Jarmarki szampańskie

Jarmark szampański na grawiurze z XIX w.

Jarmarki szampańskiejarmarki organizowane w Szampanii, średniowieczne centrum handlu europejskiego, łączące północne i południowe ośrodki handlowe.

Jarmarki szampańskie rozwinęły się w 2 poł. XII w. Były organizowane pod egidą księcia. Odbywały się dwa razy do roku w czterech miejscowościach: Troyes, Provins, Bar-sur-Aube i Lagny. Każdy trwał po 49 dni. Ich znaczenie przede wszystkim wynikało z położenia geograficznego – powstały na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Flandrii do Włoch, niedaleko Paryża i z łatwym dostępem do doliny Mozy i Mozeli. Do ich znaczenia przyczyniła się również opieka, jaką otaczali je hrabiowie Szampanii. Handlowano na nich korzeniami, angielską wełną, suknem, barwnikami do sukna, hiszpańskimi wyrobami ze skóry, niemieckimi futrami, winem i dziesiątkami innych towarów. Pierwszego dnia przyjmowano towar, w ostatnim regulowano rachunki. Przyczyniły się – za sprawą przedsiębiorców włoskich – do rozwoju instytucji kredytowych z uwagi na stosowanie weksli kredytowych. Jarmarki znacznie podupadły z końcem XIII w. wraz z rozwojem komunikacji morskiej między Europą Północną a krajami śródziemnomorskimi. Po wojnie stuletniej, gdy spadło znaczenie Szampanii, centrum handlu europejskiego przeniesiono do Brugii.

Bibliografia

  • Krzysztof Baczkowski: Wielka historia świata tom 5. Kraków: Fogra, 2005, s. 744. ISBN 83-7391-584-2.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Foire de Champagne XIIIe.jpg
Une foire en Champagne au XIIIe siècle (A fair in Champagne in the 13th century), engraving in Album historique, publié sous la direction de M. Ernest Lavisse (1898), Paris, Armand Colin & Cie, p. 58