, powstaniec warszawski.

Życiorys

W 1935 roku przeniósł się wraz z rodzicami z Łomży do Warszawy. Tu kontynuował naukę w szkole powszechnej oraz ukończył gimnazjum na tajnych kompletach. Podczas okupacji wstąpił w szeregi 4 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Od 1942 roku był członkiem Batalionu NOW-AK „Gustaw”. Uczestniczył w licznych zadaniach konspiracyjnych m.in. w utrzymywaniu łączności z oddziałami stacjonującymi w Puszczy Kampinoskiej, zrzutach węgla i żywności z przejeżdżających transportów, kolportażu prasy podziemnej oraz dożywianiu dzieci żydowskich z getta. Podczas powstania walczył na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Był trzykrotnie ranny, m.in. podczas eksplozji „czołgu pułapki” na ulicy Kilińskiego w Warszawie w dniu 13 sierpnia 1944 roku. Po upadku powstania wyszedł z miasta wraz z rannymi i został przewieziony do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.

Po zakończeniu wojny wyjechał do Torunia, gdzie zdał maturę w 1946 roku. Następnie studiował medycynę na Pomorskiej Akademii Medycznej im. gen. Karola Świerczewskiego w Szczecinie, którą to uczelnię ukończył w 1953 roku ze specjalizacją lekarza chorób wewnętrznych. Mieszkał i pracował w Toruniu. Po śmierci został pochowany na toruńskim cmentarzu św. Jerzego.

Odznaczenia i awanse

Za swe zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Ordery Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim oraz Medalem za Warszawę 1939–1945. Po wojnie został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
POL Za Warszawę 1939-1945 BAR.svg
Baretka: Medal za Warszawę 1939-1945
POL Warszawski Krzyż Powstańczy BAR.svg
Baretka: Warszawski Krzyż Powstańczy
POL Krzyż Partyzancki BAR.svg
Baretka: Krzyż Partyzancki