Jaskinia za Filarem
Plan jaskini | |
![]() | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Położenie | |
Właściciel | miasto Kielce |
Długość | 11,5 m |
Deniwelacja | 8 m |
Wysokość otworów | 267 (dolny), 275 (górny) m n.p.m. |
Wysokość otworów nad dnem doliny | (dolny) 14 m |
Ekspozycja otworów | ku SW (dolny), ku górze (górny) |
Data odkrycia | lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku |
Ochrona i dostępność | niedostępna turystycznie |
Kod | (nr inwentarzowy PIG) G-1.27 |
![]() |
Jaskinia za Filarem – jaskinia w Górach Świętokrzyskich. Ma dwa otwory wejściowe położone w południowo-zachodniej ścianie Skałki Geologów, na terenie nieczynnych kamieniołomów Kadzielnia w Kielcach, w pobliżu jaskini Komin Geologów i Jaskini Jeleniowskiej, na wysokościach 267 i 275 m n.p.m. Długość jaskini wynosi 11,5 metrów, a jej deniwelacja 8 metrów[1].
Jaskinia znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody Kadzielnia i jest nieudostępniona turystycznie.
Opis jaskini
Jaskinię stanowi idący stromo do góry korytarz zaczynający się w dużym i sztucznym otworze dolnym, przechodzący w studzienkę, która dochodzi do naturalnego otworu górnego[1].
Przyroda
W jaskini można spotkać polewy naciekowe. Ściany są suche, brak jest na nich roślinności[1].
Historia odkryć
Jaskinia została odkryta podczas prac w kamieniołomie prawdopodobnie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej pierwszy opis i plan sporządził B. W. Wołoszyn w 1962 roku[1].
Przypisy
- ↑ a b c d Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2017-11-29] (pol.).
Media użyte na tej stronie
Symbol jaskinii do legendy mapy
(c) ceresina, CC BY-SA 3.0
Kadzielnia - Skałka Geologów
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Świętokrzyskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 51.4 N
- S: 50.1N
- W: 19.6 E
- E: 22 E