Janusz Szopa

Janusz Szopa
Ilustracja
Janusz Szopa
Państwo działania Polska
Data i miejsce urodzenia6 stycznia 1948
Katowice
dr hab.
Specjalność: matematyka
UczelniaAWF Katowice

Janusz Antoni Szopa (ur. 6 stycznia 1948 w Katowicach[1]) – polski matematyk, doktor habilitowany[2], profesor nadzwyczajny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach[2], specjalista w zakresie stosowania metod matematycznych w naukach technicznych i zarządzaniu, a także w nauce o kulturze fizycznej.

W latach 1996-2000 był rektorem Politechniki Częstochowskiej, jest doktorem honoris causa i profesorem wizytującym tej uczelni.
Janusz Szopa jest także działaczem społecznym i współtwórcą jogi akademickiej.

Dorobek naukowy

Na dorobek naukowy Janusza Szopy składają się:

  • 3 książki
    • Asany jogi dla współczesnego człowieka, Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Katowice 2011, ​ISBN 978-83-60841-67-9​ (współautorka: Małgorzata Grabara)
    • Joga dla zdrowia, Sekcja Wydawnictwa Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2004, ​ISBN 978-83-88469-72-5
    • Metody matematyczne, statystyczne i informatyczne w finansach i ubezpieczeniach, Wydawnictwo Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa, 2003 ​ISBN 978-83-88469-26-8
  • skrypt monograficzny
    • Układy chaotyczne: zarys teorii, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 1996, ​ISBN 978-83-85031-60-4
  • ponad 190 publikacji naukowych w czasopismach naukowych zagranicznych i polskich, m.in.:
    Journal of the Engineering Mechanics (Division ASCE), ZAMM, Journal of Sound and Vibration, Journal of Technical Physics, Ingenieur - Archiv, Archiwum Automatyki i Telemechaniki, Mechanika Teoretyczna i Stosowana, Mechanika i Komputer, Medycyna Sportowa, Human Movement, Biology of Sport, Journal of Physical Therapy Science.

W pracy naukowej Janusz Szopa zajmował się:

  • metodami badania charakterystyk zjawisk losowych przy wykorzystaniu stochastycznych równań całkowych,
  • metodami badania wrażliwości stochastycznych układów dynamicznych
  • badaniami
    • miary wrażliwości dla układów chaotycznych
    • zachowania chaotycznych układów drgających o wielu stopniach swobody
    • wpływu losowości na drgania chaotyczne
    • zastosowaniem teorii procesów stochastycznych i teorii chaosu do badania wartości pieniądza oraz zachowań giełdy papierów wartościowych
    • oddziaływania ćwiczeń relaksacyjnych i ćwiczeń fizycznych jogi na organizm człowieka

Wykształcenie i funkcje akademickie

W roku 1970 ukończył matematykę na Uniwersytecie Śląskim. Doktorat obronił w 1976 roku na Politechnice Śląskiej, a habilitował się w roku 1987 w Akademii Górniczo-Hutniczej[1].

  • w latach 1990-1996 prorektor ds. nauki Politechniki Częstochowskiej
  • w latach 1996-2002 rektor Politechniki Częstochowskiej
  • w latach 2002-2005 dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej
  • w latach 2012-2013 dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką AWF w Katowicach

Dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką, kierownik Zespołu Dydaktycznego Technik Relaksacyjnych i Jogi w AWF w Katowicach. Rektor, prorektor, dziekan, dyrektor Instytutu Matematyki i Informatyki, kierownik Zakładu Technik Relaksacyjnych i Jogi w Politechnice Częstochowskiej.

Działalność samorządowa i społeczna

W latach 1994-1998 był członkiem Rady Miasta Częstochowy i uczestniczył w pracach Komisji Gospodarki oraz Komisji Rewizyjnej.

Jest promotorem zdrowego stylu życia, twórcą i kierownikiem kursów instruktora rekreacji ruchowej w oparciu o system ćwiczeń hatha jogi. Kursy te ukończyło przeszło 700 osób. Kieruje studiami podyplomowymi „Relaksacja i joga” w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Współtworzył program kształcenia terapeutów uzdrowiskowych.

