Jedlnia-Letnisko

Jedlnia-Letnisko
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Kościół św. Józefa w Jedlni-Letnisku
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

radomski

Gmina

Jedlnia-Letnisko

Prawa miejskie

2022

Burmistrz

Piotr Leśnowolski

Powierzchnia

8,22[1] km²

Populacja (2021-01-31)
• liczba ludności
• gęstość


3976[2]
483,6 os./km²

Strefa numeracyjna

48

Kod pocztowy

26-630[3]

Tablice rejestracyjne

WRA

Położenie na mapie gminy Jedlnia-Letnisko
Mapa konturowa gminy Jedlnia-Letnisko, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Jedlnia-Letnisko”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Jedlnia-Letnisko”
Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa konturowa powiatu radomskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Jedlnia-Letnisko”
Ziemia51°25′51″N 21°19′41″E/51,430833 21,328056
TERC (TERYT)

1425064[4]

SIMC

0625444[4]

Strona internetowa
Zalew w Jedlni-Letnisku jesienią
Mapa hipsometryczna okolic Jedlni-Letnisko
Molo w Jedlni-Letnisku na jesieni 2014
„Buk Kościuszki” wiosną
„Trzy Stawy” zimą

Jedlnia-Letnisko (do 1917 Mokrzec Swoboda) – miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia-Letnisko.

Jest siedzibą gminy Jedlnia-Letnisko[4][5] i rzymskokatolickiej parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny[6].

W latach 19451975 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego, natomiast potem w latach 1975–1998 do województwa radomskiego. Do 1954 roku siedziba gminy Gzowice.

Jedlnia-Letnisko leży w historycznej Małopolsce, na obszarze stanowiącym w średniowieczu część ziemi sandomierskiej[7]. Pod względem etnograficzno-kulturowym należy do ziemi radomskiej[8].

Z Jedlni-Letniska pochodzi biskup pomocniczy radomski ks. bp Stefan Siczek.

Historia[9]

  • W 1387 Władysław Jagiełło miał tu swój łowiecki folwark i w tymże roku, specjalnym przywilejem, uwolnił mieszkańców od danin, czyniąc ich łowcami królewskimi, pomocnymi przy polowaniu.
  • W 1905 wybudowano murowaną kaplicę o wymiarach: 6,5 × 12,5 m.
  • 28 marca 1921 roku erygowano parafię pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Proboszczem został ksiądz Władysław Korpikiewicz.
  • W latach 20. dobudowano drewnianą część kościoła. Drzewo na budowę przekazał pierwszy nadleśniczy Stefan Łusakowski. W Jedlni znajdowała się wówczas siedziba Nadleśnictwa – zabytkowy budynek w stylu wilii szwajcarskiej, zachowany w dobrym stanie po dzień dzisiejszy, jest obecnie elementem ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego RD Lasów Państwowych w Radomiu. W ośrodku rokrocznie odbywa się święto polskiej Niezapominajki organizowane przez redaktora Eko Radia Andrzeja Zalewskiego oraz leśników ziemi radomskiej.
  • W 1917 miejscowości nadano nazwę – Jedlnia-Letnisko. Do powstania pierwszego członu nazwy, Jedlnia (zob. Jedlnia), przyczynił się rejent Marcin Kaliszczak, natomiast do drugiego, Letnisko, lekarz Ludwik Żerański (1849–1905; ojciec Tadeusza Żerańskiego).
  • W Jedlni zaczęły powstawać pierwsze domy letniskowe, stawiane na wzór podwarszawskich willi w stylu świdermajer. Do dziś zachowało się kilka ponad stuletnich willi m.in. w posiadaniu rodzin: Chrzanowskich, Chmielewskich i Kaliszczaków. W okresie początkowym do Jedlni-Letniska – dawniej osady Mokrzec Swoboda ściągali zamożniejsi mieszkańcy Radomia, m.in. ówczesny Prezydent Radomia Czesław Golczewski.
  • Dzięki położeniu na skraju Puszczy Kozienickiej oraz wybudowaniu na rzece Gzówce 2,5-kilometrowego zalewu jest miejscowością wypoczynkowo – turystyczną, natomiast kościół parafialny odrestaurowany przez proboszcza Andrzeja Margasa, jako jedyny na Mazowszu w stylu zakopiańskim, stał się wizytówką miasteczka.
  • W 1960 roku wieś zamieszkało 3036 mieszkańców, a w 1963 roku już 3281.
  • W 1978 Jedlnia-Letnisko została siedzibą gminy.
  • 1 stycznia 2022 miejscowość uzyskała prawa miejskie[10].

