Jean-Pierre Serre

Jean-Pierre Serre

Jean-Pierre Serre (ur. 15 września 1926 w Bages) – francuski matematyk, ceniony za prace z topologii algebraicznej, geometrii algebraicznej i teorii liczb. Jego prace zebrane zostały opublikowane w 1986.

Życiorys

Życie osobiste

Serre urodził się w rodzinie farmaceutów. Uczył się w Lycée de Nîmes, a od 1945 do 1948 w École normale supérieure w Paryżu. Doktorat obronił w Sorbonie w 1951. Od 1948 do 1954 pracował w Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu. W 1956 został wybrany profesorem w Collège de France i posadę tę zajmował aż do przejścia na emeryturę w 1994. Jego żona, profesor Josiane Heulot-Serre, była także cenionym naukowcem (chemikiem) i prezydentem prestiżowej szkoły dla kobiet École normale supérieure de jeunes filles. Ich córka, Claudine Monteil, jest historykiem i pisarką.

Kariera

Od najwcześniejszych lat kariery był wyróżniającą się osobą w szkole Henri Cartana, pracując w topologii algebraicznej, analizie zespolonej wielu zmiennych, a następnie w algebrze przemiennej i geometrii algebraicznej, w kontekście teorii snopów i technik algebry homologicznej. Wyniki Serra były skoncentrowane wokół ciągu spektralnego Leray–Serra związanego z rozwłóknieniami. Wraz z Cartanem, Serre stworzył technikę pozwalającą użyć przestrzeń Eilenberga–MacLana do obliczenia grup homotopii sfer, które było uważane za największy problem topologii.

Publikacje

Poza licznymi artykułami naukowymi oraz zespołowymi publikacjami książkowymi grupy Bourbaki opublikował książki, głównie po francusku:

  • 1959: Groupes algébriques et corps de classes (ang. Algebraic Groups and Class Fields) – przetłumaczone na rosyjski;
  • 1962: Corps locaux (ang. Local Fields);
  • 1965: Lie Algebras and Lie Groups (ang.) – przetłumaczone na rosyjski;
  • 1968: Abelian l-adic Representations and Elliptic Curves (ang.) – przetłumaczone na rosyjski;
  • 1970: Cours d’arithmétique (ang. A Course in Arithmetic) – przetłumaczone na rosyjski;
  • 1964: Cohomologie Galoisienne (ang. Galois Cohomology) – przetłumaczone na rosyjski;
  • 1967: Représentations linéaires des groupes finis (ang. Linear Representations of Finite Groups) – przetłumaczone na rosyjski i polski;
  • 1965: Algèbre locale, multiplicités (ang. Local Algebra: Multiplicities);
  • 1977: Arbres, amalgames, SL2 (ang. Trees);
  • 1994: z Uwe Jannsenen and Steven L. Kleimanem, Motives.

Nagrody

Zobacz też

Przypisy

  1. Jean-Pierre Serre, Google Arts & Culture [dostęp 2022-03-24] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Serre.JPG
Photo of en:Jean-Pierre Serre taken the 19 July 2007 in the Summer School on Serre's Modularity Conjecture in Luminy
FieldsMedalFrontArchimedes.jpg
The photo carries no copyright and may be freely used for publications. IMU requests, though, that Stefan Zachow's authorship is duly acknowledged. This is the medal that was declined in 2006 by en:Grigori Perelman for his work on the en:Poincaré conjecture. Source: The International Mathematical Union (with more detailed information about copyright at an image description page there)