Jarosław Hałan

Jarosław Hałan
Ярослав Олександрович Галан
Towarzysz Jaga
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 lipca 1902
Dynów, Austro-Węgry

Data i miejsce śmierci

24 października 1949
Lwów, USRR, ZSRR

Przyczyna śmierci

zabójstwo

Miejsce spoczynku

Cmentarz Łyczakowski

Zawód, zajęcie

pisarz, dramaturg, publicysta

Narodowość

ukraińska

podpis
Grób Hałana na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

Jarosław Aleksandrowicz Hałan, ukr. Яросла́в Олекса́ндрович Гала́н, ps. „Towarzysz Jaga” (ur. 27 lipca 1902 w Dynowie, zm. 24 października 1949 we Lwowie) – ukraiński pisarz, dramaturg, publicysta, związany z ruchem komunistycznym.

Życiorys

Ukończył ukraińskie gimnazjum w Przemyślu, następnie studiował w Wyższej Szkole Handlowej w Trieście. W latach 1922–1926 studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim, w latach 1926–1928 na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1924 wstąpił do Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. Za działalność polityczną był dwukrotnie skazany na karę więzienia (w 1934 i w 1937).

W 2. połowie lat 20. stworzył we Lwowie grupę ukraińskich pisarzy rewolucyjnych „Horno”. Jego twórczość nacechowana była nienawiścią do kapitalizmu, mieszczaństwa, religii, patriotyzmu. Opisywał życie polskiego, ukraińskiego i żydowskiego proletariatu.

W latach 1939–1941 działał na anektowanych przez sowietów południowo-wschodnich ziemiach II RP, wychwalając w prasie „wyzwoleńczą” władzę radziecką.

W czasie II wojny światowej pracował w redakcjach frontowych gazet Armii Czerwonej i sowieckim radiu.

W 1946 był korespondentem gazety „Radianśka Ukrajina” na procesie norymberskim.

W czasie wojny i po wojnie atakował ideę państwowości ukraińskiej, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), UPA, oraz szczególnie Ukraiński Kościół greckokatolicki. Jego pamflet „Pluju na Papu!” (Pluję na papieża) był odpowiedzią na ekskomunikę dokonaną przez papieża Piusa XII.

Zginął (według oficjalnej wersji) w swoim gabinecie od 11 ciosów siekierą, zabity przez osoby powiązane z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów (siedemnastoletni Mychajło Stachur i osiemnastoletni Ilarij (Hilary) Łukaszewycz – później zostali na mocy wyroku sądowego straceni).

W 1952 pośmiertnie przyznano mu Nagrodę Stalinowską[1].

Przypisy

  1. Галан Ярослав Олександрович, history.org.ua [dostęp 2021-08-03].

Bibliografia, literatura

  • Галан Ярослав w: Енциклопедія історії України: Т. 2. Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. – Київ 2004, Wyd. «Наукова думка». ISBN 966-00-0632-2.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Galan grave.JPG
Autor: Uk-Kamelot, Licencja: CC-BY-SA-3.0
To jest zdjęcie miejsca lub budynku wpisanego do Państwowego Rejestru Zabytków Nieruchomych Ukrainy pod numerem: 46-101-3052
Галан Ярослав Олександрович.jpg
Ярослав Галан: письменник Ярослав Галан
Yaroslav Halan Signature 3.jpg
Signature of the Ukrainian anti-Fascist writer Yaroslav Halan