Geomorfologia i geologia

  • zgodnie z podziałem fizyczno-geograficznym J. Kondrackiego (2002) teren Jedlni-Letniska i jej okolic znajduje się na pograniczu dwóch mezoregionów – Równiny Kozienickiej i Równiny Radomskiej.
  • omawiany obszar jest równiną zdenudowaną w warunkach peryglacjalnych, w czasie ostatniego zlodowacenia – północnopolskiego (to tzw. obszar o rzeźbie staroglacjalnej).
  • miejscowość od południa ograniczona jest przez zdenudowaną wysoczyznę morenową zbudowaną głównie z glin zwałowych (reprezentujących okres zlodowacenia środkowopolskiego) i jej eluwiów (z przełomu plejstocenu i holocenu), wysoczyzna ta rozcięta jest dolinami rzek: Pacynki i Gzówki, które wypełnione są holoceńskimi piaskami i żwirami.
  • na północ od Zalewu w Jedlni-Letnisku występują pola piasków przewianych, na których rozwinęły się formy eoliczne w postaci utrwalonych wydm (głównie wydmy paraboliczne), wydmy te zostały ukształtowane przez wiatr wiejący z zachodu, na przełomie plejstocenu i holocenu. Klasycznym przykładem rzeźby eolicznej są „Mysie Górki”.
  • najwyższą kulminacją omawianego obszaru jest wydma na terenie „Mysich Górek”, która osiąga wysokość 183,3 m n.p.m., najniżej położony teren znajduje się w dolinie Pacynki, poniżej ujścia Gzówki, osiąga on wysokość ok. 145 m n.p.m.

Hydrologia

  • Jedlnia-Letnisko położona jest w widłach dwóch rzek: Pacynki i Gzówki,
  • w 1976 roku utworzono na rzece Gzówce zalew o powierzchni ok. 36 ha,
  • na prawym brzegu zalewu, na skraju rezerwatu „Jedlnia”, znajdują się dwa źródełka mocno zmineralizowanej wody.

Miejsca i obiekty, które warto zwiedzić na terenie Jedlni-Letniska i jej okolic

  • Zalew w Jedlni-Letnisku wraz z molem (możliwość kąpieli i spaceru dookoła zalewu) oraz zbiornik dolny, poniżej zapory (również urokliwy), będący pozostałością dawnego młyna w Siczkach, który wzmiankowany był już w średniowieczu – obecnie na miejscu owego młyna przebiega droga wojewódzka nr 737 (RadomKozienice).
  • wpisany do rejestru zabytków drewniany kościół pw. św. Józefa w Jedlni-Letnisku, zbudowany w stylu zakopiańskim, wraz z letnim kościołem Matki Bożej.
  • cmentarz parafialny – groby ułanów Wileńskiej Brygady Kawalerii z września 1939 roku oraz zabytkowe grobowce.
  • rezerwat „Jedlnia” na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, zwiedzenie rezerwatu umożliwia ścieżka dydaktyczna „Jedlnia”.

Rezerwat „Jedlnia” został utworzony w 1982 roku na powierzchni 86,42 ha. Położony jest po obu stronach szosy RadomKozienice. W 100-200-letnich drzewostanach pochodzenia naturalnego dominuje sosna zwyczajna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy z domieszką brzozy. Na dużej powierzchni występuje podrost pochodzenia naturalnego, który stanowi sosna pospolita, dąb i jodła pospolita.

  • zbiorowe mogiły (7) ok. 450 ofiar rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, zlokalizowane na terenie rezerwatu „Jedlnia”.
  • pomnik ku czci patriotów poległych w walkach z Niemcami w latach 1939–1945 przed stacją kolejową.
  • dwa źródełka zmineralizowanej wody na prawym brzegu zalewu, po stronie rezerwatu „Jedlnia”. z możliwością nalania wody do butelki.
  • „Mysie Górki” wraz z drewnianym krzyżem z 1917 roku, wykonanym przez Mikołaja Przyrowskiego. „Mysie Górki” to wydmy zbudowane z piasków eolicznych. Biegnie przez nie zielony szlak Radom-Pionki.
  • „Buk Kościuszki” na trasie zielonego szlaku Radom-Pionki, w okolicach gajówki Marybór. Trasa do „Buka” biegnie przez urokliwy drzewostan sosnowo-dębowo-jodłowy.

„Buk Kościuszki” jest okazem buka zwyczajnego, to pomnik przyrody o wymiarach: pierśnica ok. 1,1 m, obwód ok. 3 m, wysokość ok. 28 m, jego wiek szacowany jest na ok. 180 lat. To jedyny okaz tego gatunku drzewa o takich wymiarach na terenie Puszczy Kozienickiej. Pod nim, według legendy, wypoczywał wiosną 1794 roku Tadeusz Kościuszko. Stąd nazwy pobliskich wsi Tadeuszów i Kościuszków. Prawdopodobnie Naczelnik był w tych stronach, ale ów buk jeszcze wtedy nie rósł.