Nagrody i wyróżnienia

Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001)[3] oraz Złotą Odznakę Ministra Sportu „Za Zasługi dla Sportu” (2005).

W latach 2013 i 2014 uzyskał dyplom Najlepszego Profesora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

W 2014 roku został nominowany w Plebiscycie 25-lecia organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” do grona 25 osób najbardziej zasłużonych dla Częstochowy i regionu w ostatnim ćwierćwieczu[4].

W 2015 roku za swą działalność jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Hospicjum „Dar Serca” oraz w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba” otrzymał tytuł „Mecenas Pomocy Społecznej” miasta Częstochowy[5].

Działalność profilaktyki prozdrowotnej

Janusz Szopa posiada międzynarodowe dyplomy nauczyciela jogi według metody Iyengara i Shivanandy i jest instruktorem relaksacji, jogi i kinezypsychoprofilaktyki.

Twórca programów nauczania oraz wykładowca technik relaksacyjnych, kinezypsychoprofilaktyki, jogi, psychosomatyki i zarządzania stresem w polskich i zagranicznych uczelniach wyższych oraz programu kształcenia terapeutów uzdrowiskowych.

Współorganizator i wykładowca programów europejskich, rządowych i samorządowych z zakresu rekreacji ruchowej dla osób w wieku dojrzałym. Od lat współpracuje z instytutami jogi oraz uczelniami indyjskimi.

Organizator i wykładowca kursów instruktorskich z zakresu rekreacji ruchowej w oparciu o system fizycznych ćwiczeń jogi. Wypromował około 1000 instruktorów rekreacji ruchowej (jest to tytuł zawodowy w dziedzinie kultury fizycznej) w specjalności hatha joga, kinezypsychoprofilaktyka lub fitness – ćwiczenia psychofizyczne. Współtwórca naukowo-badawczo-szkoleniowego częstochowsko-katowickiego centrum jogi oraz naukowych konferencji o jodze.

Kierownik studiów podyplomowych „Relaksacja i joga” na Wydziale Rehabilitacji AWF Warszawa, które ukończyło około 300 słuchaczy[6].

Autor i współautor 3 książek oraz około 75 publikacji naukowych i kilkunastu artykułów popularyzatorskich z zakresu jogi i jej zastosowań w profilaktyce zdrowia, a także około 120 artykułów z zakresu nauk technicznych i nauk o zarządzaniu.

Twórca sekcji jogi w Klubie Uczelnianym AZS Politechniki Częstochowskiej, Koła Naukowego Joga w AWF Katowice, współtwórca Stowarzyszenia Jogi Akademickiej (wiceprezes), Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara (wiceprezes 2003-2008) oraz innych organizacji zajmujących się promocją jogi.

Przypisy

  1. a b Politechnika Częstochowska [PDF], „Politechnika Częstochowska”, 3 (9), Częstochowa: Politechnika Częstochowska, wrzesień 1999 [dostęp 2020-12-03].
  2. a b Janusz Szopa, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-09-30].
  3. POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 23 listopada 2000 r. o nadaniu orderów - Tekst pierwotny - Baza aktów prawnych - INFOR.pl - portal księgowych, www.infor.pl [dostęp 2020-09-30] (ang.).
  4. Plebiscyt 25-lecia organizowany przez "Gazetę Wyborczą" | Politechnika Częstochowska, www.pcz.pl [dostęp 2020-09-30].
  5. Portal Polityki Społecznej Miasta Częstochowy, pps.czestochowa.pl [dostęp 2020-09-30].
  6. AWF, Relaksacja i joga, www.awf.edu.pl [dostęp 2020-09-30] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Image manquante 2.svg
Autor: This image has been made by GwenofGwened and released under the licenses stated below. You are free to use it for any purpose as long as you credit me as author, Wikimedia Commons as site and follow the terms of the licenses. Could you be kind enough to leave me a message on this page to inform me about your use of this picture., Licencja: CC BY-SA 4.0
Ogólny obraz: brakująca ilustracja.