Jaski (wieś w województwie lubelskim)

Jaski
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Powiat

radzyński

Gmina

Radzyń Podlaski

Liczba ludności (2011)

115[1]

Strefa numeracyjna

83

Kod pocztowy

21-300

Tablice rejestracyjne

LRA

SIMC

0018017

Położenie na mapie gminy wiejskiej Radzyń Podlaski
Mapa konturowa gminy wiejskiej Radzyń Podlaski, u góry znajduje się punkt z opisem „Jaski”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaski”
Położenie na mapie powiatu radzyńskiego
Mapa konturowa powiatu radzyńskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Jaski”
Ziemia51°51′27″N 22°36′10″E/51,857500 22,602778

Jaskiwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w gminie Radzyń Podlaski.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

Nazwa wsi – jak podaje Urząd Gminy Radzyń Podlaski – pochodzi od nazwiska Jasowskiego, który w XVI w. był właścicielem Zbulitowa. Była to mała wieś należąca w XIX w. wraz z Głównem do dóbr Białka Szlubowskich; położona pod lasem, jednodrożnica z obustronną zabudową bez starszego budownictwa. Słownik Geograficzny wymienia tu folwark o rozległości 601 mórg i 6 budynkach drewnianych. Obecnie brak wszelkich śladów. W lesie znajdowała się stara drewniana gajówka obsługująca rewir lasów zwany "Gaj". Gajówka zapewne z początku XX w., rozebrana w latach 1970.

Tak natomiast o Jaskach pisał ich mieszkaniec, Czesław Siennicki, w niewydanej dotąd książce pt. "Wspomnienia osobiste. Fragmenty życiorysów i wydarzeń": "Wieś Jaski składała się z 8 osad chłopskich uwłaszczonych w roku 1864, każda o powierzchni około 3 morgów (morga = 0,5ha), z których 3 osady były własnością moich rodziców. Ta maleńka wioseczka nie była chyba tworem nowym. Wzmiankę o niej znalazłem w Roczniku Międzyrzeckim (tom 2), wydanym w roku 1970 przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. W zamieszczonym tam artykule Piotra Aleksandrowicza pt: Miasto Międzyrzec Podlaski w XVII i XVIII wieku na stronie 63 podaje: "w 1585 roku ustalono granicę między Kąkolewnicą, dobrami królewskimi, a wsią Turów. Granica szła od sosny w polu, ziemianki koło rowów dawniej obronnych, koło dróżki z Turowa przez wieś Jaski do Zakrzewa koło Łukowa. Między Turowem a Radzyniem i Kozimrynkiem ciągnęły się ogromne lasy". Wynika z tego, że Jaski istniały już w XVI wieku. Innych wiadomości, dotyczących historii rodzinnej wsi, zarówno ustnych jak pisanych, nie udało mi się uzyskać".

W latach 1896-1898 w pobliżu Jask wybudowana została magistrala kolejowa łącząca Łuków z Lublinem Płn. Obecnie nie jeżdżą tędy pociągi, bo ruch kolejowy na tym odcinku zawieszony został ostatecznie w 2000 r. Czasami jednak można zobaczyć przejeżdżającą drezynę, a raz do roku w sierpniu pociąg promocyjno-turystyczny ITK. Na obrzeżach wsi znajduje się stosunkowo dobrze zachowany budynek stacji kolejowej Jaski.

Jaski położone są pod lasem (Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Leśnictwo Główne), w którym dominują bory mieszane i sosnowe z dużym dodatkiem brzozy. Występują również olsy. Niedaleko miejscowości znajduje się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna przebiegająca przez leśnictwa Turów i Główne.

W Jaskach przeważają gleby średniej i słabej jakości, a w okolicy wsi nie występują naturalne cieki oraz zbiorniki wodne.

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach.

Przypisy

  1. Wieś Jaski w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2022-09-22] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.

Media użyte na tej stronie