  • „Trzy Stawy” – dawne stawy rybne, nieopodal zielonego szlaku Radom-Pionki.
  • ścieżka dydaktyczna „Nad Pacynką” w dolinie rzeki Pacynki, nieopodal Antoniówki, z udostępnionym dla turystów źródełkiem św. Jana.

Szlaki turystyczne

Piesze

  • szlak turystyczny zielony zielony: Stacja PKP Pionki Zachodnie – Sokoły – uroczysko Marybór – Mysie Górki – rezerwat „Jedlnia” – Rajec Letnisko – Radom – Rożki PKP.
  • szlak turystyczny czarny czarny: Jedlnia-Letnisko – Rezerwat przyrody JedlniaKolonkaKieszekStokiLewaszówka (15,5 km)

w tym ścieżki dydaktyczne:

  • „Jedlnia”.
  • „Nad Pacynką”.

Rowerowe

  • szlak rowerowy żółty (długość 51,5 km): Lesiów PKP – Jastrzębia – rezerwat „Ciszek” – Kieszek – Jedlnia-Letnisko – Słupica – rezerwat „Ługi Helenowskie” – „Gajówka Miodne” – Antoniówka – PolicznaCzarnolas.
  • szlak rowerowy zielony (długość 17,5 km): Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisku – rezerwat „Jedlnia” – rezerwat „Ciszek” – Królewska Droga – Wielka Góra – Szlabanowa Droga – Dąbrowa Kozłowiecka – rezerwat „Jedlnia” – OEEiIEP w Jedlni-Letnisku.
  • szlak rowerowy czarny (długość 12 km): Radom lotnisko – Sadków – Groszowice – Jedlnia-Letnisko PKP.

Zobacz też

Galeria

Przypisy

  1. Dz.U. z 2021 r. poz. 1395
  2. BIP gminy, ludność
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 388 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. a b c GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. Opis parafii na stronie diecezji
  7. Jerzy Z. Pająk: Ziemia sandomierska. X–XIV wiek. wojtek.onlinesc.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-05)]. (pol.).
  8. Jerzy Piwek. Wkład duchowieństwa rzymskokatolickiego w rozwój kultury Ziemi Radomskiej w latach 1795–1864. „Biuletyn Kwartalny Radomskiego Towarzystwa Naukowego”. 32 (1–2), s. 7, 1997. Helena Kisiel – przewodnicząca kolegium redakcyjnego. Radom: Radomskie Towarzystwo Naukowe. ISSN 0137-5156. [dostęp 2022-01-18]. (pol.). 
  9. Historia - Nasza Gmina - Gminny Portal Internetowy, jedlnia.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  10. Będzie czwarte miasto w powiecie radomskim. Jedlnia-Letnisko uzyskała prawa miejskie [dostęp 2021-08-04] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
Szlak rowerowy żółty.svg
Żółty szlak rowerowy
Szlak rowerowy zielony.svg
Zielony szlak rowerowy
Szlak rowerowy czarny.svg
Czarny szlak rowerowy
Pływające molo w Jedlni-Letnisko.jpg
Autor: Karolwrochna, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zdjęcie zrobiono jesienią tego roku.
Kościół w Jedlni Letnisko12.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół_w_Jedlni_Letnisko
Cmentarz parafialny9.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cmentarz parafialny w Jedlni-Letnisko
Zalew w Jedlni Letnisko11.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zalew w Jedlni Letnisko
Rezerwat Jedlnia2.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rezerwat "Jedlnia" — mogiły ofiar II wojny światowej w Kolonce
Cmentarz parafialny1.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cmentarz parafialny w Jedlni-Letnisko — grobowiec z 1927 roku
3stawy1.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Trzy Stawy, Jedlnia-Letnisko, Poland
Buk kościuszki1.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Buk Kościuszki
Mapa hipsometryczna okolic Jedlni Letnisko1.png
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa hipsometryczna okolic Jedlni Letnisko
Cmentarz parafialny4.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cmentarz parafialny w Jedlni-Letnisko — grób Józefa i Franciszki Kuropiewskich
Zalew w Jedlni Letnisko1.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 3.0
zalew w Jedlni Letnisko jesienią
Cmentarz parafialny2.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cmentarz parafialny w Jedlni-Letnisko — grób ks. Wł. Korpikiewicza
Jedlnia-Letnisko (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Jedlnia-Letnisko, Polska
Mysie Górki2.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mysie Górki
Powiat radomski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu radomskiego, Polska
Cmentarz parafialny7.JPG
Autor: Łukasz Smolarczyk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cmentarz parafialny w Jedlni-Letnisko — zbiorowa mogiła mieszkańców Jedlni poległych podczas II wojny światowej