Jean-Nicolas Stofflet

Jean-Nicolas Stofflet
Ilustracja
Jean-Nicolas Stofflet
generał-major
Data i miejsce urodzenia1751
Bathelémont-lès-Bauzemont, Francja
Data i miejsce śmierci23 lutego 1796
Angers, Francja
Przebieg służby
Siły zbrojneWielka Armia Katolicka i Królewska

Gwardia Szwajcarska

Stanowiskagłównodowodzący (1794–1795)
Główne wojny i bitwyPowstanie w Wandei

Jean-Nicolas Stofflet (ur. w 1751, zm. 23 lutego 1796) – przywódca francuskiego rojalistycznego powstania w Wandei, skierowanego przeciw władzom Republiki Francuskiej.

Urodził się w miejscowości Bathelémont-lès-Bauzemont (w departamencie Meurthe i Mozela). Był synem młynarza. Przez długi czas pełnił służbę w Gwardii Szwajcarskiej w stopniu szeregowego. Później pracował jako gajowy w dobrach grafa Colbert-Maulévriera. Przyłączył się Wandejczyków, którzy powstali przeciwko władzom republikańskim w obronie katolicyzmu oraz wartości monarchistycznych. W czasie wojny w Wandei służył początkowo pod rozkazami Maurice-Louis-Josepha Gigot d’Elbée. Walczył pod Fontenay-le-Comte, Cholet oraz Saumur. Wyróżnił się w bataliach stoczonych pod Beaupréau, Laval i Antrain.

Został mianowany generałem-majorem Wielkiej Armii Katolickiej i Królewskiej. W roku 1794 zastąpił tragicznie zmarłego w trakcie walki Henriego de la Rochejaqueleina na stanowisku głównodowodzącego. Jednak kłótnie z innym wandejskim przywódcą – François de Charette'm oraz porażki poniesione przez wandejskie oddziały, doprowadziły go do poddania się i przyjęcia warunków traktatu w La Jaunaie, podyktowanych przez Konwent Narodowy (w dniu 2 maja 1795 roku).

Wkrótce jednak złamał postanowienia pokojowe. Za namową przedstawicieli rojalistów podjął nową walkę w grudniu tego samego roku (1795) w imieniu księcia Prowansji, który nadał mu stopień marszałka polowego. Akcja zbrojna Stoffleta zakończyła się kompletną klęską. Został wzięty do niewoli przez siły rządowe, skazany na śmierć przez komisarza Konwentu, a następnie – rozstrzelano go w Angers.

Bibliografia

  • Artykuł zawiera tekst z publikacji dostępnej aktualnie w domenie publicznej: Chisholm, Hugh, ed. (1911). Encyclopædia Britannica (11th ed.). Cambridge University Press, jako źródła wymienia:
    • General d'Andigny, Mémoires (1900–1901)
    • C. Loyer, „Cholet sous la domination de Stofflet”. in L'Anjoa historique, vol. iii. (1902–1903)

Media użyte na tej stronie

JeanNicolasStofflet.jpg
Jean-Nicolas Stofflet - Carte Postale (Coll. Novalis)