Jarosław Brejza

Jarosław Brejza (ur. 24 grudnia 1964 w Inowrocławiu, zm. 4 sierpnia 1982 tamże) – polski działacz opozycji w okresie PRL. Brat Ryszarda Brejzy.

Życiorys

Był uczniem Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Inowrocławiu.

W 1980 uczestniczył w strajku w inowrocławskiej Hucie Szkła „Irena”, w tym samym roku wstąpił do „Solidarności”. W 1981 stanął na czele Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Młodzieży Szkolnej „Solidarność”, organizacji afiliowanej przy regionalnej strukturze NSZZ „S”. Zajmował się w tym okresie organizacją spotkań młodzieży m.in. z kombatantami Armii Krajowej, uczestniczył w strajkach okupacyjnych i marszach na rzecz uwolnienia więźniów politycznych, uczestniczył w strajku okupacyjnym w siedzibie miejskiego komitetu ZSL i w siedzibie „Gazety Pomorskiej” w Inowrocławiu[1].

Brał udział w odbywającym się w Gdańsku zjeździe opozycyjnych organizacji młodzieżowych, który doprowadził do powołania Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej. Po wprowadzeniu stanu wojennego rozpoczął działalność w niejawnych strukturach „Solidarności”. Zajmował się kolportażem wydawnictw drugiego obiegu, pełnił funkcję łącznika działaczy podziemia z różnych miast na terenie kraju, był autorem większości symboli „S” umieszczanych na inowrocławskich budynkach. Począwszy od 20 grudnia 1981 kilkakrotnie zatrzymywany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.

Kolejny raz został zatrzymany za udział w demonstracji w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i posiadanie flagi polskiej z symbolami NSZZ „S”. Po brutalnym przesłuchaniu w komendzie MO podjął pierwszą próbę samobójczą.

Zmarł 4 sierpnia 1982, popełniając samobójstwo.

W 2022 prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2]. W tym samym roku Jarosław Brejza został patronem skweru u zbiegu alei Niepodległości i ulicy prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu[3].

Przypisy

  1. Jacek Glugla: Ostatnie słowa Jarka Brejzy do bliskich. Po latach jego matka pokazuje pożegnalny list. wyborcza.pl, 13 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-14].
  2. M.P. z 2022 r. poz. 652.
  3. Skwer im. Jarosława Brejzy. solidarnosc.org.pl, 6 września 2022. [dostęp 2022-12-01].

Bibliografia